MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma Fortum podsumowała sezon grzewczy w Częstochowie. Kiedy był największy popyt na ciepło?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Firma Fortum podsumowała sezon grzewczy w Częstochowie
Firma Fortum podsumowała sezon grzewczy w Częstochowie Katarzyna Stacherczak
Około 80 000 ton węgla i 100 000 ton biomasy potrzebowała firma Fortum, aby wyprodukować ciepło w Częstochowie na cały zakończony już sezon grzewczy. To dokładnie tyle, ile mieści się odpowiednio w 1600 wagonach i w 5 000 ciężarówkach.

Firma Fortum podsumowała sezon grzewczy w Częstochowie

Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie produkuje ponad 87 proc. ogółu ciepła sieciowego, wytwarzanego w naszym mieście. Liczba odbiorców wciąż wzrasta, bo zarówno klienci indywidualni, jak i kolejni zarządcy nieruchomości decydują się na podłączenia właśnie z Fortum.

W zakończonym już sezonie jesienno-zimowym właściciel sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie dostarczył łącznie 1,47 mln GJ ciepła. Do wyprodukowania takiej ilości ciepła zużyto ok. 80 000 ton węgla i 100 000 ton biomasy. To tyle, ile mieści się odpowiednio w 1600 wagonach i w 5 000 ciężarówkach.

Największy popyt na ciepło w Częstochowie miał miejsce 9 stycznia 2023 roku. Tego dnia średniodobowa temperatura wyniosła – 13,3 ºC, a produkcja ciepła 16,9 tys. GJ. Całkowite zapotrzebowanie częstochowian na ciepło w tym sezonie grzewczym spadło o około 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wynik ten może świadczyć o m.in. cieplejszej zimie.

– Z pewnością rośnie świadomość mieszkańców, w jaki sposób gospodarować ciepłem. W mieście przybywa np. termoizolowanych budynków. Ale nie bez znaczenia są też działania Fortum na rzecz optymalizacji działania sieci ciepłowniczej w mieście – mówi Jakub Kołodziejczyk, kierownik należącej do Fortum Elektrociepłowni Częstochowa. – Fortum w Częstochowie koncentruje się z jednej strony na wzroście efektywności produkcji energii, a z drugiej na poprawie jakości powietrza. Naszą rolą jest zapewnienie mieszkańcom Częstochowy bezpiecznego i jak najmniej emisyjnego źródła ciepła. To właśnie dlatego nieustannie modernizujemy i rozbudowujemy naszą sieć ciepłowniczą – dodaje.

Te starania mają wymierne efekty. W elektrociepłowni Częstochowa, od początku jej istnienia uniknięto emisji aż 1 638 000 ton CO2, zastępując część paliwa węglowego biomasą.

Firma Fortum inwestuje w Częstochowie

W sezonie 2023/2024 Fortum uruchomiło w Częstochowie 28 węzłów ciepłowniczych podłączając do sieci budynki, o łącznym zapotrzebowaniu na moc na poziomie 6,7 MW, a także wybudowało ponad 4 km sieci ciepłowniczej dla mieszkańców miasta. W samej elektrociepłowni został przeprowadzony remont kotła i instalacji towarzyszących w celu zapewnienia jak najwyższej dyspozycyjności jednostki w sezonie zwiększonej eksploatacji.

– Łącznie w ubiegłym sezonie realizowaliśmy aż 98 inwestycji. W 2023 roku wydaliśmy ok. 1,5 mln zł na modernizacje sieci ciepłowniczej, 0,5 mln zł na modernizację węzłów cieplnych oraz ok. 6 mln zł na podłączenie nowych odbiorców ciepła – podsumowuje Andrzej Żyła, główny specjalista ds. inwestycji sieciowych w Częstochowie.

W sezonie 2024/2025 Fortum planuje kontynuację inwestycji przeprowadzanych zarówno w jednostce wytwórczej, jak i w obrębie sieci ciepłowniczej. Na te zadania zamierza przeznaczyć ok. 30 mln zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni