Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rusza kwalifikacja wojskowa. W woj. śląskim obejmie ponad 19 tys. osób urodzonych w 2005 roku. Co trzeba wiedzieć?

OPRAC.:
Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie całego kraju będzie trwała od 1 lutego do 30 kwietnia. Przed komisjami staną mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2005 roku), mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. W całym kraju kwalifikację wojskową ma przejść nawet około 230 tysięcy. W województwie  śląskim wezwaniu podlega 19 365 osób z rocznika 2005.

Kwalifikacja wojskowa ma charakter powszechny. Podstawowym rodzajem obowiązku obrony jest obowiązek służby wojskowej. Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia obowiązani są stawić się w określonym terminie i miejscu do kwalifikacji wojskowej. Stawienie się do kwalifikacji wojskowej obejmuje stawienie się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz szefem wojskowego centrum rekrutacji. 

Kwalifikacja wojskowa 2024. Co ze sobą zabrać?

Na kwalifikację wojskową należy zabrać:

  • dowód osobisty lub paszport;
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy);
  • posiadaną dokumentację medyczną

W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się następujące czynności:

  • sprawdzenie tożsamości osób podlegających kwalifikacji wojskowej,
  • określenie zdolności osób podlegających kwalifikacji wojskowej do służby wojskowej,
  • założenie ewidencji wojskowej osobom podlegającym kwalifikacji wojskowej i przetworzenie danych gromadzonych w tej ewidencji,
  • wydanie zaświadczeń o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz orzeczonej zdolności do służby wojskowej,
  • wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej,
  • nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy,
  • przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej.

Co czeka wezwanego do kwalifikacji wojskowej

Wezwanym bada się wzrok, sprawdza wagę, mierzy obwód klatki piersiowej, mierzy ciśnienie tętnicze. Na tej podstawie zostaną zakwalifikowani jako zdolni lub niezdolni do służby wojskowej, otrzymując kategorię zdrowia: A, B, D lub E.

  • Kategoria A to osoba zdolna do czynnej służby wojskowej;
  • Kategoria B — czasowo niezdolna do czynnej służby wojskowej;
  • Kategoria D — niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
  • Kategoria E — trwale i całkowicie niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

Każdy, kto pomyślnie przeszedł kwalifikację i będzie w rezerwie pasywnej i może być wezwany na ćwiczenia wojskowe. W trakcie kwalifikacji wojskowej będzie można zapoznania się z ofertą służby wojskowej. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną udzielone przez przedstawiciela szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji.

- Kwalifikacja to dobra sposobność dla młodych osób, by rozważyć zmianę kierunku życiowej drogi i bliżej zapoznać się ze służbą wojskową, np. w Wojskach Obrony Terytorialnej. Podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych istnieje możliwość spotkania żołnierzy-rekruterów WOT, którzy opowiedzą wszystkim zainteresowanym o zaletach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przed takim spotkaniem warto zastanowić się i przygotować pytania, na które nasi rekruterzy, bazując na własnych doświadczeniach postarają się wyczerpująco odpowiedzieć – informuje ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera