Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gratka dla historyków! Kalendarz na 2024 upamiętniający największe bitwy Polskich Sił Zbrojnych w 1944 roku

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Kalendarz na 2024 upamiętniający największe bitwy Polskich Sił Zbrojnych w 1944 roku
Kalendarz na 2024 upamiętniający największe bitwy Polskich Sił Zbrojnych w 1944 roku Instytut Pamięci Narodowej
Kalendarz ścienny na 2024 r. „Nadeszła chwila bitwy”. Polskie Siły Zbrojne w 1944 r. został opracowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w ramach projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Pretekstem do powstania wydawnictwa jest 80. rocznica opisywanych w nim wydarzeń. Wszystkie zdjęcia wykorzystane w publikacji zostały wykonane w 1944 r. oraz poddane współczesnej koloryzacji. Przedstawiają żołnierzy wybranych jednostek w czasie najważniejszych działań, w których brali udział u boku aliantów na terenie Europy Zachodniej i we Włoszech. Stoczone przez nich bitwy okryły chwałą polskiego żołnierza.

Kalendarz na 2024 upamiętniający największe bitwy Polskich Sił Zbrojnych w 1944 r.

Kalendarz składa się z dwunastu kart poszczególnych miesięcy, na których zaprezentowano najważniejsze wydarzenia związane z największymi jednostkami Polskich Sił Zbrojnych w 1944 r. Narracja skupia się przede wszystkim na trzech formacjach: 2 Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

- Nadeszła chwila bitwy. Długo czekaliśmy na odwet i zemstę nad naszym odwiecznym wrogiem […]. Zadanie, które nam przypadło rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego – powiedział w maju 1944 r. gen. Władysław Anders do swoich żołnierzy z 2 Korpusu Polskiego przed bitwą o Monte Cassino. Kilkanaście tygodni później podobne w wymowie słowa padły przed inwazją na Normandię z ust gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1 Dywizji Pancernej.

Historia warta upamiętnienia

Rok 1944 r. to czas wielkich bitew i czynów. To moment testu dla polskich żołnierzy, którzy po latach przygotowań i oczekiwania, po długiej wędrówce i wielu wyrzeczeniach mogli się w końcu sprawdzić w boju, mającym przywrócić im Ojczyznę, Polskę. W czasie, gdy trzy legendarne dziś jednostki Polskich Sił Zbrojnych: 2 Korpus Polski, 1 Dywizja Pancerna i 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa walczyły u boku aliantów w Europie Zachodniej, na tereny przedwojennej Rzeczpospolitej wkraczała Armia Czerwona. Na ich mieszkańców, oddanych w strefę sowieckich wpływów, opadał cień komunistycznych rządów.

W sierpniu 1944 r., gdy 1 Dywizja Pancerna rozpoczynała swój szlak bojowy w Normandii, trwało już Powstanie Warszawskie. Kiedy powstańcze walki chyliły się ku upadkowi, polscy spadochroniarze lądowali w Holandii, aby wziąć udział w próbie otwarcia aliantom drogi na Berlin i zakończenia wojny. Mimo poświęcenia, waleczności i położonych zasług na polach bitew, nadzieje żołnierzy na powrót do wolnej Polski okazały się płonne.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera