MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa obchodzi 30lecie istnienia. Pod nową nazwą - jako Akademia Górnośląska - przedstawia plany na przyszłość

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Na gali szkoły w Teatrze Śląskim pojawili się m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa i były premier Jerzy Buzek.
Na gali szkoły w Teatrze Śląskim pojawili się m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa i były premier Jerzy Buzek. AG
W Teatrze Śląskim w Katowicach odbyła się jubileuszowa gala z okazji 30-lecia Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Nie zabrakło powodów do świętowania oraz ważnych osobistości ze świata biznesu i polityki. Władze uczelni przypomniały historię i podzieliły się planami na przyszłość. Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa - od 1 czerwca zmieniona na Akademię Górnośląską - to najstarsza niepubliczna uczelnia wyższa na Śląsku.

Trzy dekady temu w Katowicach powstała Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa

Jubileuszowa gala Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej odbyła się 9 czerwca w Teatrze Śląskim w Katowicach. Na galę przybyli nie tylko wykładowcy, absolwenci i studenci uczelni, ale również związane z nią i wspierające osobistości ze świata biznesu i polityki. Na gali pojawił się m.in. były premier Polski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który wspominał, jak ważny w historii Polski był rok założenia szkoły. Były premier przypomniał, że w 1991 r. sytuacja w Polsce kształtowała się na nowo, po dopiero co uzyskanej wolności w 89. Czas ten sprzyjał powstawaniu oddolnych inicjatyw, w tym w obszarze nauki i edukacji, czego przykładem jest GWSH.

Obecny na uroczystości prezydent Katowic Marcin Krupa wskazał na wypracowywaną latami pozycję miasta w świecie nauki. Jak mówił:

- Gdy dziś spoglądam na te minione trzy dekady, to nasuwa mi się jedna myśl - kto pomyślałby 30 lat temu, że Katowice staną się miastem nauki? Myślę, że ojcom i matkom założycielom GWSH przyświecał nie tylko cel kształcenia kolejnych pokoleń, ale też chęć pokazania naszego miasta z innej strony.

Podczas gali wręczone zostały nagrody pracownikom i przyjaciołom Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. dr Jadwiga Gierczycka, prezes Training Partners Jan Mądry, czy katowicki radny Adam Lejman-Gąska. Wieczór uczestnikom uświetnił występ zespołu Sound’n’Grace.

Nowa nazwa uczelni i plany na przyszłość

Główna działalność naukowa i dydaktyczna Akademii Górnośląskiej im. W. Korfantego prowadzona jest obecnie przez Wydział Zarządzania. Uczelnia nie ukrywa jednak, że wiąże daleko idące plany z Wydziałem Medycznym. Zmiana nazwy jest więc symbolem zamknięcia pewnego etapu w historii szkoły i otwarciem na nowe wyzwania, w tym oczekiwania co do nowych kierunków studiów.

Jak mówił rektor uczelni, dr hab. Krzysztof Szaflarski, profesor AG:

- Po upływie trzech dekad działalności dojrzeliśmy do zmiany dotychczasowej nazwy uczelni i podjęcia starań o przekształcenie jej w Akademię. Decyzja ta wynika również z nieustannego rozwoju oferty dydaktycznej uczelni, opartej o kształcenie na kierunkach medycznych.

Obecnie Akademia liczy 5 wydziałów (w tym jeden zagraniczny w Wiedniu), na których studiować można w sumie 13 kierunków:

 • Zarządzanie
 • Logistykę
 • Informatykę
 • Prawo
 • Administrację
 • Psychologię
 • Pedagogikę
 • Turystykę i Rekreację
 • Finanse i Rachunkowość
 • Stosunki międzynarodowe
 • Pielęgniarstwo
 • Fizjoterapię
 • Kosmetologię

Akademia Górnośląska ma w swojej ofercie także studia podyplomowe.

- Dodam, że na prestiżowy tytuł akademii trzeba pracować przez lata i spełnić szereg wymogów. GWSH to się powiodło. To najlepsza wiadomość na jubileusz 30-lecia. Zmiana nazwy oczywiście wymagała zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczelnia uzyskała ją wiosną tego roku. Nowy tytuł nobilituje, ale jednocześnie - zobowiązuje. GWSH zawsze stawiała na jakość kształcenia. I to jest kwestia niepodlegająca żadnym zmianom. AG stawia sobie za cel kształcenie specjalistów, których kompetencje będą doceniane na rynku pracy. AG, tak jak GWSH, będzie silną marką opartą na tradycji. Z nową nazwą wchodzimy w przyszłość, łącząc tradycję i nowoczesność - powiedziała w rozmowie z nami Agnieszka Filipowicz, specjalista ds. komunikacji i PR uczelni.

W związku z hucznymi obchodami rektor Akademii ogłosił dziś dzień wolny dla studentów i pracowników. Od wczesnego poranka na stronie internetowej i mediach społecznościowych szkoły rozpoczęła się z kolei mała "rewolucja" w identyfikacji wizualnej. Możemy zobaczyć nowy logotyp i wizualizację dawnej GWSH.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni