Pomieszczenia, gdzie eksponowane były między innymi dzieła Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Mehoffera zostaną poddane modernizacji. Obejmie ona wymianę okien, instalacji elektrycznej, systemu oświetlenia, a w końcowym etapie zmianę aranżacji wnętrz i systemu informacji o obrazach.
Przypomnijmy, że tymczasową siedzibą Muzeum Śląskiego jest budynek byłego hotelu, przy Alei Wojciecha Korfantego; gmach zabytkowy, ale nieprzystosowany do ekspozycji muzealnych. Tę sytuację zmienić ma, chociaż częściowo, planowany remont. Galeria otworzy podwoje we wrześniu, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.
Katowicka kolekcja, której gromadzenie rozpoczął w 1927 roku dr Tadeusz Dobrowolski, ma dramatyczną historię. Nigdy nie trafiła do budowanego między innymi specjalnie dla niej nowego gmachu, który hitlerowcy doszczętnie zniszczyli z początkiem II wojny światowej.
Dzięki ofiarności pracowników Muzeum Śląskiego ze zgromadzonych 280 obrazów olejnych, akwarel i pasteli udało się uratować około 180. Po wojnie trafiły one do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a potem na powrót do Katowic.
Muzeum zaprasza na ostanie zwiedzanie Galerii przed remontem: w poniedziałek wielkanocny (13 kwietnia) w godz. od 11.00 do 17.00 oraz podczas specjalnie z tej okazji przedłużonych godzin - do 19.00 we wtorek i środę 14 i 15 kwietnia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?