Epidemia żółtaczki w woj. śląskim staje się faktem. SANEPID alarmuje i publikuje dane

PSZaktualizowano 
Epidemia żółtaczki w woj. śląskim staje się faktem. SANEPID opublikował najnowsze dane. Są zatrważające. Najgroźniejsza sytuacja panuje w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Bytomiu, Tychach i Rudzie Śląskiej. - Możemy już mówić o początkach epidemii - mówi Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Brakuje nie tylko miejsc dla chorych w szpitalach zakaźnych, ale i szczepionek. Choroba brudnych rąk rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Żółtaczka pokarmowa typu A jest równie zakaźna, co żółtaczka typu B i C. Liczba zarażonych żółtaczką pokarmową rośnie gwałtownie w całej Polsce, jednak ze względu na gęstość zaludnienia, właśnie w woj. śląskim stan jest alarmujący.

Żółtaczka pokarmowa typu A atakuje

SANEPID ostrzega przed gwałtownym wzrostem zachorowań na żółtaczkę pokarmową w woj. śląskim.

Epidemia żółtaczki

- Możemy już mówić o początkach epidemii. Ale chodzi tu nie tylko o województwo śląskie, a o całą Polskę - mówi Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

O skali zagrożenia mówią liczby: W ubiegłym roku zanotowano 3 przypadki żółtaczki typu A, a w tym roku już 198. Liczba stale rośnie.

CZYTAJ KONIECZNIE
CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ŻÓŁTACZCE POKARMOWEJ TYPU A

W związku z dalszym dynamicznym wzrostem liczby przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przekazuje informację dotyczącą zachorowalności na WZW A na terenie województwa śląskiego w latach 2014–2017.

Żółtaczka typu A w woj. śląskim

Na terenie Polski w okresie od 1 stycznia do 30 września 2017 r. odnotowano 1685 przypadków WZW A.

- Prowadzimy bardzo szczegółowe dochodzenie epidemiologiczne. Szukamy ognisk zapalnych – mówi Zbigniew Cebo, dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Sosnowcu. - Wykluczyliśmy wodę, bo ta jest pod stałą kontrolą i to trzystopniową (GPW, wodociągi miejskie i Sanepid). Zresztą te zachorowania nie mają wspólnego źródła. Tylko dwie pary chorych są powiązane. Zdecydowana większość to pojedyncze przypadki z różnych rejonów Sosnowca – dodaje doktor Cebo.

Problem jest też inny: w całym Zagłębiu, w którym zachorowań jest najwięcej, nie ma ani jednego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Najbliższe są w Chorzowie i Bytomiu (inne są w Raciborzu i Częstochowie). Ale wszędzie robi się tłok. Brakuje miejsc. Chorzy czekają w kolejce. Czekają i... zarażają.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

ŻÓŁTACZKA: W KTÓRYM MIEŚCIE?

Gdzie jest żołtaczka

ŻÓŁTACZKA TYPU A JAK MOŻNA SIĘ ZAKAZIĆ

Do zakażenia może dojść poprzez:

₋ spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),

₋ kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

₋ kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W dziewięciu ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 24 zachorowań.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

₋ osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A

₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi

₋ dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Jak nie dać się żołtaczce

RODZAJE ŻÓŁTACZKI TYPY

1. Żółtaczka typu A - to żółtaczka pokarmowa, którą wywołuje wirus HAV (Hepatitis A Virus), przenoszony drogą pokarmową, jest to również dolegliwość brudnych rąk. Do zakażenia tego typu żółtaczką dochodzi na skutek zanieczyszczonej wirusami wody pitnej lub mytych w niej pokarmów. Pojawiają się charakterystyczne w postaci zażółcenia skóry i białek oczu, ciemnego moczu i odbarwionego stolca. Dostępna jest szczepionka przeciwko WZW typu A, zalecane są dwie dawki.

2. Żółtaczka typu B - nazywa jest żółtaczką wszczepienną, która jest jedną z najgroźniejszych i najpoważniejszych chorób zakaźnych. Tego typu żółtaczka może powodować groźne powikłania, w tym: niewydolność lub marskość wątroby, co w konsekwencji nasila ryzyko raka wątroby i ostatecznie zgonu. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Skuteczną metodą w zapobieganiu WZW typu B jest szczepienie. Zakazić możemy się między innymi w wyniku: stosunku płciowego, skaleczenie brudną strzykawką lub igłą, robienia tatuażu (gdy w salonach tatuażu brakuje odpowiedniej higieny pracy), to samo dotyczy zakładów fryzjerskich, kosmetycznych lub stomatologicznych, przetoczenia zakażonej HBV krwi i jej produktów.

3. Żółtaczka typu C - spowodowana jest przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV: Hepatitis C Virus). Za źródło zakażenia tego rodzaju żółtaczką, uważa się krew zakażoną wirusem. Zakażenie WZW typu C ma skryty przebieg i na początek nie daje żadnych objawów, przez co pacjenci nie mają o niej pojęcia i czują się dobrze. Co trzecia osoba odczuwa objawy żółtaczki typu C, są to między innymi: nudności, wymioty, świąd skóry, problemy z koncentracją. Do zakażenia dochodzić może na przykład: podczas hospitalizacji, gdy przetoczona nam została zakażona krew, dializa uznawana jest za główną drogę zakażenia, w trakcie wizyty u stomatologa, gdy brakuje odpowiedniej higieny (tak samo u fryzjera i kosmetyki).

Jak tłumaczy Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, choroba rozprzestrzenia się na trzy różne sposoby.

- Przede wszystkim drogą pokarmową. Żółtaczka jest określana mianem choroby brudnych rąk. Dość istotna w tych zachorowaniach jest droga kontaktów seksualnych i to, co obserwujemy w ostatnich dniach, czyli zachorowania o charakterze rodzinnym – ocenił.

Wideo

Materiał oryginalny: Epidemia żółtaczki w woj. śląskim staje się faktem. SANEPID alarmuje i publikuje dane - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
j
jasia

Proszę sanepid o dane w jakim wieku sa te osoby i czy byly szczepione kiedykolwiek na żółtaczkę!

zgłoś
S
SWIETŁANA

TO wszystko co związane z pakowaniem owoców i warzyw. CZYLI wszystkie markety pakowane jest przez UKRAIŃCÓW.
Pakownia AMPLUS koło Krakowa jedna tylko toaleta dla pakujących do toalety stoi się w kolejce szybko szybko i raczki nie myte a pomarańcze, pomidorki i jabłka sortują te same nie myte rączki. Nawet dla Kierowców tirów nie ma toalet. A dla prezesów jest cały biurowiec + oczywiście kilkanaście toalet wraz z prysznicami.

i tak można by mnożyć te nasze sortownie copakuja dla LIDLA i biedronki i itp itd.

zgłoś
H
Hajnel z Laurahity

Juzajs zaraza przchodzi zza Brynicy - nic nowego.

zgłoś
K
Karol

Jest jeden fakt - w Polsce DRASTYCZNIE ZWIĘKSZA SIĘ ILOŚĆ OBYWATELI UKRAINY. Powtarzam: DRASTYCZNIE !!! Jest drugi fakt: w Polsce przybywa ludzi chorych na WZW typu A. Niedopatrzeniem, błędem, zaniechaniem, zaniedbaniem, ignorancją jest nie wiązać tych faktów ze sobą. Nie jest tak, że NA PEWNO te dwa fakty są ze sobą powiązane. Ale BYĆ MOŻE. I to "być może" już wystarczy, aby podjąć kroki w tym kierunku. Przecież obywatele Ukrainy pracują w Polsce częstokroć na czarno. Zatrudnia ich się jako kierowców, zbieraczy jabłek, budowlańców, w punktach gastronomicznych... Więc nie widnieją w Polskich statystykach. to są FAKTY, a nie spekulacje.

zgłoś
b
bla

czyżby szczepionki na żółtaczkę się przeterminowywały i trzeba je szybko upłynnić? a może jakaś firma farmaceutyczna za dużo wyprodukowała...teraz sieją panikę, żeby ludzie się szczepili i nabijali im kieszeń...a może jakaś eksperymentalna szczepionka powstała i potrzebni są testerzy...pewnie większość z was zaraz poleci do ośrodka, tylko czy wiecie co wam wstrzykują? :)

zgłoś
K
Kaźmiesz

Nie ulega wątpliwości, że przynieśli to do nas pracownicy ze Wschodu. Tam żółtaczka jest tak powszechna jak u nas przeziębienie. Ale żółtaczka typu A to jedno, choroba stosunkowo niegroźna i samouleczalna. Natomiast warto tutaj wspomnieć o HIV na Ukrainie gdzie zapadalność jest 10-krotnie większa niż u nas

zgłoś
d
dr.No

Zaszczep się na PiS matole

zgłoś
G
Gość

Obrazuje on jaką szkodę spowodowała 28 letnia indoktrynacja religijna w publicznych szkołach i przedszkolach.

zgłoś
I
Iw

Za mało opcji w ankiecie.

zgłoś
k
kolo

Moze ukrainki zaczely dorabiac na boku....

zgłoś
O
Olka K

Brakuje mi odpowiedzi "Nie, szczepiłem się do X lat wstecz".

zgłoś
w
wojtek

W całej Polsce odnotowano drastyczny wzrost obywateli z Ukrainy!
W całej Polsce odnotowano drastyczny wzrost zachorowań na żółtaczkę! PRZYPADEK?

zgłoś
A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Epidemia żółtaczki w woj. śląskim staje się faktem. SANEPID alarmuje i publikuje dane

zgłoś
g
gejksa

Wincyj upaińców do Polski!!
Wincyj!!

PS
a potem kolorowych!

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3