Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska: Zalecenie zmniejszenia o 90% emisji CO2 do 2040 roku. Co to oznacza dla gospodarki?

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
UE rozpoczyna debatę na temat celu klimatycznego na rok 2040 prowadzącego do zerowej emisji netto
UE rozpoczyna debatę na temat celu klimatycznego na rok 2040 prowadzącego do zerowej emisji netto Materiały prasowe
W komunikacie z wtorku (6 lutego) Komisja Europejska przedstawia swoje zalecenia dotyczące celu klimatycznego UE na rok 2040. Proponuje się zmniejszenie emisji o 90% w porównaniu z poziomem z 1990 roku, a także promowanie rozwoju technologii wychwytywania dwutlenku węgla, mających na celu ograniczenie pozostałych emisji przemysłowych.

Plan UE na klimat

Komisja Europejska, zbliżając się do końca swojej obecnej kadencji, 6 lutego 2024 r. zaprezentowała dokument stanowiący kolejny kamień milowy i mapę drogową dla przyszłych prac legislacyjnych. Głównym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90% w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Towarzyszył mu obszerny raport oceny skutków, w którym wyraźnie stwierdzono, że koszty wpływu zmian klimatycznych na ludzi są znaczne i rosnące.

Ważnym elementem debaty o celach klimatycznych na rok 2040 jest punkt o usuwaniu dwutlenku węgla, które obejmuje działania w rolnictwie, leśnictwie oraz nowe technologie przemysłowe. Osiągnięcie zalecanych celów wymagać będzie redukcji emisji i wdrożenia technologii usuwania dwutlenku węgla. Jednak bez jasnego planu na stopniowe wycofywanie się z paliw kopalnych, cele te mogą być trudne do osiągnięcia. Cały proces transformacji dla Polski będzie jeszcze trudniejszy, wcześniejsze zamknięcie kopalń może przyczynić się do załamania gospodarki.

- Ta debata jest ważna i przełomowa, ponieważ pokazuje Europejczykom kto stoi po ich stronie. Kto – podobnie jak miliony ludzi protestujących na europejskich ulicach - domaga się rewizji unijnej polityki klimatycznej, która spycha ludzi na skraj ubóstwa, a przemysł i rolnictwo doprowadza do ruiny! Ta debata pokazuje też, które partie i którzy politycy w Komisji i w Parlamencie nadal popierają gospodarcze samobójstwo Europy - podczas debaty powiedziała poseł do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc - Niewygodne informacje o skutkach polityki klimatycznej gaszone są dziś armatkami wodnymi, ale prawdy nie da się zatopić! Ta prawda dla większości z was jest oskarżeniem. Teraz oskarżają was rolnicy, jutro przyjdą tu robotnicy z zamkniętych fabryk, a pojutrze młodzież oszukana „zieloną” utopią. Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że większość ludzi ma już dość waszych moralizatorskich frazesów o planecie, klimacie i nowym porządku, jaki szykujecie dla Europy. Obudźcie się wreszcie! Obudźcie się także dla waszego dobra, bo to nie będzie sen, lecz koszmar - dodała stanowczo europoseł.

Ekstremalne zjawiska klimatyczne mogą dotknąć wszystkie aspekty życia, społeczeństwa i gospodarki. W latach 1980-2020 spowodowały one 2200 tys. zgonów i straty gospodarcze na poziomie 650 mld EUR w UE. Dodatkowo, obserwuje się przyspieszenie globalnego ocieplenia, które przekroczyło 1,48°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Za proces tworzenia dokumentu, jak i analizę uwag zgłoszonych w ramach konsultacji odpowiedzialne była Dyrekcja Generalna – Dyrekcja ds. Klimatu (DG CLIMA) oraz Dyrekcja ds. Energii (DG ENER). Merytoryczne prace prowadzone były na poziomie: Departamentu ds. prognoz, analizy ekonomicznej i modelowania (CLIMA.A1), Departamentu ds. Koordynacji strategicznej, prawnej i instytucjonalnej (CLIMA.A2) oraz Departamentu spraw międzyinstytucjonalnych, koordynacji polityki i planowania (ENER.A1).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera