Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice. Studenci Politechniki Śląskiej skonstruowali elektryczny bolid wyścigowy. Maszyna imponuje osiągami i nowoczesnymi rozwiązaniami

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Studenci z Gliwic pokazali elektryczny bolid wyścigowy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Studenci z Gliwic pokazali elektryczny bolid wyścigowy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Politechnika Śląska / materiały prasowe
Studenci Koła Naukowego PolSl Racing zaprezentowali 30 listopada pierwszy elektryczny bolid klasy Formuła Student. - Ten pojazd jest wyjątkowy. Studenci zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań – mówi dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ, opiekun koła. Osiągi maszyny imponują, a pojazd jest dosłownie naszpikowany nowoczesnymi technologiami.

Elektryczny bolid wyścigowy studentów Politechniki Śląskiej

Opiekunem koła naukowego PolSl Racing, które stworzyło elektryczną wyścigówkę, jest dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ.

- Ten pojazd jest wyjątkowy ze względu na to, że dotyczy bardzo nowoczesnych rozwiązań inżynieryjnych. Studenci zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań, na przykład dyspersyjne materiały kompozytowe, ultralekkie poszycie z włókna, aerodynamika pojazdu została zasymulowana w profesjonalnych oprogramowaniach – mówi dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ.

Podkreślił również, że zaprezentowany pojazd, który opatrzono symbolem SW-03e, jest wyposażony w liczne nowoczesne systemy.

- Stosowane są systemy kontroli trakcji, systemy sterowania, systemy bezpieczeństwa, nowy system magazynowania energii. Można powiedzieć, że pojazd jest wręcz naszpikowany wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami – wylicza opiekun naukowy.

Dodał, że najbardziej jest dumny z atmosfery, która panuje w zespole, a także z faktu, że studenci mają możliwość rozwijania i realizowania swoich pasji.

- Działalność w naszym kole kreuje studentów na inżynierów przyszłości, którzy wywodzą się z naszej wspaniałej uczelni, z Politechniki Śląskiej i są rozchwytywani na rynku pracy. Niektórzy zdecydowali się kontynuować badania naukowe w formie doktoratów wdrożeniowych, co mnie również bardzo cieszy – podkreślił Mirosław Szczepanik.

Liderką zespołu jest Ewa Kocyan, studentka 5. roku kierunku mechanika i budowa maszyn. Mówiąc o elektrycznym pojeździe zaznaczyła, że największym wyzwaniem była właśnie zmiana źródła napędu.

- To nie jest tak, że jeden silnik się wyciągnie i włoży w to miejsce ten drugi – powiedziała Ewa Kocyan.

Trud włożony w zmianę silnika z pewnością się opłacił. Pojazd przyspiesza do stu kilometrów na godzinę w 3,2 sekundy. Studenci z PolSl Racing podkreślają, że na większość elementów pojazdu złożyły sie autorskie projekty i rozwiązania.

- To przede wszystkim własny system magazynowania energii, czyli sama bateria. Korzystamy z zakupionych silników komercyjnych, ale bateria jest naszego projektu, jak również całe poszycie i cały pakiet aerodynamiczny, który prezentuje się bardzo ładnie – wylicza Ewa Kocyan.

Pojazdy elektryczne przyszłością sportu i nauki

Ewa Kocyan wyjaśnia, że koło naukowe PolSl Racing będzie się skupiać właśnie na tworzeniu pojazdów elektrycznych.

- W zawodach Formuły Student powoli wygaszane są konkurencje z pojazdami spalinowymi. Jednocześnie, nadal będziemy oczywiście rozwijać nasz pojazd spalinowy, bo wszelkie mechaniczne rzeczy prototypujemy i sprawdzamy najpierw na nim. Duże możliwości rozwoju elektroniki daje nam też nasz pierwszy motocykl elektryczny, który pozwala nam testować pojedyncze moduły i różne systemy monitorujące pracę baterii – wyjaśnia liderka.

Elektryczna wyścigówka ma już za sobą debiut na zawodach. Zespół zaprezentował się w tym roku na zawodach Formuły Student w Chorwacji. Projekt został tam doceniony za innowacyjność i poziom skomplikowania. Na zespół PolSl Racing oraz bolid czekają teraz dalsze testy przygotowujące do udziału w międzynarodowych zawodach.

Jak przypomina Jadwiga Witek, rzecznik prasowy gliwickiej uczelni, koło naukowe PolSl Racing jest jednym z najbardziej utytułowanych w historii Politechniki Śląskiej.

- Jest znane dzięki międzynarodowym sukcesom w projektowaniu bolidów, a także dzięki wyścigom samochodowym Formuła Student, podczas których wielokrotnie studenci PolSl Racing zajmowali miejsca na podium – podkreśla Jadwiga Witek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera