Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GKS Katowice uczci 47. rocznicę swojego powstania

Redakcja
GKS Katowice
24 czerwca GKS Katowice uczci rocznicę swojego powstania wystawą w Rondzie Sztuki. Kibice będą mogli powspominać i przypomnieć sobie najlepsze momenty w historii klubu.

W tym roku mija 47. rocznica założenia katowickiego klubu. W swojej historii osiągnął on wiele sukcesów w różnych dyscyplinach sportu.

5 listopada 1963 roku w Sali Kolumnowej Związków Zawodowych doszło do spotkania przedstawicieli klubów sportowych: Górnik 20 Katowice, TKS Rapid-Orzeł Wełnowiec, KS Koszutka Katowice, Katowicki Klub Łyżwiarski, Katowicki Klub Sportowy Górnik, Górniczy Klub Żeglarski Szkwał oraz przedstawicieli trzydziestu dwóch instytucji i zakładów pracy z terenu Katowic.

Podjęli oni decyzję o utworzeniu klubu sportowego o nazwie Górniczy Klub Sportowy Katowice i zatwierdzili jego statut, przyjmując barwy złoto-zielono-czarne, a za godło herb miasta Katowice. Decyzja uprawomocniła się 27. lutego 1964 roku.

Zapewne nikt wówczas nie przypuszczał, że 40 lat później Katowice będą mogły pochwalić się tak wielkimi sukcesami swojego rodzimego klubu. Na przestrzeni tych lat klub wychował 44 olimpijczyków z pięcioma medalami letnich Igrzysk Olimpijskich, stworzył drużynę hokejową z sześcioma tytułami mistrzów Polski, sekcję zapaśniczą, która zdobyła w sumie 250 medali, w tym z Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Polski. To tu Roman Niestrój - wielki orędownik tenisa ziemnego stworzył sekcję, w barwach której występowała Barbara Krall-Olsza, której dorobkiem jest kilkadziesiąt tytułów mistrzyni kraju. Nawet w saneczkarstwie zawodnicy GKS-u Katowice mogli pochwalić się czterema olimpijczykami i mistrzynią świata Barbarą Piechą. To ewenement w skali kraju, a nawet Europy, żeby jeden klub miał tak bogatą historię sukcesów w wielu dyscyplinach sportu.

NAJNOWSZE INFORMACJE SPORTOWE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

To wszystko było jednak tłem dla piłki nożnej. Ten sport powodujący euforię przez wszystkie lata skupiał na stadionie przy Bukowej tysiące mieszkańców Katowic. Klasa GKS była i nadal jest niekwestionowana zarówno w kraju jak i za granicą. Dziesięć lat z rzędu klub uczestniczył w europejskich pucharach, rozgrywając 34 mecze, a w 1994 roku awansował po wspaniałych meczach z Arisem Saloniki i Girondins Bordeaux do III rundy Pucharu UEFA. Nie bez kozery mówiło się "Europa na Bukowej".

Piłkarzy GKS-u trenowały największe sławy jak Alojzy Łysko, Władysław Żmuda, Zdzisław Podedworny, Jerzy Nikiel czy świetny zawodnik Piotr Piekarczyk. Klub zawsze pochwalić się mógł reprezentantami Polski - wystarczy wspomnieć choćby Bieguna, Furtoka, Jojko, Lesiaka, Rudego, Wijasa, Ledwonia, Węgrzyna czy Marka i Piotra Świerczewskich.

Wystawa w katowickim Rondzie Sztuki przypomi kibicom Gieksy te najważniejsze momenty w historii ich klubu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!