Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Frankowicze spełniający te warunki nie muszą przejmować się PIT? „Klasyczne kredyty frankowe spełniają te kryteria"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Kredyt powinien być udzielony przed 15 stycznia 2015 r., zabezpieczony hipoteką i zaciągnięty na jedną inwestycję mieszkaniową.
Kredyt powinien być udzielony przed 15 stycznia 2015 r., zabezpieczony hipoteką i zaciągnięty na jedną inwestycję mieszkaniową. 123RF
Frankowicze nie muszą przejmować się podatkiem bez względu na to, czy zgodzą się na ugodę z bankiem, czy pójdą do sądu – podaje wtorkowa „Rz", ponieważ „umorzone wskutek ugody zobowiązanie, czyli podstawowa kwota kredytu oraz odsetki, jest nieopodatkowane". – Stanowisko fiskusa jest pozytywne, warto jednak, aby każdy sprawdził, czy spełnia wszystkie warunki ulgi – podkreśla Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

Spis treści

W tym przypadku frankowicze nie zapłacą podatku

Frankowicze nie muszą przejmować się podatkiem bez względu na to, czy zgodzą się na ugodę z bankiem, czy pójdą do sądu – czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej".

Jak wyjaśniono, „umorzone wskutek ugody zobowiązanie, czyli podstawowa kwota kredytu oraz odsetki, jest nieopodatkowane". – Zarówno w tym roku, jak i następnym. Tak wynika z rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku, które będzie obowiązywać jeszcze w 2024 r. I pewnie także w następnych latach, bo jest regularnie przedłużane. Argument o końcu zwolnienia jest więc bezpodstawny – wyjaśnił cytowanym przez dziennik doradca podatkowy w Madejczyk Kancelaria Prawna Mikołaj Duda.

Frankowicze nie zapłacą podatku PIT zarówno wtedy, gdy podpiszą ugodę w grudniu, jak i w styczniu – potwierdził doradca podatkowy w InFakt Piotr Juszczyk. Przypomniał, że zasadniczo umorzona kwota kredytu jest przychodem kredytobiorcy.

– Dlatego banki zobowiązane są wystawić mu (oraz przesłać do urzędu skarbowego) informację PIT-11. Nie robią tego, jeśli złoży oświadczenie, że spełnia warunki ulgi – wyjaśnia.

Jakie warunki muszą być spełnione?

Określa je wspomniane rozporządzenie ministra finansów. Jakie to warunki? – Przede wszystkim kredyt powinien być udzielony przed 15 stycznia 2015 r., zabezpieczony hipoteką i zaciągnięty na jedną inwestycję mieszkaniową, np. budowę domu czy zakup mieszkania – wyjaśnił Duda. Z kolei Juszczyk podkreśla, że „klasyczne kredyty frankowe spełniają te kryteria".

Podatkowej preferencji nie wyklucza także zmiana nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu.

Stanowisko fiskusa jest pozytywne, warto jednak, aby każdy sprawdził, czy spełnia wszystkie warunki ulgi. Może choćby okazać się, że część kredytu była przeznaczona na cele niemieszkaniowe. Wtedy część umorzonej kwoty trzeba opodatkować – zauważa Juszczyk. Co z rozliczeniem frankowiczów, którzy nie zgodzili się na ugodę, wygrali spór sądowy i bank zwrócił im pieniądze?" – pyta „Rz".

– Zwrot środków, które wcześniej wpłaciliśmy do banku, nie jest przysporzeniem majątkowym. Nie ma z tego tytułu przychodu i nie musimy przejmować się podatkiem – wskazał Duda.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Frankowicze spełniający te warunki nie muszą przejmować się PIT? „Klasyczne kredyty frankowe spełniają te kryteria" - Strefa Biznesu