MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika znowu opłacalna? Po wyborach ma wrócić stary sposób rozliczania. Przeciwnikiem unijne przepisy

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Czy powrót do poprzedniego systemu rozliczeń jest możliwy? Okazuje się, że w grę wchodzą także unijne przepisy.
Czy powrót do poprzedniego systemu rozliczeń jest możliwy? Okazuje się, że w grę wchodzą także unijne przepisy. 123rf.com/bartusp
Program wyborczy Koalicji Obywatelskiej zakłada przywrócenie poprzedniego, bardziej korzystnego dla prosumentów, sposobu rozliczania przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Największa partia opozycyjna chce także złagodzenia przepisów dotyczących elektrowni wiatrowych. Czy te zmiany są realne? A może to tylko myślenie życzeniowe? Sprawdzamy.

Spis treści

Fotowoltaika po staremu, czyli jak?

Koalicja Obywatelska kilka dni temu opublikowała listę swoich 100 propozycji, które będzie chciała wdrożyć w życie w ciągu pierwszych 100 dni rządzenia, jeśli wygra wybory. Spora ich część to propozycje reform w energetyce odnawialnej.

W kontekście przydomowych instalacji fotowoltaicznych KO chce powrotu do starego systemu rozliczeń, który przez wielu uznawany był za bardziej korzystny dla wytwórcy nadwyżki energii. Ale po kolei…

Do marca 2022 roku w Polsce obowiązywał system rozliczeń zwany net-meteringiem. W tym systemie nadwyżka prądu wyprodukowanego przez własną instalację fotowoltaiczną była sprzedawana do sieci po cenie detalicznej, a więc tej, która dotyczy końcowego odbiorcy. Sieć potrącała od tego jedynie koszty przesyłu i magazynowania energii.

Instalacje, które powstały i powstają od kwietnia 2022 roku, są rozliczane według systemu net-billing. Zasadnicza różnica polega na tym, że właściciele tych instalacji sprzedają nadwyżkę energii po cenach hurtowych (zwykle są one dużo niższe od detalicznych), które aktualizowane są co miesiąc. To oznacza, że w kieszeniach prosumentów zostaje zwyczajnie mniej pieniędzy.

Droga powrotu może być trudna

Koalicja Obywatelska w 84 punkcie swoich stu propozycji zakłada przywrócenie systemu rozliczeń według net-meteringu.

Zmiana systemu rozliczeń nie była tylko widzimisię obozu władzy, ale wynika z unijnej dyrektywy dotyczącej zasad obowiązujących na rynku energii elektrycznej. Jeżeli ktoś chciałby te mechanizmy wywracać, to czeka go batalia z Unią Europejską” – pisze portal Green-news.pl.

Chodzi o Dyrektywę Parlamentu Europejskiego w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Dyrektywa zakłada, że wszyscy uczestnicy rynku energii muszą ponosić opłaty sieciowe. Dotyczy to także prosumentów. Z drugiej strony inne unijne przepisy dają prosumentom szansę otrzymanie wynagrodzenia zgodnego z wartością rynkową energii, co w naszych systemie prawnym umożliwia net-billing.

Z tego powodu rząd próbuje zachęcić właścicieli fotowoltaiki do przejścia na ten system. Robi to m.in. przy pomocy programu Mój prąd 5.0. Program ten użytkownikom fotowoltaiki daje możliwość otrzymania dofinansowania do:

  • zakupu magazynów energii
  • zakupu systemów zarządzania energią
  • zakupu pomp ciepła i kolektorów słonecznych

Program daje możliwość skorzystania dofinansowania pod warunkiem przejścia na net-billing.

Wiatraki jednak bliżej domów?

Zmniejszenie ograniczeń dotyczących budowy elektrowni wiatrowych to kolejna z obietnic wyborczych KO. Przepisy w tej sprawie zostały już zmienione, a obecnie minimalna odległość wiatraków od budynków mieszkalnych wynosi 700 m.

Branża energetyczna i samorządowcy domagali się wówczas zmniejszenia tej odległości do 500 m, co miało umożliwić realizację wielu zaplanowanych już inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe, które są w stanie wytwarzać „tani prąd”. Koalicja Obywatelska chce wprowadzić te zmiany w życie w ciągu 100 dni po ewentualnym przejęciu władzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotowoltaika znowu opłacalna? Po wyborach ma wrócić stary sposób rozliczania. Przeciwnikiem unijne przepisy - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni