Dzień Wcześniaka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w...

  Dzień Wcześniaka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach ZDJĘCIA

  Aga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Światowy Dzień Wcześniaka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
  1/20
  przejdź do galerii

  Światowy Dzień Wcześniaka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach ©materiały GCZD

  Światowy Dzień Wcześniaka przypada dziś, 17 listopada. Z tej okazji w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach spotkali się rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie. To szpital, w którym od lat maluszki dostają szansę na zdrowie i wielkie profesjonalne wsparcie. Były słodkości, rozmowy i wzruszenia.
  Światowy Dzień Wcześniaka ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami. W tym dniu na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje informujące o problemach, z jakimi muszą się mierzyć dzieci przedwcześnie urodzone i ich rodzice. Kolorem obchodów jest fiolet - 17 listopada w geście solidarności z wcześniakami wiele miejsc i budowli na całym świecie jest podświetlanych lub ozdabianych właśnie na fioletowo.


  Za wcześniaki uważa się dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Na świecie co roku rodzi się 15 mln wcześniaków. W Polsce liczbę tę szacuje się na ok. 26-28 tys. Dzieci urodzone przed czasem narażone są na wiele powikłań, od okulistycznych, kardiologicznych i neurologicznych po poważną niepełnosprawność ruchową i intelektualną. Jednak przy właściwej opiece często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie.

  Przy dobrej kawie i domowym cieście rodzice małych pacjentów dzielili się swoim doświadczeniami z wychowania i opieki nad swoimi córeczkami i synkami, które miały trudniejszy start w życie, ale są niebywale dzielne. W spotkaniu wzięli udział lekarze oraz pielęgniarki, którzy czuwali nad zdrowiem maluchów.

  Zobacz galerię

  Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka GCZD funkcjonuje od 2000 roku. Jest jednym z największych tego typu oddziałów w kraju. Dysponuje 18 stanowiskami intensywnej terapii oraz 34 miejscami na odcinku patologii noworodka. Każdego roku przyjmuje ok. 800 małych pacjentów.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Zobaczcie niezwykłe stylizacje uczestników MAYDAY 2017 - ZDJĘCIA  Disco Attack 2017. Spodek szalał na Zenku Martyniuku, zespołach Boys i Weekend - ZDJĘCIA  Zapraszamy do fotoreportażu multimedialnego, który jest zwieńczeniem naszej podróży.
  Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Magazyn tyDZień Informacyjny program Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION