MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Śląskiem powstanie nowy węzeł przesiadkowy. Parkingi i miejsca obsługi podróżnych będą w Siewierzu. Ułatwią dotarcie m.in. na lotnisko

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowy węzeł przesiadkowy ułatwi m.in. dojazd na lotniskoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy węzeł przesiadkowy ułatwi m.in. dojazd na lotniskoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UMiG Siewierz/Katowice Airport/BŻ
Dobre wieści dla pasażerów - przy nowym przystanku kolejowym w Siewierzu powstanie funkcjonalny węzeł przesiadkowy. Dzięki temu łatwiej i wygodniej będzie można dojechać do Zawiercia, Tarnowskich Gór, a także do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

Nowy węzeł przesiadkowy powstanie w Siewierzu

Pod koniec 2023 roku zakończyły się prace przy modernizacji linii kolejowej nr 182. Od grudnia ze stacji w Siewierzu odjeżdżają pociągi relacji Tarnowskie Góry – Częstochowa. Inwestycja ta umożliwiła szybki i sprawny dojazd do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach podróżnym oraz pracownikom lotniska. Zwiększyła się również możliwości podróży oraz dostęp do kolei w regionie. Linię obsługują Koleje Śląskie.

Właśnie okazało się, że przy odbudowanym przystanku kolejowym w Siewierzu powstanie też całe zaplecze dla podróżnych. Podczas sesji Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podjęta została pod koniec maja br. uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie Siewierz w formie dotacji celowej w wysokości 2 milionów złotych. Dzięki temu możliwa będzie realizacja zadania „Węzeł przesiadkowy przy przystanku PKP w Siewierzu".

Gmina Siewierz posiada opracowany program funkcjonalno-użytkowy, który pozwoli na wyłonienie wykonawcy w formule zaprojektuj i wybuduj. Węzeł przesiadkowy powstanie w obrębie ulicy Towarowej i będzie obejmował między innymi budowę stanowisk przystankowych, stanowisk postojów autobusów, chodników oraz montaż obiektów wyposażenia węzła.

- Planujemy wybudować liczącą trzy moduły wiatę przystankową ze ściankami przeziernymi, wyposażoną w oświetlenie LED wraz z systemem oszczędzania energii. Pojawią się także: gablota przystankowa interaktywna z informacjami dla pasażera, ławki, biletomat, tablica interaktywna, wiata rowerowa, stacja ładowania rowerów elektrycznych. Będą też dojścia dla pieszych oraz oświetlenie – informuje Urząd Miasta i Gminy w Siewierzu.

Dodatkowo przy tym terenie PKP PLK wybuduje miejsca parkingowe dla samochodów osobowych.

Zmodernizowana linia kolejowa 182 dała nowe możliwości

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowały 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, dzięki czemu pociągi wróciły na tory po 30 latach. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyła łącznie ok. 48 km linii od Tarnowskich Gór do Zawiercia. Wybudowane łącznice w Zawierciu i Tarnowskich Górach pozwoliły na sprawne prowadzenie ruchu pociągów. Pociągi pasażerskie mogą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Linią jadą też cięższe składy.

W ramach inwestycji zmodernizowanych zostało lub zbudowanych osiem przystanków kolejowych z 11 peronami (m.in. na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz, Poręba i Zawiercie). Powstały nowa stacja Pyrzowice Lotnisko i mijanka techniczna w Miasteczku Śląskim.

Pociągi relacji Częstochowa – Pyrzowice Lotnisko – Tarnowskie Góry i z powrotem kursują codziennie przez siedem dni w tygodniu i zatrzymują się na stacjach i przystankach osobowych: Częstochowa, Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Poręba, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Lotnisko, Miasteczko Śląskie Centrum, Tarnowskie Góry. Najszybszy pociąg z Zawiercia do lotniska jedzie 22 minut, a z Tarnowskich Gór 17 minut. Podróżnym z Częstochowy przejazd zajmuje około godziny.

Inwestycja objęła 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą DW 908, nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą DW 913. Wybudowano nowe przejścia podziemne w stacjach Pyrzowice Lotnisko i Siewierz. W Siewierzu powstało też lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni dbają o bezpieczne prowadzenie ruchu na całej linii.

Wygodne podróże zapewniają nowy peron na stacji Zawiercie oraz przebudowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. Wszystkie obiekty są dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, dzięki windom lub pochylniom. Perony wyposażono w wiaty, ławki, oświetlenie. Orientację w podróży ułatwiają tablice informacyjne, nagłośnienie oraz wyświetlacze zawierające wizualne informacje o najbliższych pociągach.

Wartość zadania „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” to 660 mln zł netto. Projekt został dofinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni