Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicza Orkiestra Dęta "Bytom" im. Józefa Słodczyka od samego rana budziła mieszkańców miasta. Świętowanie rozpoczęli w Miechowicach

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Bytomiu, podobnie jak i w innych miastach województwa śląskiego, od samego rana trwają obchody jednego z ważniejszych świąt w tym regionie Polski. Barbórka, bo o niej mowa, rozpoczęła się w mieście od przemarszu Górniczej Orkiestry Dętej "Bytom" pod batutą kapelmistrza Dariusza Kasperka. Górnicy złożyli kwiaty pod tablicą „Solidarności” znajdującą się w pobliżu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Pułaskiego 9.

Uśmiechnięci muzycy z Górniczej Orkiestry Dętej "Bytom" im. Józefa Słodczyka rozpoczęli dzień od głośnego świętowania Barbórki. Na początku obudzili mieszkańców dzielnicy Miechowice, później wyruszyli do ostatniej kopalni funkcjonującej w mieście KWK Bobrek-Piekary. Następnie odegrali górniczą pobudkę w Śródmieściu, przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dzień św. Barbary, patronki górników i ich rodzin, jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych na Śląsku, który na przestrzeni wieków słynął z bogactwa kruszców kopalnianych. Na terenie całego województwa odbywają się msze święte, przemarsze orkiestr górniczych, uroczystości na kopalniach i karczmy piwne. Z tej okazji prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej, Michałem Staniszewskim złożyli życzenia braci górniczej:

- Z okazji Barbórki życzymy wszystkim Górnikom, Pracownikom Kopalń oraz ich Rodzinom wszelkiej pomyślności w tej niezwykle ważnej, ale też ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Tyle samo wyjazdów, ile zjazdów!

Bytom na przestrzeni ostatnich lat mierzył się z kryzysem związanym z likwidacją kopalń. Zamknięcie głównych zakładów przemysłowych w mieście przyczyniło się do powiększającego się bezrobocia i nierówności społecznych. Obecnie, tereny zamkniętych kopalń są rewitalizowane, a pogórnicze hałdy - rekultywowane.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera