Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Częstochowska dostanie więcej pieniędzy. Dzięki temu oferta artystyczna będzie bogatsza

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Filharmonia Częstochowska będzie współfinansowana przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. – Na pewno to wsparcie mocno przyczyni się do wzbogacenia oferty artystycznej, choć na początek zadbamy o konieczne remonty – przekonuje dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek.

Filharmonia Częstochowska dostanie więcej pieniędzy

Urząd Marszałkowski ma przekazywać Filharmonii Częstochowskiej 2 mln złotych rocznie. W sumie instytucja w postaci dotacji podmiotowej otrzyma 6 mln złotych. Z kolei dotacja roczna ze strony miasta to 9,8 mln zł.

Wymiana umów potwierdzających, że Urząd Marszałkowski jest samorządem współprowadzącym Filharmonię Częstochowską już nastąpiła.

- Liczę, że dzięki temu będzie mogła lepiej się rozwijać, że będzie mogła zaoferować jeszcze więcej, między innymi, jeśli chodzi o przygotowanie artystyczne - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta. - Na pewno Filharmonia Częstochowska swoją działalnością na to w pełni zasłużyła, by być instytucją ponadregionalną, wojewódzką - dodaje.

Oferta artystyczna będzie bogatsza

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana to - po katowickim NOSPR - druga, największa sala koncertowa w regionie. Rocznie odbywa się tu 200 wydarzeń artystycznych.

– Te pieniądze realnie przełożą się na naszą ofertę kulturalną i możliwości Filharmonii, które w ostatnim czasie były mocno ograniczone. Byliśmy niemal na skraju wydolności finansowej. Myślę, że ten budżet pozwoli nam odetchnąć – przekonuje Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

Dyrektor przyznaje, że Filharmonia Częstochowska ma też bardzo wiele potrzeb remontowych.

- Nasz budynek ma pierwsze 10-lecie za sobą. Borykamy się z różnymi usterkami, które musimy naprawić. Dotyczy to między innymi schodów. Poza tym czeka nas remont kapitalny dachu, do tego zawilgocenia w piwnicy. Pierwsze pieniądze zostaną więc przeznaczone na remontów. Skorzystają jednak również melomanii, bo zamierzamy poszerzyć naszą ofertę artystyczną. Mamy nowe - droższe i bardziej spektakularne - pomysły. Dzięki dodatkowym środkom będziemy mogli je zrealizować - podsumowuje.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera