Górnik Zabrze pokonał AEK Ateny i awansował do najlepszej szesnastki Ligi Europejskiej ZDJĘCIA

Górnik Zabrze pokonał AEK Ateny i awansował do kolejnej rundy Ligi Europejskiej  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Górnik Zabrze pokonał AEK Ateny i awansował do kolejnej rundy Ligi Europejskiej Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. handballzabrze.pl
Górnik Zabrze pokonał na wyjeździe AEK Ateny 30:26 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek grupowych Ligi Europejskiej zapewnił sobie awans do czołowej szesnastki tych rozgrywek. W niej czekają na zabrzan prawdziwe potęgi piłki ręcznej. Zobaczcie zdjęcia z meczu AEK Ateny - Górnik Zabrze.

Zabrzanie świetnie weszli w wyjazdowe spotkanie. Po siedmiu minutach Patryk Mauer zdobył drugie trafienie z rzutu karnego i doprowadził zabrzan do prowadzenia 3:1. Po chwili Dmytro Artemenko powiększył jeszcze prowadzenie. W dalszym biegu meczu skuteczna obrona i świetnie grające skrzydła dały zabrzanom prowadzenie nawet sześcioma bramkami. Gospodarze za to nie potrafili przebić się do bramki Ślązaków. Mylił się nawet jeden z najskuteczniejszych ateńskich zawodników, Mandalinić. Dopiero pod koniec pierwszej połowy celowniki zabrzan się zacięły, a jakby nieco spóźnieni na to spotkanie ateńczycy zaczęli odrabiać straty i po trafieniu Zabica połowa zakończyła się wynikiem 15:12 dla Górnika.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z MECZU AEK ATENY - GÓRNIK ZABRZE

Gospodarze uczciwie przepracowali przerwę, bo wyraźnie wyeliminowali swoje problemy w defensywie. Co prawda Górnik zdołał odskoczyć na pięć trafień po akcji wykończonej przez Mauera, ale w okolicach 38. minuty seriami zaczęli trafiać zawodnicy AEK. Z 13:18 nagle zrobiło się 19:20. mało tego, pomylił się Taras Minotskyi i na kwadrans przed końcem meczu gospodarze zdołali wypracować remis 20:20. Pierwsze prowadzenie w meczu Grecu zdobyli chwilę później. wtedy jednak odpowiedzialność na siebie wzięli zabrzańscy Ukraińcy. Trafili kolejno Artemenko, Minotskyi, znów Artemenko i wreszcie Ilchenko, którzy dali prowadzenie 23:22. Rozpędził się też aktywny przez całe spotkanie Rennosuke Tokuda, ważne interwencje zaliczyli zabrzańscy golkiperzy i na dwie minuty przed końcem tylko katastrofa mogła odebrać zabrzanom zwycięstwo. Szczęśliwie tym razem pech minął Trójkolorowych, którzy po ostatnim gwizdku cieszyli się z wygranej 30:26.

W drugim meczu grupy B dość sensacyjnie TSV Hannover-Burgdorf zremisował z HC Kriens-Luzern 30:30 (14:14), a co ciekawe to faworyt musiał gonić wynik pod koniec obu połów.

AEK Ateny HC - Górnik Zabrze 26:30 (12:15)

AEK: Arsic (18,75%), Mackiewicz (10,53%) - Mandalinic 9, Zabic 6, Mallios 3, Martinovic 3, iliopoulos 2, Aramptzis 1, Liapis 1, Kederis 1, Kritikos, Jonsson, Papadopoulos, Schaaning Thome, sokolic, Toniazzo Lemos. Trener: Dragan Djukic

Górnik: Wyszomirski (30,43%), Ligarzewski (28,57%) - Minotskyi 7, Mauer 5, Artemenko 4, Przytuła 4, Tokuda 2, morkovsky 2, kaczor 2, Szyszko 1, Bachko 1, Ilchenko 1, Wąsowski 1, Krawczyk, Bogacz, Dudkowski. Trener: Tomasz Strząbała

Kolejnymi rywalami Górnika będą dwa wielkie kluby

Górnik jest pewny awansu z drugiego miejsca grupy B, ale co ciekawe - ma jeszcze matematyczną szansę na awans na pierwszą pozycję. Wszystko dzięki zaskakującemu remisowi TSV Hannover-Burgdorf ze szwajcarskim HC Kriens-Luzern. Niemcy mają w tej chwili 9 punktów, a zabrzanie - 7. W przypadku remisu pod względem liczby punktów decyduje bilans bramek pomiędzy zainteresowanymi zespołami, a później - sumarycznie w całych rozgrywkach. Pierwszy mecz zakończył się wygraną TSV 34:28, więc aby awansować na pierwszą pozycję, Górnicy muszą pokonać TSV różnicą co najmniej siedmiu bramek, co może być arcytrudne, ale... nie takie historie widział szczypiorniak.

Bez względu na ostateczną pozycję zabrzanie trafią do Pierwszej Grupy fazy zasadniczej Ligi Europejskiej, gdzie awansuje także TSV Hannover i dwa najlepsze zespoły grupy A. Zabrzanie w grupie rozstawieni zostaną najpewniej na czwartej pozycji (lub na drugiej w przypadku awansu z pierwszego miejsca). Kto będzie grupowym rywalem zabrzan?

Legendy! Pewnym awansu są bowiem zarówno bundesligowe Rhein-Neckar Löwen, jak i francuskie HBC Nantes. Oba zespoły są jednymi z faworytów całych rozgrywek, w końcu na swoim koncie mają udział w turnieju Final4. Choć tylko Lwy mogą pochwalić się zwycięstwem w Pucharze EHF (poprzedniku Ligi Europejskiej). Ale to odległa historia, bo do tego sukcesu doszło ponad 10 lat temu, w sezonie 2012/2013.

Jak będą wyglądać rozgrywki Fazy Zasadniczej? Awansuje szesnaście zespołów, które trafią do czterech grup po cztery zespoły każdy. Uczestnicy zagrają cztery mecze - domowy i wyjazdowy z zespołami, z którymi nie walczyły w poprzedniej fazie rozgrywek, fazie grupowej. Mecze odbywać się będą 13, 20 i 27 lutego oraz 5 marca. Zwycięzcy poszczególnych grup zostaną rozstawieni w ćwierćfinałach, a zespoły z drugiego i trzeciego miejsca zagrają w play-offach. W przypadku grupy Górnika drugi zespół zagra z z trzecim z grupy drugiej, a trzeci zespół - z zespołem z drugiego miejsca z grupy drugiej. Zwycięzcy play-offów (planowanych na 26 marca i 2 kwietnia) zostaną zgodnie z regulaminem rozstawieni w ćwierćfinałach, które wyłonią cztery najlepsze zespoły. Te zagrają w turnieju Final4 pod koniec maja.