Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice. Powrót do przeszłości z archiwami „Dziennika Zachodniego". Co fotografowali nasi fotoreporterzy w latach 70. i 80.? Sprawdźcie!

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
To zdjęcie wykonał dla naszej redakcji Arkadiusz Ławrywianiec, w latach 1994-2015 pracował w "Dzienniku Zachodnim" jako fotoreporter. Jest znanym, śląskim fotografem. Co uwiecznił? Gliwicki czołg na Jasnogórskiej, który stoi w tym miejscu od lat. Nie jest to atrapa, lecz oryginalny pojazd pancerny produkcji radzieckiej z okresu II wojny światowej. Zdjęcie jest z 1995 roku. Wtedy czołg był upstrzony spray'em.
To zdjęcie wykonał dla naszej redakcji Arkadiusz Ławrywianiec, w latach 1994-2015 pracował w "Dzienniku Zachodnim" jako fotoreporter. Jest znanym, śląskim fotografem. Co uwiecznił? Gliwicki czołg na Jasnogórskiej, który stoi w tym miejscu od lat. Nie jest to atrapa, lecz oryginalny pojazd pancerny produkcji radzieckiej z okresu II wojny światowej. Zdjęcie jest z 1995 roku. Wtedy czołg był upstrzony spray'em. Arkadiusz Ławrywianiec
Zapowiada się trudny tydzień? Postaramy się chociaż trochę umilić Państwu, przynajmniej ten dzień. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kolejny materiał z serii „Powrót do przeszłości". Przejrzeliśmy nie tylko zasoby Narodowego Archiwum Cyfrowego, ale także Biblioteki Śląskiej i unikatowe archiwa „Dziennika Zachodniego". Pierwszy numer naszej gazety ukazał się 6 lutego 1945 roku. Od tego dnia w prasie opublikowano m.in. pierwsze zdjęcia naszych wyśmienitych fotoreporterów. Dzielimy się nimi z Wami! Zobaczcie archiwalne fotografie z Gliwic w naszej galerii zdjęć.

Pamiętacie Państwo gdzie znajdowała się dawna siedziba Poczty Polskiej? Czasy, w których na ul. Dolnych Wałów były tory, czy koksownię w Gliwicach...? Czas wrócić do wspomnień! Zapraszamy serdecznie do „Podróży do Przeszłości", podczas której tym razem oprowadzimy Państwa po jednym z największych miast w woj. śląskim - Gliwicach. W naszej galerii zdjęć opublikowaliśmy tym razem nie tylko zasoby Narodowego Archiwum Cyfrowego, ale także Biblioteki Śląskiej i... nasze własne! Co fotografowali nasi fotoreporterzy? Aż trudno uwierzyć!

Archiwa „Dziennika Zachodniego". Co fotografowali nasi fotoreporterzy w Gliwicach?

Jak wyglądał dawny Biprohut w Gliwicach? Jak postępował remont wieży Zamku Piastowskiego? Czy Placu Inwalidów Wojennych wyglądał niegdyś inaczej? My znamy odpowiedzi na te pytania. Nasi fotoreporterzy byli w tych miejscach mniej więcej w połowie lat 80. Co zastali?

Archiwalne zdjęcia przedstawiające Gliwice ogląda się z przyjemnością. W końcu to duże miasto z ciekawą historią. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1276 roku. Mało kto jednak wie, że osadnictwo w rejonie Gliwic pojawiło się już w schyłkowym paleolicie - ok. 9-8 tys. l. p.n.e., o czym świadczą m.in. wykopaliska w Ligocie Zabrskiej, Sośnicy, Szobiszowicach, Wójtowej Wsi i Dzierżnie, ale udokumentowane dzieje miasta i osad, które obecnie znajdują się w jego obrębie, zaczynają się w XIII w. Wówczas też w miejscu dzisiejszych Gliwic funkcjonowała osada handlowa na szlaku Wrocław-Kraków, która przed 1276 r. otrzymała od księcia opolskiego Władysława prawa miejskie.

Gliwice w XVII, XVII i XIX wieku

W XVII i XVIII w. z miasta typowo handlowo-rzemieślniczego, żyjącego z produkcji i handlu piwem, Gliwice stały się ośrodkiem sukiennictwa, które upadło po wojnach śląskich między Prusami, a Austrią.

Prawdziwą świetność zaczęły odzyskiwać dopiero po doprowadzeniu do miasta Kolei Górnośląskiej, w 1845 r. Zaczęły wtedy powstawać zakłady hutnicze, mechaniczne, maszynowe i chemiczne. Na początku XIX w. zasypano fosy, zniwelowano wały miejskie i wyburzono mury obronne. Powstały nowe ulice i kwartały zabudowy, a północ i zachód od średniowiecznego centrum. W 1816 r. założono w Gliwicach pierwsze gimnazjum i liczne szkoły powszechne. Później otwarto pierwszą drukarnię, następnie bank oraz gazownię.

W 1894 r. Gliwice wraz z Bytomiem jako pierwsze na Górnym Śląsku otrzymały kolej miejską – tramwaje początkowo trakcji parowej, a od 1898 r. – elektryczne. Pod koniec lat 20. XX w. pojawiła się koncepcja utworzenia górnośląskiego Trójmiasta, obejmującego Bytom, Gliwice i Zabrze, jednak z powodu światowego kryzysu gospodarczego nie doszło do jej realizacji. W 1939 r. utworzono w pobliskich Nieborowicach obóz przejściowy dla aresztowanych żołnierzy polskich, powstańców śląskich i działaczy polskich organizacji.

Wojska radzieckie zdobyły miasto dokładnie 24.01.1945 r., a po konferencji poczdamskiej znalazło się w granicach Polski.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera