MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy. Czy metropolia zmieni swoją formę oraz jaka jest najważniejsza inwestycja według prezydenta Marcina Krupy?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 12 lat
9 maja to ostatni dzień odbywającego się w Katowicach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas jego trwania Dziennik Zachodni przeprowadził wywiad z Marcinem Krupą, prezydentem Katowic. Włodarz miasta opowiadał o planowanych inwestycjach oraz o finansowaniu samorządów.

Katowice się zmieniają, to widzi każdy. To miasto jest centrum dużych wydarzeń. Znajdujemy się na Europejskim Kongresie Gospodarczym i jesteśmy w trakcie święta Europejskiego Miasta Nauki. To są spektakularne wydarzenia. Pragnę pogratulować kolejnej kadencji prezydenckiej i chciałbym zapytać jakie zadania Pan sobie stawia jako najważniejsze?

Rzeczywiście plan na tę kadencję jest bardzo ambitny, a pamiętajmy, że musimy zakończyć jeszcze inwestycje, które są rozpoczęte za poprzedniej kadencji. Ten proces inwestycyjny będzie na pewno bardzo trudny. Dodatkowo trzeba wspomnieć o kwestii aplikacji o środki unijne, pozyskanie ich oraz wykorzystanie. Mam tu na myśli zarówno program regionalny, jak i słynne KPO, o którym tak wiele mówimy. Wiemy dobrze, że to są najtrudniejsze środki do rozdysponowania ze względu na krótkie terminy spowodowane spóźnionym dostępem do tych środków. Takich różnych elementów jest bardzo dużo. Dochodzi do tego projekt ustawy dotyczący finansowania samorządów, który ma być taką rewolucją. Rzeczywiście z tych założeń, które są podane do wiadomości publicznej i które były dyskutowane z Andrzejem Domańskim, ministrem finansów okazuje się, że wprowadzane rozwiązania są bardzo ciekawe i daleko posunięte.

Czy są to rozwiązania, na których zależało samorządowcom?

Tak, to są właśnie te rozwiązania. Oczywiście jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach, więc najlepiej byłoby je poznać. Jeszcze nie ma ich tak bardzo rozbudowanych. Pokazuje to natomiast taki mechanizm, że pieniędzy będzie tyle w samorządzie, ile będzie on sam w stanie wyprodukować. Oznacza to, że im bardziej samorząd będzie rozwojowy, tym więcej pieniędzy zostaje wewnątrz. Będzie więc się teraz naprawdę opłacało inwestować i zwiększać ten poziom życia mieszkańców. Za tym powinny pójść też wynagrodzenia, no bo właśnie z nich i podatków będzie składał się dochód do budżetu miasta.

Czyli to jest taka samonapędzająca się „machina”, o której często się mówi w kontekście biznesu. Potrzebujemy takiego koła zamachowego dla całej gospodarki, tak?

Tak, to koło zamachowe to są duże inwestycje. Trzeba też pamiętać o możliwości wykorzystania środków unijnych, bo to jest ostatnia taka perspektywa, która w przypadku Katowic wynosi 85% do dużych inwestycji. To pokazuje, że ten wpływ bezzwrotnych środków jest tym motorem napędowym, który trafia do gospodarki i który jest przez tę gospodarkę spożytkowany. Myślę, że to służy ogólnemu rozwojowi.

Mówił Pan o dużych inwestycjach dla Katowic. Uchylmy rąbka tajemnicy. Czego możemy się spodziewać?

Dla nas najważniejszą inwestycją na obecną kadencję jest budowa Hubu Gamingowo-Technologicznego. Ma to być miejsce, w którym będą rozwijane nowoczesne technologie związane z e-gamingiem. Takie przedłużenie tego naszego Intel Extreme Masters, czyli zawodów w grach komputerowych. Do tego dochodzi wiele różnych komponentów, które składają się na szeroko rozumiany e-gaming.

Na jednym z paneli wspomniał Pan o konieczności przedyskutowania formuły metropolii. Co miał Pan na myśli?

Dzisiaj Metropolia to jest w określonym kształcie 41 gmin. Jest to model, o który zabiegaliśmy jako samorządowcy. Widzimy natomiast, że w tej wielkości ten samorząd metropolitarny nie daje rady zafunkcjonować, żeby się wybić i być tym motorem napędowym. Nie jesteśmy w stanie pokazać, że nasz obszar jest bardzo konkurencyjny nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie. Stąd pojawił się pomysł związany z podprowadzenia do czegoś à la monocentryczny organizm metropolitarny, gdzie niestety każde miasto musiałoby swoich kompetencji trochę oddać.

Głównym patronem medialnym wydarzenia jest Polska Press Grupa, wydawca m.in. serwisu i magazynu „Strefa Biznesu”, 22 serwisów i dzienników regionalnych, ponad 500 serwisów miejskich, skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Sportowy24.pl, Gol24.pl, Telemagazyn.pl i Shownews.pl.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera