Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury pomostowe - Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
adam jankowski / polska press
Rząd zabrał się za lukę w przepisach dotyczącą emerytury pomostowej. Jakich zmian można się spodziewać? Zapoznaj się ze zapisami proponowanymi w projekcie.

Do tej pory by wnioskować o emeryturę pomostową trzeba było najpierw całkowicie zrezygnować z pracy. Jednak ZUS bardzo często odmawiał świadczenia, a warunki, które trzeba było spełnić były wygórowane i nie do spełnienia. Prowadziło to do sytuacji, w których ludzie zostawali bez pracy i bez prawa do emerytury pomostowej.

Czym jest emerytura pomostowa?

Emerytura pomostowa jest okresowym świadczeniem pieniężnym, które przysługuje do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, jednak jest przyznawane osobom, które były zatrudnione przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.

Jakie warunki są uznawane za szczególne? Są to m.in. praca pod ziemią, na wodzie i pod wodą, w powietrzu, czy po prostu bardzo ciężkie prace fizyczne. Natomiast wśród prac o szczególnym charakterze, możemy wymienić: maszynistów pojazdów trakcyjnych,
kierowców pojazdów uprzywilejowanych, operatorów żurawi wieżowych, do obsługi, których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych, czy członków zespołów ratownictwa medycznego.

Najważniejsze zmiany zawarte w projekcie:

  • Emerytura pomostowa będzie przyznawana osobom, które o nią wystąpią przed rozwiązaniem stosunku pracy, a spełniają pozostałe warunki niezbędne do jej uzyskania.
  • Możliwość wnioskowania o emeryturę pomostową przed rozwiązaniem stosunku pracy uchroni przed utratą źródła dochodu w sytuacji, gdy nie będą spełnione niezbędne warunki do ustalenia prawa do tego świadczenia.
  • Rozszerzone zostaną kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), nowe przepisy pozwolą m.in. na ocenę procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac, jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz składanie skarg przez pracowników nie tylko w sytuacji, w której nie został on umieszczony w ewidencji, ale również w sytuacji, w której – pomimo umieszczenia w tej ewidencji – stanowisko pracy, na którym wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znalazło się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera