E-dowody osobiste znajdą się w portfelach Polaków już w...

  E-dowody osobiste znajdą się w portfelach Polaków już w marcu. Testy elektronicznych dokumentów tożsamości weszły w ostatnią fazę

  MJ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  E-dowód osobisty
  E-dowód już w marcu tego roku
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©MSWiA

  Proces wdrażania nowych e-dowodów wchodzi w ostatnią fazę. Niedawno Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wraz z PWPW poinformowały, że z powodzeniem zakończyły się testy personalizacji blankietów elektronicznych dowodów tożsamości. Teraz przeprowadzono pierwsze testy w Urzędzie. Ich wynik jest pozytywny. Wnioski o e-dowód można składać od marca tego roku.

  Pierwsze e-dowody trafią do Polaków w marcu tego roku!


  E- dowód będzie zewnętrznie podobny do obecnego, jednak wewnątrz będzie znajdował się chip. W jego pamięci pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej (w tym zdjęcie biometryczne).

  Nowe dowody osobiste będą wydawane już na początku 2019 roku. Pierwsze wnioski będzie można składać od 4 marca.
  E-dowody będą zastępować stare stopniowo. Co ważne - nie będzie obowiązku wymiany starych dokumentów na nowe. Dowód elektroniczny dostaniemy, gdy zgubimy stary dokument bądź skończy nam się ważność obecnego.

  Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 roku.

  Ostatni etap testów nowych dowodów osobistych


  Niedawno resort informował, że Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wraz z PWPW zakończyło z powodzeniem testy personalizacji blankietów e-dowodu i potwierdziło gotowość do wejścia w tryb "produkcyjny" wydawania nowych e-dowodów.

  Testy przeprowadzono w CPD po to, aby odpowiedzieć na pytanie, czy rozwiązania dostarczone przez PWPW - Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych są kompatybilne z CPD - Centrum Personalizacji Dokumentów. Był to ostatni krok w przygotowaniach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do wydania polskich e-dowodów osobistych.

  Już pod koniec zeszłego roku Wytwórnia Papierów Wartościowych dostarczyła 100 tysięcy blankietów dowodów do personalizacji. Potwierdziła tym samym swoje zdolności produkcyjne w tym zakresie. PWPW jest również dostawcą rozwiązań IT, czyli między innymi oprogramowania personalizacji dokumentów oraz oprogramowania do zarządzania przez posiadacza warstwą elektroniczną e-dowodu osobistego  W weekend 19-20 stycznia, w Urzędzie Miasta w Ełku przeprowadzono kolejne próby e-dowodu. Sprawdzano działanie dokumentu w warunkach rzeczywistych. Testowano między innymi proces przyjmowania wniosków o jego wydanie oraz nadawanie przez obywatelska kodu PIN dla dokumentu.

  Testy przebiegły pomyślnie. W kolejnych tygodniach podobne działania zostaną jeszcze przeprowadzane w kilkunastu innych urzędach w Polsce.

  Zobacz zdjęcia:

  Zobacz galerię

  Nowy e-dowód osobisty już od marca 2019: Każdy go dostanie. ZOBACZ, JAK WYGLĄDA

  Zobacz, jak wygląda produkcja nowych e-dowodów
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ  Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo