Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie 2016: TOP 10 atrakcji w mieście ZOBACZ co się dzieje w czasie ferii

Jacek Bombor
[sc]10 Naucz się  gwary, lep śląskie kluski[/sc]O historii i zwyczajach Śląska można opowiedzieć dzieciom ciekawie - na przykład przy wspólnej produkcji klusek śląskich z masy solnej czy tworzeniu kopalnianego przodka z kartonu. Z takiego założenia wyszli w Bytomskim Centrum Kultury.  „Ciekawostki o Śląsku” będą się odbywały od 15 do 17 lutego, w godz. 9.30-12. Cena za całość 20 zł. To propozycja dla maluchów w wieku 4-6 lat. W planie jest także nauka śląskich zwrotów.
[sc]10 Naucz się gwary, lep śląskie kluski[/sc]O historii i zwyczajach Śląska można opowiedzieć dzieciom ciekawie - na przykład przy wspólnej produkcji klusek śląskich z masy solnej czy tworzeniu kopalnianego przodka z kartonu. Z takiego założenia wyszli w Bytomskim Centrum Kultury. „Ciekawostki o Śląsku” będą się odbywały od 15 do 17 lutego, w godz. 9.30-12. Cena za całość 20 zł. To propozycja dla maluchów w wieku 4-6 lat. W planie jest także nauka śląskich zwrotów. 123rf
TOP 10 atrakcji w województwie śląskim podczas ferii zimowych. Oto nasze propozycje. KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE I CZYTAJ

W najbliższy poniedziałek (a w zasadzie już od soboty) 500 tys. śląskich dzieci zaczyna zimowe ferie. Rodzice nie chcą, żeby się nudziły. Co można robić w tym czasie? Skonstruować robota, wyprodukować film animowany, przeżyć kosmiczną przygodę 300 m pod ziemią. Coraz rzadziej wybieramy „standardowe atrakcje”, jak warsztaty plastyczne, muzyczne czy wycinanki w bibliotece. Rodzice coraz częściej oczekują, by ich pociechy przeżyły niesamowitą przygodę, przy okazji nauczyły się czegoś pożytecznego. Dlatego specjalnie dla Państwa wybraliśmy TOP 10 najciekawszych - naszym zdaniem - atrakcji, które czekają na wypoczywających uczniów podczas zimowej laby w województwie śląskim. Pierwszą trójkę otwierają warsztaty RoboKids w Rudzie Śląskiej. No bo jaki dzieciak nie marzy o robocie, który reaguje na dźwięk, ruch, kolor i jest sterowany dzięki tabletowi? Pozytywnie zaskoczyła nas też kopalnia Guido w Zabrzu, która przeniesie dzieciaki w kosmos.

- To tak na przekór. Bo tak naprawdę podczas wycieczek mówimy dzieciom, że kopalnia na dole trochę przypomina inną planetę, bardziej Księżyc, Marsa - twierdzi Andrzej Mitek, rzecznik kopalni Guido.

Niezwykły pomysł mają w małej bibliotece w Cieszynie, gdzie dzieci zaprzęgnięte zostaną do stworzenia filmu animowanego. Instruktorzy mówią, że dzieciaki same tworzą obrazy, klatka po klatce, rysując, malując, wycinając.

Ważne dla rodziców i młodzieży

Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty.

Na stronie wypoczynek.men.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (policja, straż pożarna, inspektor sanitarny).

Jaką ochronę ubezpieczeniową mają dzieci?

Dziecko musi mieć kask. To obowiązek!

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, dzieci do 16. roku życia muszą jeździć w kasku. Spełnienie tego obowiązku spada na rodziców oraz opiekunów! Warto go używać niezależnie od wieku i umiejętności. Głowa to najdelikatniejsza część ciała, a podczas uprawiania sportów narażona jest na urazy. Kask zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo - pod warunkiem jednak, że jest odpowiednio dobrany. Na polecanej przez Ministerstwo Oświaty stronie www.bezpiecznienastoku.pl znajdziesz wiele praktycznych porad, dotyczących zasad dobierania kasku. Są tam również kodeks narciarski dla najmłodszych oraz użyteczne wskazówki dotyczące aktywnego wypoczynku w górach.

Jak skorzystać z polisy po wypadku?

Zgłoszenie szkody nie jest skomplikowane. Zrobimy to także przez telefon lub internet. Najważniejsze jest to, aby bez zbędnej zwłoki poinformować ubezpieczyciela lub agenta o zdarzeniu. Nawet jeżeli nie doślemy wszystkich niezbędnych dokumentów (są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia), zgłaszana sprawa zostaje zarejestrowana. Ubezpieczyciel musi w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia szkody poinformować nas, jakie dokumenty są niezbędne do wypłaty odszkodowania (jeżeli nie ma ich kompletu), a w ciągu 30 dni wypłacić odszkodowanie.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Obowiązują i podczas wyjazdów, i ferii w mieście. Do zabaw na śniegu czy zjazdów na sankach wybierajmy miejsca bezpieczne - z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań czy ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc trzeba zachować szczególną ostrożność w pobliżu jezdni. Przed rozpoczęciem zabawy na górce warto obejrzeć trasę zjazdu, by usunąć z niej niebezpieczne przedmioty, jak kamienie czy gałęzie drzew. Dostosujmy się do kierunku ruchu na trasie zjazdu, nie chodźmy w poprzek toru - radzi policja.

Ważny dla bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to groźba wyrządzenia sobie krzywdy. Korzystaj ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne, jeziora, kanały, stawy itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod twoim ciężarem.

Twoje dziecko już może mieć ubezpieczenie

Tak dzieje się wówczas, jeśli we wrześniu zdecydowałeś się na zakup polisy w ramach grupowej umowy ubezpieczenia, oferowanej przez szkołę czy przedszkole. Tego rodzaju polisę ma aż 80 proc. dzieci. Dzięki niej objęte są ochroną ubezpieczeniową podczas zajęć w szkole, w drodze do niej i właśnie w trakcie ferii. Podstawowy zakres szkolnego ubezpieczenia obejmuje trwały uszczerbek na zdrowiu, którego dziecko doznało na skutek wypadku. Niestety, takie ubezpieczenie nie zawsze wystarczy. W wielu przypadkach w ramach polisy szkolnej ubezpieczyciel nie uwzględnia jazdy na nartach czy desce. Warto wiedzieć, że nawet amatorskie narciarstwo, uprawiane pod okiem opiekuna oraz na wyznaczonych trasach, przez ubezpieczycieli traktowane jest zwykle jak sport wysokiego ryzyka. Miejmy tego świadomość, gdy nasze dziecko będzie aktywnie wypoczywać. - Koniecznie trzeba się upewnić, czy ubezpieczenie szkolne obejmuje takie aktywności. W wielu przypadkach konieczne będzie dokupienie odpowiedniej opcji. Warto sprawdzić ten element, zwłaszcza gdy dziecko wybiera się na zorganizowany wyjazd. Ciągle zdarzają się przypadki połamanych narciarzy, także nieletnich, bez pakietu ubezpieczeniowego właściwego dla tego rodzaju aktywności - przestrzega Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży oraz marketingu z Mondial Assistance.

Dodatkowa ochrona

Jako rodzice możemy ubezpieczyć dziecko również na wyższą sumę niż ta, jaką wyznaczyła placówka oświatowa. Zrobimy to, zawierając dodatkowe ubezpieczenie indywidualne NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Gdy do niego dojdzie, przysługuje nam wtedy świadczenie z dwóch polis. - Polisa NNW pokrywa również wydatki związane z poważniejszymi zdarzeniami, między innymi operacjami chirurgicznymi - wyjaśnia Filip Przydróżny, szef biura ubezpieczeń osobowych z Concordia Ubezpieczenia.

Ferie za granicą

Gdy dziecko wybiera się na zimowisko w Polsce, warto wykupić ubezpieczenie NNW. Z kolei gdy jedzie za granicę, przyda się ubezpieczenie turysty-czne. W zależności od charakteru wyjazdu trzeba tę polisę rozszerzyć, przykładowo o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!