18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rusza spis powszechny. Uważaj na fałszywych ankieterów

Aldona Minorczyk-Cichy
morguefile.com
Już w połowie marca w Żarkach pojawił się mężczyzna podający się za rachmistrza spisowego. Oszuści działali także w Kaliszu, gdzie skradli starszej kobiecie dwa złote łańcuszki i wisiorek. Z kolei w Nowym Sączu rzekomy ankieter wypytywał o zarobki i źródła dochodu.

Rachmistrzom GUS nie wolno sprawdzać dokumentów, chodzić po mieszkaniu i pytać o dochody. Mamy prawo nie wpuścić rachmistrza do mieszkania i rozmawiać np. na schodach albo też spisać się przez internet lub telefon. Uniknąć odpowiedzi się nie da - spis jest obowiązkowy. Jeśli odmówimy udzielenia informacji - zapłacimy grzywnę.

- Osoby mieszkające samotnie mogą poprosić o asystę kogoś bliskiego - mówi Adam Jachimczak ze Śląskiej Komendy Policji.

W województwie śląskim już 8 kwietnia w teren wyruszy 2216 rachmistrzów. W Katowicach będzie ich 137, w Sosnowcu 100, w Rybniku 61, w Tarnowskich Górach 28. Każdy ma odwiedzić 150 gospodarstw domowych. Będą używać terminali mobilnych, w których umieszczą pozyskane informacje.

Na pytania będą musieli odpowiedzieć nie tylko mieszkańcy woj. śląskiego, którzy są na stałe lub czasowo zameldowani w danym miejscu, ale i przebywający pod danym adresem, nawet jeśli w dowodzie mają inne dane.

Ankieterom trzeba będzie odpowiedzieć na pytania o źródło utrzymania, wyposażenie mieszkania, czy czasu dojazdu do pracy. Będą też chcieli się dowiedzieć, czy żyjemy w małżeństwie czy "na kocią łapę" - ale tej odpowiedzi można odmówić.

Wizyty rachmistrza można uniknąć, jeśli spiszemy się sami w internecie. Od dzisiaj na stronie www.spis.gov.pl po podaniu numeru PESEL wyświetli się formularz, który możemy wypełnić. Od domowej wizyty rachmistrza "wybawić" nas może też telefon od ankieterów z call center.

Gdy rachmistrz będzie miał problemy z dotarciem do naszego mieszkania, po prostu zadzwoni. Nie tylko na telefony stacjonarne, ale również na komórki. Numery na potrzeby spisu GUS otrzyma od operatorów sieci. Spis powszechny to jedyne pełne i najbardziej wiarygodne badanie.
- Dzięki niemu uzupełnimy wiedzę np. o informacje dotyczące wyjazdów za granicę i przyjazdów do nas - mówi prof. Mitręga, demograf z Uniwersytetu Śląskiego. - Poznamy także informacje związane z zamieszkaniem. Próbowaliśmy to zrobić w spisie w 1988 roku, ale nic z tego nie wyszło. Wiedzę na ten temat czerpiemy z oficjalnych urzędowych danych o meldunkach, które tak naprawdę są jedną wielką fikcją - dodaje.

Historia spisów w Polsce ma ponad 220 lat. Pierwszy ogólnokrajowy spis ludności uchwalił Sejm Czteroletni 22 czerwca 1789 r. Był to pierwszy w Europie i drugi na świecie powszechny spis ludności.

Rachmistrza możesz także sprawdzić telefonicznie

Rozmowa z Arturem Satorą, rzecznikiem Głównego Urzędu Statystycznego

Rusza spis powszechny. Kiedy do naszych drzwi zapukają rachmistrze?
Dopiero za tydzień, a konkretnie od 8 kwietnia. Z kolei od dzisiaj do 16 czerwca możemy spisać się tylko przez internet.

Jak rozpoznać, że osoba, która do nas przychodzi, naprawdę jest rachmistrzem? Co powinniśmy zrobić, jak się zachować?
To proste do zweryfikowania. Każdy rachmistrz ma legitymację, która jest ważna tylko łącznie z dowodem osobistym. Na tej legitymacji jest okres jej ważności, imię, nazwisko i zdjęcie ankietera, pieczęć i podpis dyrektora oddziału GUS oraz logo Centralnego Biura Spisowego.
[b]A jeśli nadal będziemy mieć wątpliwości?

Rachmistrza można zweryfikować także przez telefon. Z telefonu stacjonarnego, dzwoniąc na bezpłatny numer 800 800 800 oraz z komórki, dzwoniąc na numer 22 444 47 77. W tym drugim przypadku obowiązuje opłata według stawki operatora. Pod tymi numerami, a także w danym urzędzie miasta czy gminy możemy się dowiedzieć, czy dane nazwisko figuruje na liście rachmistrzów. Są one też na stronach internetowych urzędów.
Zdarzało się w ostatnich dniach, że podszywając się pod rachmistrzów oszuści wypytywali o zarobki i stan majątku.
Takich pytań podczas spisu na pewno nie będzie. Najbardziej zachęcałbym wszystkich do "samospisania się" przez internet. Po wprowadzeniu numeru PESEL wypełnienie wersji powszechnej nie powinno zająć więcej niż 7 minut, bo część informacji już będzie wpisana. Zostaną ściągnięte ze źródeł administracyjnych. Wystarczy je zweryfikować, ewentualnie uzupełnić, zmienić i oczywiście zatwierdzić. AMC

Przed spisem: PiS kontra RAŚ

PiS: Nie ulegajmy fałszywym prorokom. RAŚ: Odezwa to nadużycie słów Korfantego.
Radni wojewódzcy PiS wezwali mieszkańców regionu, aby podczas spisu pamiętali o prośbie działacza na rzecz polskiego Śląska, Wojciecha Korfantego: "By lud śląski został wierny swemu przywiązaniu do Polski". - Korfanty był wielkim Polakiem, a to nie znaczy, że był mniejszym Ślązakiem - uzasadnia Czesław Sobierajski, inicjator odezwy.

Odpowiedział Ruch Autonomii Śląska: - Gdyby Korfanty wstał z grobu i wziął udział w spisie, też nie mógłby wpłynąć na poczucie tożsamości innych Ślązaków, bo to jest każdego suwerenna decyzja - mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ. - Odezwa PiS jest nadużyciem słów Korfantego. TES

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty