Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eurowizja Junior 2019: Gliwice kontra Katowice. Widowiskowe show jednak w Arenie Gliwice

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Eurowizja Junior 2019: Gliwice kontra Katowice. Widowiskowe show jednak w Arenie
Eurowizja Junior 2019: Gliwice kontra Katowice. Widowiskowe show jednak w Arenie Arek Gola
To w Katowicach do tej pory odbywały się największe, międzynarodowe imprezy, ale jednak Spodek i MCK musiały ustąpić miejsca przed Areną Gliwice, gdzie w niedzielę, 24 listopada, odbyła się Eurowizja Junior 2019.

Za nami wielki finał Eurowizji Junior 2019, który odbył się w Arenie Gliwice w zeszłą niedzielę, 24 listopada, przyciągając na widownię kilkanaście tysięcy fanów z Polski i zagranicy.

To właśnie na ogromnej, widowiskowej scenie wystąpili wokaliści z 19 krajów biorących udział w konkursie. Gliwice stanęły na wysokości zadania i świetnie poradziły sobie z organizacją imprezy. Czy pokonały Katowice, które dotychczas były organizatorem wielkich imprez w metropolii?

Eurowizja Junior 2019. Tak będzie wyglądać scena w Gliwicach

Eurowizja Junior 2019. Tak będzie wyglądać scena w Gliwicach ZDJĘCIA

Arena Gliwice kontra Spodek i MCK

W mediach społecznościowych rozgrzewa dyskusja na temat tego, czy Arena Gliwice przebiła katowicki Spodek i MCK, w których do tej pory odbywały się międzynarodowe imprezy. Katowic w większej mierze zabrakło na eurowizyjnym finale, gdzie na filmikach pojawiających się między występami artystów zaledwie na kilka sekund przedstawiono strategiczne punkty miasta.

Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior, kilka dni przed finałem, odbyła się za to w Katowicach, konkretnie w Teatrze Śląskim, a nie w Gliwicach. Dlaczego? - My zaproponowaliśmy Teatr Śląski, żeby pokazać piękno regionu nie tylko w jednym miejscu - tłumaczy Sławomir Gruszka z Urzędu Marszałkowskiego. Nieoczywista była też kwestia bazy noclegowej - uczestnicy spali w katowickim hotelu Novotel, więc musieli kursować między miastami.

- Samorząd województwa śląskiego od początku wspierał organizację Eurowizji w naszym regionie, dzięki czemu wydarzenie nabrało światowego rozmachu - mówi Sławomir Gruszka. - Widzowie oprócz występów młodych artystów, mogli podziwiać najnowocześniejsze efekty sceniczne oraz techniki multimedialne jakie towarzyszą największym gwiazdom światowego formatu. Przed występami publiczność zgromadzona w hali oraz przed telewizorami mogła poznać i zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca województwa śląskiego - podkreśla.

Eurowizja Junior 2019. Za nami widowiskowa próba generalna

Eurowizja Junior 2019. Za nami widowiskowa próba generalna w...

Promocja Śląska podczas Eurowizji Junior

Mieli oczywiście okazję zwiedzić kilka innych miast województwa śląskiego i filmiki z tych odwiedzin mogliśmy zobaczyć podczas transmisji wydarzenia (choć nie wszystkie - zabrakło np. Tarnowskich Gór, a uczestnicy byli w tamtejszej kopalni srebra). W jaki sposób dobierano przedstawione miasta?

- W krótkich filmikach polscy i europejscy widzowie zobaczyli m.in. Katowice - strefa kultury z Muzeum Śląskim, NOSPR, Spodkiem, Zabrze ze Sztolnią Królowa Luiza, Koszęcin i siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, jezioro żywieckie, Bytom i Operę, Żory i Muzeum Ognia, Ogrodzieniec z Zamkiem, Stadion Śląski. Pozytywny przekaz z naszego województwa dotarł dzięki festiwalowi do kilku milionów widzów w całej Europie - wylicza Sławomir Gruszka.

Zobaczcie koniecznie

- Zadzwonili do nas producenci filmiku i zapytali, czy mogą kręcić na tyskich Paprocanach. Taki był zamysł, że chcą pokazać różne miasta regionu pomiędzy występami. Nie musieliśmy nigdzie się zgłaszać, ani za nic płacić. Sami się z nami skontaktowali - tłumaczy Ewa Grudniok, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Tychach, które między innymi pokazano podczas Eurowizji Junior 2019.

Była to więc duża szansa na promocję naszego regionu: z Gliwicami w roli głównej, choć do tej pory w imprezach o takiej randze brylowały Katowice. - Oczywiście Gliwice miały kilka lokalizacji jako gospodarz. Pozostałe miasta wskazaliśmy my, jako perełki regionu - wyjaśnia Gruszka.

Jak o samej imprezie mówią władze woj. śląskiego? - Stawiamy na projekty ambitne. Od roku pokazujemy, że nie boimy się wielkich przedsięwzięć, zarówno inwestycyjnych, gospodarczych, jak też kulturalnych. Eurowizja Junior jest tego najlepszym przykładem. To doskonała promocja województwa śląskiego w Europie i na świecie. Ten wieczór był świętem muzyki, pokazał pasję młodych ludzi i doskonale pasował do pozytywnej energii wypływającej z województwa śląskiego – mówi marszałek woj. śląskiego, Jakub Chełstowski.

Arena Gliwice już teraz na Facebooku zapowiada, że chciałaby zorganizować Eurowizję Junior w przyszłym roku, ponieważ ponowna wygrana Polski oznacza, że wydarzenie znów może odbyć się w naszym kraju. Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej, zdradził już, że będzie o to wnioskował. Które polskie miasto zostanie wybrane? Jeszcze długo czasu minie, nim się dowiemy.

Jedno jest pewne: Katowice mają teraz silnego rywala w postaci Gliwic, jeśli chodzi o organizację międzynarodowych imprez.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera