Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Jurajska 4 maja zostanie ponownie otwarta. Nie wszystkie sklepy jednak będą od razu czynne. Sprawdź nowe zasady

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Galeria Jurajska podobnie jak pozostałe polskie centra handlowe zostanie otwarta w pełni ponownie 4 maja 2020 roku
Galeria Jurajska podobnie jak pozostałe polskie centra handlowe zostanie otwarta w pełni ponownie 4 maja 2020 roku Fot. Galeria Jurajska
Od 4 maja centra handlowe w Polsce znów zostaną w pełni otwarte. W Galerii Jurajskiej od 4 maja otwarta zostanie większość sklepów, która przez ostatnie tygodnie była zamknięta. Centrum będzie jednak funkcjonowało według ściśle określonych zasad w reżimie sanitarnym. Jednorazowo do środka będzie mogło wejść ok. 3 tysięcy klientów, wszyscy będą musieli zakrywać usta i nos, a także korzystać z jednorazowych rękawiczek. Na parkingu zalecane jest parkowanie na co drugim miejscu.

4 maja 2020 roku centra i galerie handlowe znów mogą być otwarte. To kolejny etap odmrażania gospodarki, wprowadzonego przez polski rząd.

Galeria Jurajska będzie czynna, ale będą w niej obowiązywać nowe zasady robienia zakupów oraz zaostrzone reguły dotyczące higieny. Dzięki nim będziemy w stanie nie tylko zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom, ale przede wszystkim zadbać o zdrowie publiczne. Troska o to ostatnie jest kluczowa, abyśmy mogli przezwyciężyć obecny kryzys i w pełni przywrócić działanie obiektu - mówi Anna Borecka-Suda, zastępca dyrektora Galerii Jurajskiej.

Centrum już rozpoczęło przygotowania do otwarcia. - Przed nami kilka pracowitych dni. Jesteśmy w stałym kontakcie z najemcami, którzy 4 maja mogą wznowić działalność. Wśród otwartych sklepów na pewno znajdą się sklepy odzieżowe, obuwnicze, jubilerzy, sklepy z elektroniką, perfumerie i księgarnie. Wyłączone z oferty pozostaną natomiast kino, kids play, fitness club, a także wyspy handlowe. Restauracje prowadzić będą natomiast sprzedaż wyłącznie na wynos - wylicza.

Klienci będą się musieli zastosować do nowych zasad

Na klientów, którzy wybiorą się na zakupy czekać będzie wiele zasad. Robiąc zakupy trzeba będzie zakryć nosi i usta maseczką lub innym materiałem. Obowiązkowe będą też rękawiczki. Będzie można mieć własne lub skorzystać z tych, jakie zapewnią sklepy. Poruszając się po pasażu, a także stojąc w kolejce trzeba będzie zachować odstęp m.in. 2 metrów. W jego ustanowieniu pomogą specjalne oznaczenia np. przed sklepami i kasami. Pojawi się także limit osób mogących wejść do centrum handlowego. Na 15 m kw. będzie mógł przypaść 1 klient.

- Z naszych wyliczeń wynika, że w jednym czasie w centrum będzie mogło przebywać około 3 tys. osób, co jest porównywalne z normalnym ruchem w godzinach porannych w dni powszednie. Jest to liczba pozwalająca zachować należyty, bezpieczny dystans pomiędzy klientami. Liczba ta także gwarantuje, że nie będą tworzyć się kolejki. W liczeniu klientów wspomożemy się działającym w galerii od lat systemem zliczającym odwiedzających - mówi Anna Borecka-Suda.

Galeria będzie mogła na swój teren wpuścić także o 10% więcej klientów, pod warunkiem, że to 10% będzie miało zainstalowaną na smartfonie rządową aplikacje ProteGo Safe. Posiadanie aplikacji nie gwarantuje jednak przywileju wejścia do galerii lub sklepu, jeśli w tych nie ma wolnych miejsc. Nie zwalnia także ze stania w kolejce - informują przedstawiciele centrum.

W galerii będą także strefy, których nie odwiedzimy. Z ruchu wyłączone zostaną m.in. strefy wypoczynku, rozrywki oraz strefa food court. Wybrane restauracje sprzedawać będą wyłącznie jedzenie na wynos. Nie będzie można jednak dań spożywać na terenie galerii, w jej otoczeniu, ani na ulicy. Liczyć trzeba się także z nową organizacja ruchu na terenie galerii.

Parkowanie z zachowaniem dystansu społecznego

Wyłączone z użytku zostają także strefy na Bulwarach Jurajskich tj. place zabaw i fontanny. Zmiany czekają także kierowców. Parkowanie odbywać będzie się co 2 miejsce, tak aby zachować odpowiedni dystans pomiędzy przyjezdnymi. Jeśli nie będzie takiej możliwość, konieczne będzie zachowanie dystansu społecznego (min. 2 m) przy wysiadaniu.

Polska się śmieje

To zasady, które dla wielu naszych klientów mogą być nowe i zaskakujące, pamiętajmy jednak, że są to rozwiązania tymczasowe. Ważne jest abyśmy byli w tym czasie zdyscyplinowani. W galerii będzie można znaleźć niezbędne informacje o tym, jak się zachować, poruszać, stosować do nowych reguł. Nasi klienci będą też mieć podobnie jak teraz zapewniony dostęp do płynów odkażających, które znajdą na pasażu. Otrzymają także informacje, gdzie można zakupić maseczki - mówi Borecka-Suda.

Dodatkowa dezynfekcja i troska o jakość powietrza

O bezpieczeństwo klientów Jurajskiej zadbają także służby czystościowe. Te od początku epidemii zintensyfikowały prace związane z dezynfekcją pasażu, toalet, a także stref mających kontakt z dłońmi m.in. przycisków wind, poręczy, klamek, balustrad i in. W tym przypadku serwisy dokonują dezynfekcji co godzinę. Ten rytm zostanie utrzymany. Utrzymana zostanie także kampania informacyjna w toaletach, pokazująca jak prawidłowo myć ręce.

Jurajska zatroszczy się także o czystość powietrza.  Zgodnie z zaleceniami utrzymania rygorystycznych zasad w zakresie wysokiej krotności wymiany powietrza w obiekcie, poprzez doprowadzenie do niego głównie świeżego, atmosferycznego powietrza, wentylacja obiektu pracować będzie w całości na nim. Powietrze pobierane będzie na wysokości ponad 20 m nad poziomem gruntu, bez recyrkulacji i odzysku ciepła. Także filtry w centralach wentylacyjnych Galerii Jurajskiej będą na bieżąco i w miarę potrzeb wymieniane na nowe.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty