Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta wraz z wielkimi artystami polskiej sceny muzycznej

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy
Komplet widzów oglądał koncert Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z siedzibą w Pińczycach pod batutą Wojciecha Pompki, który odbył się w Filharmonii Częstochowskiej.

Komplet widzów oglądał koncert Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z siedzibą w Pińczycach pod batutą Wojciecha Pompki, który odbył się w czwartkowy wieczór 23 listopada w Filharmonii Częstochowskiej. Wokalistami tego wyjątkowego koncertu pt. „Na całych jeziorach - ty…” byli Kasia Moś i Kuba Badach. Występ był ukoronowaniem projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego mającego na celu promowanie twórczości Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

Nowe interpretacje utworów jak „Niech żyje bal”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” z repertuaru Maryli Rodowicz, a także wielu innych, zostały przyjęte przez publiczność znakomicie. Gościem koncertu była Agata Passent, córka Agnieszki Osieckiej, która opowiadała w przerwach między utworami o życiu matki, jej twórczości. Koncert poprowadziła Joanna Sularz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach, która wraz z Wojciechem Pompką była pomysłodawczynią i współautorką projektu. Oprawę wizualną dla części piosenek stanowiły układy choreograficzne w wykonaniu młodych tancerzy z Gminy Koziegłowy.

– Inspiracją do tego projektu była rozmowa, podczas której pani Joanna Sularz podzieliła się ze mną wnioskami o niedawno przeczytanej książce pt. „Listy na wyczerpanym papierze” oraz wnikliwą wiedzą i historiami z burzliwego życia Agnieszki Osieckiej. Od razu zaciekawiłem się tematem i zabrałem się za lekturę. Później rozmawialiśmy wielokrotnie na temat życia Agnieszki, jej ponadczasowej twórczości i doszliśmy do wniosku, że warto byłoby podjąć ten temat i na nowo odświeżyć tą głęboką twórczość w nowym brzmieniu i barwach orkiestry dętej. Aranżacje utworów przygotował Robert Niepostyn – mówi dyrygent Wojciech Pompka, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju oraz absolwent Podyplomowych Studiów Dyrygentury Orkiestr Dętych na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

– Postać Agnieszki Osieckiej fascynowała mnie od zawsze. Zdawałam sobie jednak sprawę, że nie sposób „ogarnąć całej Agnieszki”. Postanowiłam postawić na pewien ważny etap jej życia – związku z Jeremim Przyborą. Bezpośrednią inspiracją projektu stały się „Listy na wyczerpanym papierze – mówi Joanna Sularz, koordynator i opiekun Orkiestry.

Orkiestra z liczących niewiele ponad 1000 mieszkańców Pińczyc w Gminie Koziegłowy została założona w 2009 r. przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach, a od 2022 r. działa przy Szkole Podstawowej w Pińczycach. W ostatnim okresie wzięła udział w wielu konkursach i festiwalach muzycznych oraz koncertowała z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Poparzonymi Kawą Trzy, Golec uOrkiestra, Krzysztofem Cugowskim, Marcinem Jajkiewiczem, Kasią Moś, Grzegorzem Rogutem czy Michałem Kiepurą. Ma też na swym koncie dwie profesjonalne płyty – z muzyką świąteczną pt. „Melodie… niebiańskim piórem pisane...” oraz z muzyką filmową pt. „Muzyka… w złotych sierpnia pokojach”. Na początku września bieżącego roku gościła we Francji, gdzie podczas festiwalu Tattoo Hauts De France zaprezentowała niesamowicie widowiskowy układ musztry paradnej. Pierwszego dnia dała trzy koncerty oraz wykonała pokaz musztry w Arenie Stade Couvert w miejscowości Liévin. Rywalizowała tam o laury z sześcioma najlepszymi zawodowymi orkiestrami na świecie.

Także we wrześniu uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Orkiestr „Golden Sardana” w Barcelonie i Lloret de Mar. Przygotowywała się do niego pod okiem Mirosława Chilamanowicza – choreografa, nauczyciela, założyciela i dyrygenta Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn, kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W Hiszpanii Orkiestra z Pińczyc zajęła III miejsce w kategorii „Musztra paradna” oraz IV miejsce w kategorii „Koncert sceniczny”. Otrzymała tam dwa złote dyplomy tzw. „Złote pasma”.

– Przede wszystkim musimy się teraz skupić na poszerzeniu instrumentarium oraz na kształceniu nowych muzyków, którzy zasilą szeregi naszej orkiestry. Chcielibyśmy stworzyć wielką orkiestrę koncertową tzw. Concertband z pełnym instrumentarium, która pozwoliłaby nam na wykonywanie pełnego spektrum muzyki na orkiestry dęte. Tym bardziej, że mamy wielkie aspiracje i chcielibyśmy w przyszłości zdobywać kolejne szczyty, koncertować z gwiazdami i promować Gminę i Miasto Koziegłowy na festiwalach i konkursach, nie tylko w kraju, ale i za granicą – mówi dyrygent, Wojciech Pompka.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera