Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekogroszek brunatny w śląskich marketach OBI. Czy można nim palić w domach?

SKA
Ekogroszek brunatny można kupić w marketach OBI
Ekogroszek brunatny można kupić w marketach OBI Czytelnik
W wielu miejscach na Śląsku kupić można jeszcze materiały opałowe, których nie można jednak spalać w domowych kotłowniach. Zdaniem naszego Czytelnika węgiel brunatny, sygnowany jako ekogroszek brunatny, można kupić np. w marketach OBI. Dystrybutor węgla uspokaja, że produkt ma parametry zbliżone do węgla kamiennego i emituje niewielką ilość zanieczyszczeń.

- W markecie OBI widziałem dzisiaj ekogroszek brunatny po promocji. To ciekawe, bo przecież na Śląsku palić węglem brunatnym nie można. Moim zdaniem to wprowadzanie klienta w błąd, bo nie wszyscy wiedzą, że jest zakaz palenia węgla brunatnego, przecież węgiel to węgiel – napisał do nas czytelnik – pan Andrzej, którego zdziwiła dostępność w markecie budowlanym węgla brunatnego. Węgiel brunatny jest obok mułu, flotu oraz mokrego drewna, jednym z materiałów, których spalania zabrania przyjęta przez sejmik woj. śląskiego uchwała antysmogowa.

WĘGIEL CORAZ DROŻSZY. NA SZCZĘŚCIE SĄ DOPŁATY

Uchwała zabrania spalania, natomiast nie sprzedaży takich paliw. Czy jednak węgiel brunatny z marketu nie nadaje się do śląskich kotłowni?

CZYTAJCIE:
Uchwała antysmogowa: czym można teraz palić i kiedy trzeba wymienić stare kotły?
Uchwała antysmogowa na Śląsku ZASADY

W firmie, która dystrybuuje ekogroszek brunatny do marketów dowiedzieliśmy się, że paliwo ma wartość opałową do 23 MJ/kg, co jest parametrem porównywalnym do wartości opałowej średniokalorycznego węgla kamiennego (20-25MJ/kg). Oferowany w marketach ekogroszek brunatny nazywany jest ze względu na te parametry młodym węglem kamiennym. Może być stosowany m.in. w piecach z podajnikiem automatycznym. Wartość opałowa dla normalnego węgla brunatnego to ok. 10 MJ/kg. Różnica jest więc znacząca.

W woj. śląskim sporo jest jeszcze składów opału, gdzie dostępne są paliwa, których spalania formalnie zakazuje uchwała antysmogowa. W wielu miejscach na Śląsku można jeszcze kupić flot, tzw. muł konfekcjonowany (czy certyfikowany), nie mówiąc o mokrym drewnie. Sezonowanie drewna powinno przebiegać przez ok. 2 lata, aby materiał był odpowiednio suchy. Faktem jest, że uchwała antysmogowa jest nieprecyzyjna, co potwierdza wielu komentatorów, nawet z samego sejmiku.

- Prawo w postaci uchwały może zakazywać jedynie spalania tych paliw, ale nie ich obrotu – mówi Janusz Wita, radny sejmiku woj. śląskiego. - Mamy taki ustrój, że nie ma spójności. Czekamy na obiecane rozporządzenia dotyczące obrotu paliwami. Nie do końca wierzę w skuteczność tych narzędzi. Każdy zakaz powoduje kontrfalę, ktoś próbuje to obejść w taki czy inny sposób. Mamy składy konfekcjonowanego mułu z Czech i inne podobne przykłady. Sejmik nie ogranicza natomiast w jakikolwiek sposób handlu. Możemy jedynie apelować i wskazywać na potrzeby samoograniczania się, aby wszystkim było lżej. Powinniśmy zastanowić się również co w zamian. Powinniśmy zwiększać zainteresowanie innymi formami ogrzewania, np. fotowoltaiką, pompami ciepła i innymi źródłami odnawialnymi – dodaje Janusz Wita.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty