Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert podpowiada: Zapalniczki też pod nadzorem

Redakcja
Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Wiadomo, że dzieciom i osobom nieletnim nie wolno sprzedawać alkoholu i papierosów. A czy wolno im sprzedawać np. zapalniczki, które mogą być jeszcze większym zagrożeniem dla osób, które nie potrafią się z nimi obchodzić bezpiecznie? - pyta Czytelnik z Katowic

Co roku w krajach UE odnotowuje się od 1.500 do 1.900 wypadków wśród dzieci, głównie poparzeń, spowodowanych zabawą zapalniczkami. Dlatego od 11 marca 2008 r. na obszarze Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży zapalniczek, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, tak, aby małe dzieci (poniżej 4 lat) nie mogły samodzielnie uruchomić zapłonu, oraz zapalniczek, które ze względu na swój kształt (zwierzęta, samochody, mini-telefony komórkowe, owoce itp.), wydawane dźwięki lub blask przy dotknięciu, mogą być postrzegane przez dzieci jako zabawki.

Decyzja Komisji Europejskiej została przyjęta przez państwa członkowskie w lutym 2007 r., ale producenci i importerzy mieli rok na sprzedaż nagromadzonych zapasów. Obecnie władze w krajach członkowskich mają obowiązek przestrzegania przepisów tej decyzji. Odnosi się ona do plastikowych zapalniczek jednorazowych i tanich zapalniczek metalowych, które stanowią 98 procent oferty rynkowej, a nie ma zastosowania do zapalniczek luksusowych. (JJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!