Trzy dekady temu w Katowicach powstała Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa
Jubileuszowa gala Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej odbyła się 9 czerwca w Teatrze Śląskim w Katowicach. Na galę przybyli nie tylko wykładowcy, absolwenci i studenci uczelni, ale również związane z nią i wspierające osobistości ze świata biznesu i polityki. Na gali pojawił się m.in. były premier Polski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który wspominał, jak ważny w historii Polski był rok założenia szkoły. Były premier przypomniał, że w 1991 r. sytuacja w Polsce kształtowała się na nowo, po dopiero co uzyskanej wolności w 89. Czas ten sprzyjał powstawaniu oddolnych inicjatyw, w tym w obszarze nauki i edukacji, czego przykładem jest GWSH.
Obecny na uroczystości prezydent Katowic Marcin Krupa wskazał na wypracowywaną latami pozycję miasta w świecie nauki. Jak mówił:
- Gdy dziś spoglądam na te minione trzy dekady, to nasuwa mi się jedna myśl - kto pomyślałby 30 lat temu, że Katowice staną się miastem nauki? Myślę, że ojcom i matkom założycielom GWSH przyświecał nie tylko cel kształcenia kolejnych pokoleń, ale też chęć pokazania naszego miasta z innej strony.
Podczas gali wręczone zostały nagrody pracownikom i przyjaciołom Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. dr Jadwiga Gierczycka, prezes Training Partners Jan Mądry, czy katowicki radny Adam Lejman-Gąska. Wieczór uczestnikom uświetnił występ zespołu Sound’n’Grace.
Nowa nazwa uczelni i plany na przyszłość
Główna działalność naukowa i dydaktyczna Akademii Górnośląskiej im. W. Korfantego prowadzona jest obecnie przez Wydział Zarządzania. Uczelnia nie ukrywa jednak, że wiąże daleko idące plany z Wydziałem Medycznym. Zmiana nazwy jest więc symbolem zamknięcia pewnego etapu w historii szkoły i otwarciem na nowe wyzwania, w tym oczekiwania co do nowych kierunków studiów.
Jak mówił rektor uczelni, dr hab. Krzysztof Szaflarski, profesor AG:
- Po upływie trzech dekad działalności dojrzeliśmy do zmiany dotychczasowej nazwy uczelni i podjęcia starań o przekształcenie jej w Akademię. Decyzja ta wynika również z nieustannego rozwoju oferty dydaktycznej uczelni, opartej o kształcenie na kierunkach medycznych.
Obecnie Akademia liczy 5 wydziałów (w tym jeden zagraniczny w Wiedniu), na których studiować można w sumie 13 kierunków:
- Zarządzanie
- Logistykę
- Informatykę
- Prawo
- Administrację
- Psychologię
- Pedagogikę
- Turystykę i Rekreację
- Finanse i Rachunkowość
- Stosunki międzynarodowe
- Pielęgniarstwo
- Fizjoterapię
- Kosmetologię
Akademia Górnośląska ma w swojej ofercie także studia podyplomowe.
- Dodam, że na prestiżowy tytuł akademii trzeba pracować przez lata i spełnić szereg wymogów. GWSH to się powiodło. To najlepsza wiadomość na jubileusz 30-lecia. Zmiana nazwy oczywiście wymagała zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczelnia uzyskała ją wiosną tego roku. Nowy tytuł nobilituje, ale jednocześnie - zobowiązuje. GWSH zawsze stawiała na jakość kształcenia. I to jest kwestia niepodlegająca żadnym zmianom. AG stawia sobie za cel kształcenie specjalistów, których kompetencje będą doceniane na rynku pracy. AG, tak jak GWSH, będzie silną marką opartą na tradycji. Z nową nazwą wchodzimy w przyszłość, łącząc tradycję i nowoczesność - powiedziała w rozmowie z nami Agnieszka Filipowicz, specjalista ds. komunikacji i PR uczelni.
W związku z hucznymi obchodami rektor Akademii ogłosił dziś dzień wolny dla studentów i pracowników. Od wczesnego poranka na stronie internetowej i mediach społecznościowych szkoły rozpoczęła się z kolei mała "rewolucja" w identyfikacji wizualnej. Możemy zobaczyć nowy logotyp i wizualizację dawnej GWSH.
Nie przeocz
- Te samochody są godne polecenia. Są najmniej awaryjne według rankingu ADAC [Lista]
- Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Oto banknoty poszukiwane przez kolekcjonerów!
- Kryształy i szkło z PRL-u. Na tym można zbić majątek! Płacą nawet kilkanaście tys. zł
- Górnik Zabrze wśród najbardziej lubianych w PKO Ekstraklasie - RANKING
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?