Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gratka dla historyków! Kalendarz na 2024 upamiętniający największe bitwy Polskich Sił Zbrojnych w 1944 roku

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Kalendarz na 2024 upamiętniający największe bitwy Polskich Sił Zbrojnych w 1944 roku
Kalendarz na 2024 upamiętniający największe bitwy Polskich Sił Zbrojnych w 1944 roku Instytut Pamięci Narodowej
Kalendarz ścienny na 2024 r. „Nadeszła chwila bitwy”. Polskie Siły Zbrojne w 1944 r. został opracowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w ramach projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Pretekstem do powstania wydawnictwa jest 80. rocznica opisywanych w nim wydarzeń. Wszystkie zdjęcia wykorzystane w publikacji zostały wykonane w 1944 r. oraz poddane współczesnej koloryzacji. Przedstawiają żołnierzy wybranych jednostek w czasie najważniejszych działań, w których brali udział u boku aliantów na terenie Europy Zachodniej i we Włoszech. Stoczone przez nich bitwy okryły chwałą polskiego żołnierza.

Kalendarz na 2024 upamiętniający największe bitwy Polskich Sił Zbrojnych w 1944 r.

Kalendarz składa się z dwunastu kart poszczególnych miesięcy, na których zaprezentowano najważniejsze wydarzenia związane z największymi jednostkami Polskich Sił Zbrojnych w 1944 r. Narracja skupia się przede wszystkim na trzech formacjach: 2 Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

- Nadeszła chwila bitwy. Długo czekaliśmy na odwet i zemstę nad naszym odwiecznym wrogiem […]. Zadanie, które nam przypadło rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego – powiedział w maju 1944 r. gen. Władysław Anders do swoich żołnierzy z 2 Korpusu Polskiego przed bitwą o Monte Cassino. Kilkanaście tygodni później podobne w wymowie słowa padły przed inwazją na Normandię z ust gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1 Dywizji Pancernej.

Historia warta upamiętnienia

Rok 1944 r. to czas wielkich bitew i czynów. To moment testu dla polskich żołnierzy, którzy po latach przygotowań i oczekiwania, po długiej wędrówce i wielu wyrzeczeniach mogli się w końcu sprawdzić w boju, mającym przywrócić im Ojczyznę, Polskę. W czasie, gdy trzy legendarne dziś jednostki Polskich Sił Zbrojnych: 2 Korpus Polski, 1 Dywizja Pancerna i 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa walczyły u boku aliantów w Europie Zachodniej, na tereny przedwojennej Rzeczpospolitej wkraczała Armia Czerwona. Na ich mieszkańców, oddanych w strefę sowieckich wpływów, opadał cień komunistycznych rządów.

W sierpniu 1944 r., gdy 1 Dywizja Pancerna rozpoczynała swój szlak bojowy w Normandii, trwało już Powstanie Warszawskie. Kiedy powstańcze walki chyliły się ku upadkowi, polscy spadochroniarze lądowali w Holandii, aby wziąć udział w próbie otwarcia aliantom drogi na Berlin i zakończenia wojny. Mimo poświęcenia, waleczności i położonych zasług na polach bitew, nadzieje żołnierzy na powrót do wolnej Polski okazały się płonne.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera