Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Główny Instytut Górnictwa w Katowicach odsłania wyniki projektu. Dotyczy on obserwatorium badawczego

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Główny Instytut Górnictwa w Katowicach 20 czerwca zorganizował specjalne warsztaty.
Główny Instytut Górnictwa w Katowicach 20 czerwca zorganizował specjalne warsztaty. Główny Instytut Górnictwa (Facebook)
Główny Instytut Górnictwa w Katowicach podzielił się wynikami projektu „Utworzenie obserwatorium badawczego w celu udostępniania pokładów węgla w Europie do magazynowania dwutlenku węgla". Zostały one zaprezentowane podczas warsztatów w katowickim budynku instytutu. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest zrównoważony rozwój.

Główny Instytut Górnictwa w Katowicach podzielił się wynikami projektu

20 czerwca w budynku Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach odbyły się specjalne warsztaty, podczas których zaprezentowano wyniki projektu ROCCS „Utworzenie obserwatorium badawczego w celu udostępniania pokładów węgla w Europie do magazynowania dwutlenku węgla". Dla instytutu jest to niezwykle istotne przedsięwzięcie, które przyczyni się do oceny możliwości magazynowania dwutlenku węgla w europejskich pokładach węgla.

Utworzenie obserwatorium badawczego w celu udostępniania pokładów węgla w Europie do magazynowania dwutlenku węgla (ROCCS) to duży i prestiżowy projekt, którego celem było określenie możliwości wykorzystania lokalnych, zasobów geologicznych do wspierania bezpieczeństwa energetycznego, a także jego zrównoważonego rozwoju, w szczególności dekarbonizacji przemysłu - czytamy na stronie.

Kopalnia doświadczalna GIG Barbara stanowiła pole do testów, w czasie których przeprowadzono badania i próby zatłaczania CO2 w warunkach in-situ. Koordynatorem całego projektu był Uniwersytet Cardiff z Wielkiej Brytanii. Wskutek podjętych działań otrzymano „zestaw wytycznych, dotyczących najlepszych praktyk wspierających komercyjny rozwój technologii składowania CO2 z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik poziomych odwiertów kierunkowych".

W tłumaczonym symultanicznie wydarzeniu mogły wziąć udział osoby, które wcześniej zarejestrowały się na stronie instytutu. Możliwe było także zdalne śledzenie przebiegu warsztatów.

Przyszłościowa technologia. Dr inż. Kamil Stańczyk komentuje

„Doświadczenie potwierdziło, że technologia odwiertów poziomych jest obiecująca,” powiedział PAP koordynujący projekt z ramienia GIG dr inż. Kamil Stańczyk. Zaznaczył, że aby w praktyce zastosować taką technologię na szerszą skalę, potrzebne są zmiany legislacyjne. Obecnie możliwe jest zatłaczanie CO2 jedynie na dnie Bałtyku.

W ocenie dr. Stańczyka, badana w GIG technologia jest przyszłościowa, zwłaszcza w kontekście unijnej polityki klimatycznej. Naukowcy analizowali też komercyjną opłacalność technologii. Zależy ona od wielu zmiennych – zarówno technicznych, jak i cen uprawnień do emisji CO2 czy kosztów energii.

- Została wykonana bardzo szeroka analiza techniczno-ekonomiczna. Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli technologia będzie nieekonomiczna, nie będzie chciał z niej korzystać. W tej chwili trudno jednoznacznie powiedzieć, czy technologia jest opłacalna, ale to z każdym rokiem będzie się zmieniać – zakładamy, że będzie się zmieniać w stronę opłacalności, biorąc pod uwagę obecną politykę - powiedział dr Stańczyk.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera