Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fizjoterapeuci UCK w Katowicach pomagają odzyskać sprawność chorym po COVID-19

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
- W okresie pandemii pacjenci pocovidowi zaczęli zgłaszać dodatkowe trudności w postaci np. problemów oddechowych, duszności, zmniejszonej wydolności fizycznej oraz zaburzeń koncentracji. Przez cały proces rehabilitacji uczymy pacjentów od początku, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, na co zwrócić uwagę i oczywiście zalecamy, kontynuowanie ćwiczeń w domu- mówi Anna Rodzeń, fizjoterapeuta Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Wystarczy koc, krzesło, ręcznik, ściana by spokojnie dochodzić do pełnego zdrowia w domowym zaciszu. Zespół fizjoterapeutów pod kierownictwem mgr Jolanty Nowickiej z Pracowni Rehabilitacji Ruchowej i Fizykoterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im.prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, postanowił wyjść na przeciw potrzebom pacjentów, którzy przechorowali COVID-19.

Fizjoterapeuci opierając się na doświadczeniu zgromadzonym w ostatnim roku w pracy z pacjentami po przebytym COVID- 19, zrealizował 5 filmów instruktażowych, które mają pomóc w domowej rehabilitacji.

- Na co dzień spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami. W okresie pandemii pacjenci pocovidowi zaczęli zgłaszać dodatkowe trudności w postaci np. problemów oddechowych, duszności, zmniejszonej wydolności fizycznej oraz zaburzeń koncentracji. Przez cały proces rehabilitacji uczymy pacjentów od początku, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, na co zwrócić uwagę i oczywiście zalecamy, kontynuowanie ćwiczeń w domu - mówi Anna Rodzeń, fizjoterapeuta Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Nie przeocz

- Nagrania zdecydowanie im to ułatwią. W trakcie pobytu naszych pacjentów w Szpitalu traktujemy ich jak członka rodziny. Patrząc na tego pacjenta, możemy sobie wyobrazić, że to zawsze może być ktoś z naszych bliskich. Nasza ukochana mama, tata, wujek ciocia. Staramy się dać duże serducho dla tych pacjentów i pomóc im, jak tylko możemy. Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tak szczytnej inicjatywie, nagrywając te filmy - dodaje Rodzeń.

Treść zawarta w nagraniach została tak opracowana, by pacjent mógł ćwiczyć samodzielnie. Ćwiczenia nie są skomplikowane i aby je wykonać nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu sportowego.

- Inicjatywa powstała w momencie, kiedy pacjenci wychodzili do domu, a stan ich zdrowia psychicznego i fizycznego wymagał jeszcze dużo pracy z ich strony jak i pomocy ze strony rehabilitacji. Stworzyliśmy parę instruktażowych filmików. Wybraliśmy kilka podstawowych, naprawdę podstawowych ćwiczeń, które można wykonać w każdych warunkach. Nie potrzebujemy specjalistycznego wyposażenia sali, tylko to co każdy ma w swoim otoczeniu. Ważne jest natomiast by ćwiczenia wykonywać prawidłowo, zwracać uwagę na przeponę, podkreślać rolę mięśni, które biorą udział w danym ćwiczeniu - zapewnia Jolanta Nowicka, specjalista fizjoterapii UCK SUM w Katowicach.

Zobacz koniecznie

Fizjoterapeuci podkreślają, że bardzo ważna przy wykonywaniu ćwiczeń jest postawa. Należy pamiętać o wyprostowanych palcach, o tym kiedy robimy wdech, a kiedy wydech. To bardzo ważne elementy, by ćwiczenia mogły przynieść efekt.
Ćwiczenia może wykonywać zarówno pacjent 18-letni lub 81 - letni.

- Każdy dochodzi do sprawności indywidualnie, niezależnie już czy mówimy teraz o covid-19 czy o każdej innej chorobie. Ważne jest, aby rehabilitację prowadzić regularnie, systematycznie, kilka razy w ciągu dnia i to nam pozwoli uzyskać efekty zdrowienia - tłumaczy Jolanta Nowicka.

Musisz to wiedzieć

Każdy film zawiera pełny instruktaż w jaki sposób wykonać ćwiczenia.

Każdy z filmów podzielony jest tematycznie:

  • Pozycje ułożeniowe w atakach duszności – mgr Dawid Szymański i mgr Dominika Brzonkalik
  • Ćwiczenia oddechowe – mgr Dawid Szymański i mgr Radosław Pasławski
  • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie – mgr Kamil Kuś i mgr Sabina Żychoń
  • Ćwiczenia ogólnousprawniające – mgr Krzysztof Parysek i mgr Anna Rodzeń
  • Ćwiczenia relaksacyjne –mgr Anna Rodzeń i mgr Krzysztof Parysek

- Zależy nam by z filmów nagranych przez naszych fizjoterapeutów korzystali wszyscy, którzy takiej pomocy potrzebują, pragniemy dotrzeć do jak największej liczby osób. Filmy zawieszone są w serwisie YouTube, można je odtwarzać dowolną ilość razy, każdy z nich jest nagrany niezależnie, np. możemy skorzystać tylko z ćwiczeń oddechowych lub relaksacyjnych. Filmy można przesyłać bliskim, polecać w serwisach społecznościowych. Nad nagraniami pracowali ludzie, którzy na co dzień spotykają się z problemem i są przygotowani by profesjonalnie pomóc – mówi Joanna Chłądzyńska, rzecznik UCK SUM w Katowicach.
Filmy, są wewnętrzną akcją UCK w Katowicach. Powstały one dzięki uprzejmości Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo