18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Ekstraklasa koszykarek: Basket ROW Rybnik – MKS MOS Konin 75:67 Owacja na stojąco! [RELACJA, OPINIE]

arc.
W pierwszym meczu nowego sezonu ekstraklasy koszykarek Basket ROW Rybnik wygrał w hali w Boguszowicach z MKS MOS Konin 75:67 (21:22, 18:13, 16:22, 20:10)

W poprzednim sezonie z powodu problemów finansowych z rozgrywek wycofał się KK ROW Rybnik. Potem powstał nowy klub Basket ROW Rybnik, który wykupił „dziką kartę” i w tym sezonie gra w Basket Lidze Kobiet. Rybniczanki prowadzą ci sami trenerzy, czyli Kazimierz Mikołajec i Adam Rener. Prezesem nowego klubu został jeden z działaczy KK ROW Krzysztof Kaczmarczyk. MKS MOS Konin to beniaminek ekstraklasy. W sobotę w Rybniku zanotował historyczny debiut w elicie. Według terminarza mecz miał się odbyć w Koninie, ale ze względu na remont hali został przeniesiony na Śląsk.

W składzie rybniczanek zabrakło Agnieszki Makowskiej, która wyjechała do Poznania na operację zerwanych więzadeł w kolanie (zabieg zaplanowano na wtorek).

Wprawdzie trybuny w boguszowickiej hali nie wypełniły się do ostatniego miejsca, ale koszykarkom towarzyszył głośny doping, a jego rytm wyznaczany był przez dwóch bębniarzy. Dwadzieścia minut przed meczem komisarz zawodów zaskoczył organizatorów pytaniem: „A flagę macie?”. Okazało się, że w czasie rozgrywek Basket Ligi Kobiet obowiązkowa jest w hali polska flaga. Szybko się znalazła przymocowano ją do drabinek gimnastycznych i można było grać.

Podopieczne trenera Mikołajca zaczęły mecz bardzo nerwowo i przegrywały na początku 0:9. Pierwsze punkty dla nowego rybnickiego klubu z rzutów wolnych zdobyła Anna Kuncewicz (2:9), ale ekipa gości dalej budowała przewagę – 2:15. Trener Basketu studził rozgrzane głowy podczas przerwy na żądanie. Gospodynie zdołały opanować nerwy, odrabiały straty i pierwszą kwartę przegrały tylko 21:20.

Drugi historyczny moment nastąpił na początku drugiej kwarty, bo Basket ROW pierwszy raz prowadził w ekstraklasie. Agata Gajda trafiła za trzy punkty i było 24:22. Przyjezdne nie ustępowały, prowadziły 30:28, ale rybniczanki znów przycisnęły i było 39:33. Po pierwszej połowie gospodynie miały cztery punkty przewagi – 39:35.

Po zmianie stron jako pierwsza trafiła Rebecca Harris (41:35), jednak znów zespół z Konina złapał oddech i wyszedł na prowadzenie 41:45! Ponownie konieczna była przerwa dla trenera Mikołajca. Wkrótce Basket miał 48:47 i emocje trwały nadal, bo nikt nie chciał odpuścić. Po trzech kwartach było 57:55 dla ekipy gości.

Walka na całego trwała też w ostatniej partii, a wynik oscylował wokół remisu. Na pięć minut przed końcem rybniczanki odskoczyły na 64:59 po przechwycie Markel Walker, ale za wcześnie było na radość, bo MKS MOS wyrównał 64:64.

Odpowiedziała trójką Agnieszka Kułaga – 67:64. Przy ogłuszającym dopingu ostatnie akcje należały do gospodyń (75:64), które wygrały pierwszy mecz sezonu 75:67. Kibice zgotowali koszykarkom owację na stojąco!

Agnieszka Kułaga (zawodniczka Basket ROW)
Przyznaję, że przed meczem czułam motyle w brzuchu, były emocje związane z pierwszym meczem sezonu i powrotem do tej hali pełnej kibiców. Musiałyśmy wygrać, bo to bardzo ważne na starcie rozgrywek. Mamy nowy zespół, a w Koninie po awansie została większość zawodniczek. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu na zgranie, udało się wygrać dzięki naszemu doświadczeniu. Moja „trójka” była przy stanie 64:64? Nawet nie wiedziałam. Chyba pierwszy raz trafiłam za trzy punkty od deski (śmiech).

Kazimierz Mikołajec (trener Basket ROW)
Obawiałem się tego meczu – początek sezonu, nowy klub, nowy zespół, pełna hala kibiców. Początek był jak z koszmarnych snów, potem mecz się wyrównał. W końcówce wreszcie wzmocniliśmy obronę, bo przez ¾ spotkania jej praktycznie nie było.

Tomasz Grabianowski (trener MKS MOS Konin)
Kibice zobaczyli widowisko na bardzo dobrym poziomie, szybki basket. To była godna inauguracja sezonu w wykonaniu obu drużyn. Rzut za trzy od deski w 24 sekundzie akcji podciął nam skrzydła. Przegraliśmy z mocnym zespołem. Możemy być dumni, że Rybnik jest wśród drużyn ekstraklasy.

Basket ROW Rybnik - MKS MOS Konin 75:67 (21:22, 18:13, 16:22, 20:10).

Punkty:

Basket ROW Rybnik: Jelena Velinovic 16, Markel Walker 15, Rebecca Harris 15, Agata Gajda 8, Agnieszka Kułaga 7, Anna Kuncewicz 6, Martyna Stelmach 6, Aldona Morawiec 2, Joanna Kędzia 0.

MKS MOS Konin: Katarzyna Motyl 22, Elżbieta Paździerska 16, Jazmine Perkins 8, Chandra Harris 7, Megan Kritscher 5, Anita Szemraj 4, Aleksandra Kaja 3, Milena Krzyżaniak 2, Iwona Płóciennik 0, Marta Mańkowska 0, Angelika Kuras 0, Marta Libertowska 0.

*PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
*GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
*Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]