18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Filharmonia Śląska będzie nosiła imię Henryka Mikołaja Góreckiego

Redakcja
Henryk Mikołaj Górecki
Henryk Mikołaj Górecki Marzena Bugała
Filharmonia Śląska w Katowicach będzie nosiła imię wybitnego polskiego kompozytora prof. Henryka Mikołaja Góreckiego. Uroczystość nadania imienia odbędzie się 14 listopada w trakcie sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI KULTURALNE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO

12 listopada przypada pierwsza rocznica śmierci kompozytora. 14 listopada Filharmonia Śląska otrzyma jego imię. Starania o patrona rozpoczęły się w październiku. "To była nasza inicjatywa. Najpierw jednak poszliśmy do żony kompozytora, pani Jadwigi, żeby uzyskać jej akceptację dla tej idei. Została przyjęta z entuzjazmem" - powiedział PAP w poniedziałek dyrektor artystyczny Filharmonii, Mirosław Jacek Błaszczyk.

GÓRECKI TWORZYŁ ARCYDZIEŁA

Dodał, że "związki Filharmonii Śląskiej z profesorem Góreckim datują się na jego lata młodzieńcze". "Przyjeżdżał tutaj, uczył się muzyki na koncertach filharmonicznych. W późniejszych latach, kiedy mógł się pochwalić wnukami, zrobiliśmy cykl koncertowo-familijny z profesorem w roli głównej. Miał nieprawdopodobną charyzmę i doskonały kontakt z dziećmi oraz młodzieżą" - powiedział Błaszczyk.

Dla Filharmonii nie bez znaczenia jest fakt, że kompozytor urodził się na Śląsku. "Kompozytor o światowym formacie i Ślązak" - dodał dyrektor artystyczny.

14 listopada w trakcie XV sesji Sejmiku Województwa Śląskiego Błaszczyk będzie odczytywał laudację. Nadanie imienia nastąpi uchwałą Sejmiku.

Filharmonia Śląska zamierza w najbliższych miesiącach odsłonić popiersie Henryka Mikołaja Góreckiego oraz rozpocząć prace nad pokojem pamięci (gabinet, w którym profesor pracował).

GÓRECKI BYŁ PRAWDZIWYM RASOWYM ŚLĄZAKIEM

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika. W 1952 roku rozpoczął naukę muzyki w Szkole Muzycznej w Rybniku, by trzy lata później przenieść się do Katowic i rozpocząć studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Zadebiutował w 1958 roku na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Studia kompozytorskie ukończył w 1960 roku z najwyższym wyróżnieniem, następnie wyjechał na studia podyplomowe do Paryża. Pięć lat później związał się z PWSM w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego). Był jej wykładowcą i rektorem.

WSPOMNIENIE O HENRYKU MIKOŁAJU GÓRECKIM

Światową sławę przyniosła Góreckiemu III Symfonia "Pieśni żałosnych", dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich. Skomponowana w 1975 roku symfonia, po 18 latach od powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta, rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.

Henryk Mikołaj Górecki był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Trzy tygodnie przed śmiercią w listopadzie 2010 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Został pochowany na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. (PAP)

* Czytaj koniecznie:

Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie