Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci o śląskiej przedsiębiorczości: Tu jest świetna komunikacja i mikroklimat do rozwoju biznesu

MCH, mat. prasowe
arc. mat. organizatora
Inwestorzy i właściciele firm z woj. śląskiego spotkali się w katowickim Idea Hub, żeby porozmawiać o przedsiębiorczości na Górnym Śląsku – o tym, jak rozwijała się na przestrzeni ostatnich lat i w jakim kierunku zmierza.

Według danych rejestru REGON, na Górnym Śląsku obecnie zarejestrowanych jest blisko 450 tys. prywatnych działalności gospodarczych, z których ponad 73 proc. to osoby fizyczne. Jeszcze w 2008 roku prywatnych firm było w województwie zaledwie 412 tysięcy. Oznacza to, że w przeciągu 9 lat ilość przedsiębiorstw prowadzonych przez Ślązaków wzrosła o aż 9 proc.

Jedną z branż szczególnie wyróżniających się w regionie jest technologia. Aby wesprzeć rozwój tego sektora, realizowany jest m.in. Program Rozwoju Technologii na lata 2010-2020. Według Jacka Kotry, dyrektora Technopark Gliwice, przedsiębiorczość na Śląsku w ostatnich latach otrzymała silny impuls rozwojowy.

– Postindustrialny charakter Śląska to dziedzictwo przedsiębiorczości, technologii i innowacyjności. Ten silnie uprzemysłowiony region ewoluował, jednak zachował swojego ducha wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Obecnie nowe technologie tworzone są w oparciu o silną kadrę intelektualną środowiska naukowego – mówi Kotra. – Nasz kapitał intelektualny – ludzie, wspaniale wykorzystuje trend związany ze wspieraniem przedsiębiorczości oraz metodami jej finansowania, co skutkuje powstawaniem nowoczesnych startupów – wyjaśnia.

Jak dodaje Jacek Kotra, na Śląsku panuje odpowiedni mikroklimat do rozwoju biznesu. – Śląsk sam w sobie jest zarówno miejscem innowacji, jak i sporym rynkiem zbytu oraz testowania nowych rozwiązań. W regionie szczególnie mocno rozwijają się startupy technologiczne dla dużych firm i korporacji. Górny Śląsk odznacza się również bardzo kompetentną kadrą pracowniczą jak i zarządzającą związaną z licznymi uczelniami, a także rozbudowany system wsparcia przedsiębiorców zarówno na poziomie doradczym, jak i inwestycyjnym czy dotacyjnym.

Zwraca również uwagę na fakt, że firmy strefy ekonomicznej otwierają się na współpracę z sektorem MŚP, co z pewnością pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój gospodarki w województwie.

Nieco odmienne spojrzenie na śląską przedsiębiorczość oraz jej z industrialną przeszłością regionu ma Ofka Piechniczek, prezes zarządu spółki Śląskie Kamienice S.A. Jak zauważa, tożsamość regionalna na Śląsku w niezwykle interesujący sposób przeniknęła do sfery przedsiębiorczości. – Po wielu latach nasz region otrząsnął się z kompleksów i poczucia niższości wynikających między innymi z industrialnej przeszłości tego obszaru, po to by zacząć w nowy, świeży sposób to dziedzictwo wykorzystywać – podkreśla.

Zwraca uwagę również na panującą obecnie modę na lokalność. – Na Górnym Śląsku powstają sklepy oferujące „górnośląskość” w ubraniach, żywności, smakołykach. Powstają też lokale i miejsca czerpiące ze śląskiej tradycji w nowoczesny, atrakcyjny sposób.

Według Ofki Piechniczek tym, co wyróżnia Śląsk spośród innych regionów oraz wpływa na otwieranie swoich placówek przez takich światowych gigantów, jak IBM, Amazon, czy Deloitte jest między innymi świetne skomunikowanie regionu. – W latach
90. zarządzający regionem postawili na stworzenie jak najlepszej sieci komunikacyjnej łączącej poszczególne silne centra regionu.

Czego poszukują śląscy przedsiębiorcy?
Według trenera biznesu, Marcina Gieracza do możliwości najczęściej poszukiwanych przez młodych przedsiębiorców należą spotkania z praktykami biznesu, podczas których w niezobowiązujący sposób mogą przedstawić swój projekt lub firmę.

– To, co dla nich najważniejsze podczas tego typu spotkań to możliwość dowiedzenia się jakich błędów właściciele firm powinni unikać w obszarach operacyjnym, marketingowym oraz finansowym. Początkujący przedsiębiorca to przede wszystkim osoba, która poszukuje wiedzy, wymiany doświadczeń oraz inspiracji – te elementy są dla niego najważniejsze w początkowej fazie rozwoju działalności – mówi.

W dalszym rozwoju śląskiej przedsiębiorczości istotnym aspektem będzie wsparcie inicjatyw właścicieli firm przez władze województwa oraz śląskich miast. Które podmioty otrzymają pomoc?

Według Jacka Piątka, prezesa Parku Przemysłowo-Technologicznego EkoPark, głównym czynnikiem determinującym wybór podmiotów, którym instytucje publiczne udzielą wsparcia będzie umiejętność adaptacji do swoich projektów możliwości, jakie przynosi nauka i nowe technologie. – W momencie, w którym przedsiębiorcy przestaną obawiać się tych technologii i zaczną chętniej po nie sięgać, będziemy mogli mówić o zdecydowanym rozwoju całego regionu, a może nawet o byciu liderem w kraju – mówi.

Jedną z cech unikatowych Śląska jest to, że należy on do jednego z najbardziej uprzemysłowionego i zurbanizowanego regionu w Polsce. Jak dodaje Jacek Piątek – Śląsk to przede wszystkim wykwalifikowane kadry, dobra komunikacja oraz preferencyjne ceny. Obecnie mamy wszystko, co pozwala na prężny rozwój śląskiej przedsiębiorczości oraz branży technologicznej czy automotive. Pozostaje tylko kwestia, jak będziemy to komunikować w celu dotarcia do potencjalnych inwestorów oraz ściągnięcia kapitału na Śląsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera