Fto śpiywo, troski rozwiywo! INTERAKTYWNA MAPA ŚLĄSKIEJ PIEŚNI

Grzegorz Płonka
"To są pieśni proste, to są przepiękne pieśni – mówi Bernard Krawczyk o pieśniach śląskich. – Śląsk jest najbardziej rozśpiewanym regionem w Polsce, nie ma drugiego takiego"! Tworzymy mapę śląskiej pieśni. Interaktywną mapę, dzięki której można śląskich pieśni posłuchać, poczytać ich teksty, zapoznać się z ich historią. Na naszej mapie stale będziemy dodawać nowe pieśni śląskie. To nie wszystko! O śląskiej pieśni będą nam tu opowiadać słynni ludzie z nią związani. Zapraszamy więc w naszą wspólną, niezwykłą podróż przez świat śląskiej muzyki.

Niezwykła podróż przez świat śląskiej muzyki nie byłaby możliwa, gdyby nie profesor Adolf Dygacz, wybitny etnomuzykolog i folklorysta, który przed laty podjął godny podziwu trud, by utrwalić melodie i spisać teksty śląskich pieśni. Słuchajmy ich więc, weselmy się przy nich i wzruszajmy. A także, oczywiście, śpiewajmy je razem! Bo w śląskich pieśniach jest moc!

Kultura duchowa ludu śląskiego nierozłącznie związana jest z pieśnią. O wartości pieśni śląskiej świadczą zarówno walory muzyczne, jak i zawarte w tekstach opisy codzienności tworzące swoistą mozaikę ludzkiego losu.

Posłuchajmy, co mówi Janina Dygacz - żona Adolfa Dygacza, wybitnego etnomuzykologa, folklorysty:

Interaktywna mapa śląskiej pieśni (opracowanie Grzegorz Płonka i Tomasz Borówka):

Mapę będziemy stale uzupełniać – nowych śląskich pieśni możecie Państwo spodziewać się na niej już wkrótce.

Zapraszamy do wspólnego tworzenia naszej interaktywnej mapy!

Zachęcamy Państwa do przysyłania własnych nagrań śląskich pieśni ludowych. Mogą to być zarówno studyjne i koncertowe nagrania wykonawców i zespołów, jak i pieśni nagrane na spotkaniach w gronie rodziny i znajomych.
Wystarczy tylko przysłać dobrej jakości PLIK DŹWIĘKOWY w formacie mp3 oraz TEKST piosenki i krótki OPIS jej historii (miejscowość, dzielnica bądź okolica, z której wywodzi się piosenka; jej tematyka, problemy które porusza), NAZWĘ zespołu lub wykonawcy (zespół i jego skład, imię i nazwisko wykonawcy jeśli jest to śpiew solo, TYTUŁ płyty z której pochodzi utwór i przez kogo jest ona wydana) a do tego ZGODĘ na publikację w Dzienniku Zachodnim.
Materiały prosimy przesyłać E-mailem na adres slaskiepiesniczki@onet.pl

Wśród pieśni śląskich są pieśni obrzędowe, miłosne, zawodowe, myśliwskie i pasterskie oraz wojackie. Ale szczególne miejsce zajmują tu pieśni związane z górnictwem i hutnictwem – atrybutami Górnego Śląska. To one bezcenne niematerialne dziedzictwo nadciągającej nieuchronnie postindustrialnej ery, zabytki godne upamiętnienia i uhonorowania na równi z materialną spuścizną naszej ziemi.

Mówi Bernard Krawczyk - popularny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny:

W pieśniach odnajdziemy wątki splecione z różnymi okresami ludzkiego życia – od narodzenia do śmierci. Odkryjemy świat naszych przodków, którzy podobnie jak my, przeżywali swoje dramaty i radości, smutki i nadzieje. Zaczerpniemy z ich doświadczeń życiową mądrość, poznamy ich obyczaje, umacniając tym samym więzi, z tymi, których już nie ma...

Mówi Józef Broda - pedagog, folklorysta, multiinstrumentalista:

Mówi Grzegorz Poloczek - znany i ceniony satyryk, kabareciarz, konferansjer i wokalista:

Jerzy Ciurlok o śląskiej kulturze:

***

Grzegorz Płonka - muzyk, wokalista, aranżer, pisarz, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Lider zespołów "Ligocianie", „Grzegorz Płonka Trio” i „FANGA”. Współpracuje ze znanym śląskim aktorem Bernardem Krawczykiem w ramach zespołu "Bernard Krawczyk i Przyjaciele". W swym muzycznym dorobku ma kilka płyt CD popularyzujących śląską pieśń ludową: "Ciecze woda" (Ligocianie), "Pieśni śląskiego buntu" (FANGA) oraz "Życie pieśniczką pisane" (solowy projekt) wydaną przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Z "Grzegorz Płonka Trio" realizuje, miedzy innymi, projekt: "Śląskie pieśni ludowe ze zbioru Juliusa Rogera" objęty patronatem Muzeum Śląskiego.
Grzegorz Płonka prowadzi w MDK „Ligota” wspólnie z panią Janiną Dygacz Koło Miłośników Śląskiej Pieśni. Wspiera również działalność folklorystycznego zespołu "Mali Ligocianie" ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Katowicach, mającego w swym repertuarze śląskie pieśni ze zbiorów prof. Dygacza.
Od kilku lat aktywnie uczestniczy w organizację kolejnych edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, propagując w ich ramach śląskie pieśni ludowe. W 2015 roku otrzymał od Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie wyróżnienie w uznaniu za zaangażowanie w organizację 23 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce - "Utracone dziedzictwo".
Jest autorem kilku książek i wielu publikacji prasowych. Brał udział w dokumentalnym filmie "Zbuntowany Śląsk. Gawęda z dziejów walk społecznych na Górnym Śląsku".

Grzegorz Płonka o śląskiej pieśni ludowej: Kochajmy te pieśni! Są wśród nich postindustrialne zabytki.

Prof. Leon Markiewicz o śląskiej pieśni:

(Leon Markiewicz – ur. 23 września 1928 w Wilnie) polski muzykolog, pedagog, nauczyciel akademicki, publicysta, profesor sztuk muzycznych, w latach 1979-1981 rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach)

Ryszard Gabryś o śląskiej pieśni:

(Ryszard Gabryś – ur. w 1942 r. w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim, kompozytor i teoretyk muzyki, pedagog, docent.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.