Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Figury Chrystusa rosną do nieba w woj. śląskim [ZOBACZ]

Łukasz Klimaniec
W maju 2011 roku w Ustroniu stanął 24-metrowy posąg Chrystusa. Sama figura ma 10,5 metra, waży 3  tony i stoi na 14-metrowym postumencie.
W maju 2011 roku w Ustroniu stanął 24-metrowy posąg Chrystusa. Sama figura ma 10,5 metra, waży 3 tony i stoi na 14-metrowym postumencie. ARC
Licząca siedem metrów wysokości figura Chrystusa Króla została wczoraj poświęcona w parafii św. Antoniego w Kalnej, beskidzkiej wsi w powiecie bielskim. Posąg, wraz cokołem, mierzy 10 metrów. I wcale nie jest najwyższy w regionie. Przed kościołem pw. Chrystusa Króla Wszechświata w uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia od maja 2011 roku na 14-metrowym postumencie góruje 10,5-metrowa postać Jezusa obejmującego świat.

- Duża skala pomników jest niebezpieczna ze względów artystycznych, bo... trudno zrobić duży i ładny pomnik. Ważne jest też otoczenie i miejsce, w jakim się znajduje. Nie każdy wszędzie będzie pasował - uważa ks. dr Leszek Makówka, przewodniczący Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej w archidiecezji katowickiej, który zajmuje się współczesną sztuką religijną i sakralną.

A jednak w parafiach pojawiają się obok kościołów olbrzymie posągi. Dlaczego? "Zawierzenie parafii Bogu" - słychać wyjaśnienie. Powstają też na szczególne okazje, jak choćby wspomniany 7-metrowy pomnik Chrystusa Króla w parafii św. Antoniego w Kalnej, który został wzniesiony na jubileusz 10. rocznicy konsekracji kościoła. Zdaniem ks. Kazimierza Hanzlika, proboszcza tej parafii, to także widoczny znak intronizacji, czyli ustanowienia Chrystusa królem i oddania się pod jego władzę.

- To nie moda, ale potrzeba. Od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem postawienia większej figury - mówi. - Dotychczasowa, metrowa figura, gubiła się w otoczeniu. Każdy mówił, że Chrystus Król powinien być większy. Dlatego obecna figura jest dość potężna. Wzbudza respekt, ale i radość, że to On prowadzi świat i nie musimy bać się tych, którzy sami siebie czynią pseudokrólami - wyjaśnia proboszcz.

Elżbieta Teresa Filip, etnografka w Muzeum w Bielsku-Białej, autorka m.in. wystawy poświęconej rzeźbie ludowej, przypomina, że pomniki i kapliczki zwykle stanowiły wotum dziękczynne, np. za uratowanie życia czy powrót do zdrowia.

- Wielkość tych obiektów zależała od majętności fundatora. Ale jeśli już ktoś decydował się stawiać taką kapliczkę, raczej był to obiekt duży - dodaje.

Fundatorem figury Chrystusa w Ustroniu jest Adam Kędzierski, miejscowy prywatny przedsiębiorca. Inicjatywa postawienia pomnika to jego odpowiedź na przemówienie Jana Pawła II wygłoszone w Zakopanem, w którym papież wskazywał na krzyż znajdujący się na Giewoncie, patrzący na Polskę. Efekt jest taki, że 24-metrowy pomnik stał się osobliwością regionu i miejscową atrakcją, przy której chętnie fotografują się turyści i kuracjusze ustrońskiego uzdrowiska.

We wsi Mała na Podkarpaciu można z kolei podziwiać wzniesioną w 1937 roku figurę Chrystusa, która wraz z postumentem ma 17,5 metra wysokości.

Największym w Polsce pomnikiem Chrystusa jest liczący 36 metrów posąg w Świebodzinie. Świebodziński posąg nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest jednak o 2 metry niższy. Brazylijski monument zainspirował zresztą byłego prezydenta Peru, Alana Garcíę Péreza, który wymyślił, że w Limie powinien stanąć podobny pomnik. W efekcie przed rokiem został wybudowany 37-metrowy posąg Chrystusa.

Ks. dr Makówka zwraca uwagę, że tendencja do gigantomanii tkwi w różnych społeczeństwach - w Azji budowane są potężne i wysokie wieżowce, gdzie indziej ludzie kupują ogromne samochody.

- Uleganie temu tylko ze względu na to, by coś było większe, nie ma sensu. Źle byłoby, gdyby Kościół również ulegał tej tendencji - uważa duchowny.


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
*Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!