Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice, Piekary Śląskie, Bytom, Rybnik i Katowice mają szansę otrzymać tereny pogórnicze od SRK S.A.

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma przekazać miastu Bytom dwie nieruchomości: Szyb Ewa i szyb Witczak.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma przekazać miastu Bytom dwie nieruchomości: Szyb Ewa i szyb Witczak. Magdalena Grabowska
Gliwice, Piekary Śląskie, Bytom, Rybnik i Katowice mają szansę otrzymać tereny pogórnicze od Spółki Restrukturyzacji Kopalń w ramach darowizny. - Próbujemy wpisać się w transformację. Jestem przekonany, że miasta we współpracy z rządem są w stanie szybko te tereny zagospodarować, dlatego próbujemy wykorzystać wszelkie możliwości - przyznaje Marek Wesoły sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Gliwice, Piekary Śląskie, Bytom, Rybnik i Katowice mają szansę otrzymać tereny pogórnicze w ramach darowizny od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych wraz z Januszem Smoliło, prezesem Zarządu SRK SA w Bytomiu odbyli spotkania 3 czerwca w tych pięciu miastach, aby porozmawiać z prezydentami na temat przyszłości byłych terenów pokopalnianych.

- Próbujemy wpisać się w transformację. Jestem przekonany, że gminy, miasta we współpracy z rządem są w stanie szybko te tereny zagospodarować, dlatego próbujemy wykorzystać wszelkie możliwości, żeby one wracały do mieszkańców i mogły mieć kolejne życie - zaznaczał wiceminister Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, dodając, że nie ukrywa chęci przekazania w pierwszej kolejności terenów prezydentom, którzy mają na nie już konkretne pomysły.

Katowice: Tereny pogórnicze i rozwój przemysłu IT

- Ostatnio przekazywaliśmy miastu Katowice piękne tereny pod rozwój przemysłu IT, rozwój przemysłu gamingowego. To były konkretne projekty. Właśnie o takie projekty mi chodzi, żeby Spółka Restrukturyzacji Kopalń w jakiś sposób włączyła się w kreowanie tego co na Śląsku będzie powstawać. Osobiście chciałbym poznać jakie prezydenci mają pomysły na zagospodarowanie, a po drugie porozmawiać o sposobach finansowania i pozyskiwania środków, bo to przecież również inwestycja - dodał wiceminister.

Rozmowy z Katowicami dotyczą aktualnie dwóch lokalizacji - teren byłej KWK „Wieczorek” – Szyb Poniatowski, zabudowanej budynkiem laboratorium kopalnianego, budynkiem łaźni i lampowni (przy ul. Szopienickiej), figurujące w gminnej ewidencji zabytków oraz tereny pod budowę nowoczesnej zajezdni autobusowej dla autobusów elektrycznych obejmującej teren o powierzchni ok.8 ha przy ul. Szopienickiej/Transportowców.

Piekary Śląskie wykorzystają teren do budowy kompleksu rekreacyjno-sportowego

Tereny od Spółki Restrukturyzacji Kopalń mają zyskać również Piekary Śląskie. Jak przyznaje wiceprezydent Paweł Słota, miasto już ma plan na działkę przy ul. Solidarności, która jest zlokalizowana niedaleko przyszłego basenu i hali sportowej.

- Mamy plan, aby przy ul. Solidarności powstał kompleks sportowy. Teren, który należy do SRK jest po drugiej stronie ulicy. Moglibyśmy stworzyć kompleks rekreacyjno-sportowy. Liczymy na to, że będzie dane nam współpracować - wyjaśnia Paweł Słota.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce oddać Piekarom Śląskim także teren Zakładu Głównego KWK „Piekary I”.

- Chcemy przekazać teren po byłej kopalni "Piekary" z terenami przynależnymi, łącznie z wieżą szybową. Będzie ona pamiątką, symbolem górnictwa - wyjaśnia dr inż. Janusz Smoliło. Jak przekazał wiceprezydent Paweł Słota, wieża szybowa ma stać się punktem widokowym z restauracją.

Bytom otrzyma szyb Ewa i szyb Witczak

Nowe inwestycje na terenach pokopalnianych mają odbyć się także w Bytomiu. Jak podaje bytomski magistrat w ostatnich miesiącach gmina wyraziła wolę przejęcia budynku nadszybia szybu Ewa z wieżą szybową i budynku maszyny wyciągowej wraz z urządzeniami. W przypadku szybu Witczak gmina jest zainteresowana m.in. przejęciem działek, budynków zrębu szybu Witczak, maszynowni, rozdzielni, wentylatorów.

- Na terenie "Kopalni-Centrum" chcemy budować stan uzdatniania wody oraz farmę fotowoltaiczną. Jest pełna współpraca z miastem - zapewnia prezes SRK dr inż. Janusz Smoliło.

Ze współpracy z SRK S.A skorzystają także Gliwice. Miasto ma otrzymać - budynek mieszkalny w dzielnicy Sośnica przy ul. Żeromskiego 21-29 oraz byłe osadniki przy ul. Pszczyńskiej o powierzchni 15,3 ha. Darowizna na rzecz Gminy Rybnik natomiast obejmuje łącznie powierzchnię nieruchomości 30 ha wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami w tym:

  • budynek kotłowni, warsztatu i magazynu kotłowni Ignacy,
  • budynek wodozmiękczalni Ignacy,
  • budynek stacji napędu linociągu,
  • garaż lokomotyw spalinowych,
  • garaże przy ul. Rymera oraz budynki gospodarcze.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. od wielu lat przekazuje darowizny w ramach współpracy z gminami górniczymi. W 2022 roku SRK S.A. przekazała blisko 20 hektarów gruntów gminom górniczym. Były to: Bytom, Trzebinia, Bieruń, Ruda Śląska, Lędziny, Rybnik, Gliwice, Brzeszcze i Nowa Ruda.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera