Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwarki 2023 w Tarnowskich Górach. Ponad 300 postaci na Gwarkowskim Pochodzie! Zobaczcie zdjęcia

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Pochód Gwarkowski to wydarzenie z ponad 65-letnią tradycją, na które co roku czekają mieszkańcy miasta i goście przybywający do Tarnowskich Gór >>>
Pochód Gwarkowski to wydarzenie z ponad 65-letnią tradycją, na które co roku czekają mieszkańcy miasta i goście przybywający do Tarnowskich Gór >>>Magdalena Grabowska
Pochód Gwarkowski przeszedł ulicami Tarnowskich Gór. W tym roku w nawiązaniu do 340. rocznicy wizyty Jana III Sobieskiego w mieście, szczególnie zaakcentowano część upamiętniającą to legendarne wydarzenie. W tegorocznym pochodzie zostały zaprezentowane nowe postaci oraz nowe stroje. Piękne kostiumy powstały m.in. dla królowej Marysieńki, premonstratensów z Rept oraz dla przedstawicieli mieszczan. Oczywiście nie zabrakło prawdziwych gwiazd pochodu, jak chłop Rybka, od którego odkrycia rozpoczęła się historia Tarnowskich Gór, Książąt Założycieli, gwarków i górników czy Johanna Sedlaczka. Ponad 300 osób wcieliło się w dawnych mieszkańców, sławnych gości i postaci zasłużonych dla regionu. Wyglądali niesamowicie! Zobaczcie zdjęcia.

Jak co roku, nie zabrakło najbardziej rozpoznawalnych postaci pochodu. Chłop Rybka pojawił się obowiązkowo, w końcu to od niego zaczęła się historia Tarnowskich Gór. Legenda głosi, że podczas prac w polu w okolicy dzisiejszych Starych Tarnowic miał rzekomo wyorać pierwszą bryłę srebronośnego kruszcu, co zapoczątkowało wydobycie tego surowca na masową skalę i dało impuls do założenia Tarnowskich Gór.

Podczas pochodu mogliśmy także zobaczyć paradę Książąt Założycieli, gwarków oraz Sedlaczka. Z tym bohaterem wiąże się miejska legenda. Podczas uczty, która rzekomo rzeczywiście odbyła się w budynkach przy tarnogórskim rynku, za czasów Augusta II Mocnego, król zadał współbiesiadnikom zagadkę…

"Która z moich marek jest dla mnie najcenniejsza?" - miał zapytać towarzyszy. Ten, kto dobrze odpowiedziałby na to pytanie, otrzymałby od króla dom, w którym odbywała się uczta.

Legendy podają dwie prawdziwe odpowiedzi. Według jednej, król miał na myśli monety, które bili ówcześni władcy, według drugiej - chodziło o markę jego ulubionego wina.

Odpowiedzi padały różne, ale żadna nie zadowoliła Augusta II Mocnego. Do momentu, kiedy odezwał się Sedlaczek. Stwierdził, że najcenniejszą marką króla jest hrabina Koenigsmark, która towarzyszyła wtedy władcy podczas uczty.

Reakcję biesiadników opisuje wiersz Hildebranda:

I struchlało dworzan koło
A niejedna zbladła twarz;
Lecz król August rzekł wesoło:
"Tak, Sedlaczku, rację masz".

Do tej pory miejscowi uważają, że królowi chodziło oczywiście o coś zupełnie innego, jednak w towarzystwie hrabiny nie mógł odpowiedzieć inaczej. Dzięki sprytowi, Sedlaczek otrzymał nieruchomość w samym centrum miasta.

Jak podaje przedwojenna kronika Jana Nowaka, aby przyjąć króla godnie, przygotowano na ucztę cztery domy, a w ścianach wykuto dla wygody specjalne przejścia.

W części historycznej zaprezentowały się 42 postacie. Skarbnik, chłop Rybka z rodziną, król Jan III Sobieski z królewiczem Jakubem Sobieskim i husarią. W tym roku ponad 300 postaci zaprezentowało się w pochodzie, które były związane z miastem.
Na korowodzie mogliśmy zobaczyć premonstratensów z Rept, Piotra Wrochema i Jana Blachę z heroldami, hrabię Łazarza II Henckel von Donnersmarcka z rodziną, króla Augusta II Mocnego z hrabiną Esterle oraz hetmanem Stanisławem Janem Jabłonowskim i wojewodą Janem Stanisławem Jabłonowskim, Walentego Roździeńskiego z hutnikami, cesarzową Eleonorę Gonzaga z arcyksiężniczkami Eleonorą Habsburżanką i Marią Anną Habsburżanką oraz Christophem Krakerem, króla Augusta III z królową Marią Józefą Habsburżanką, pionierów nowoczesnego przemysłu m.in. hrabię Friedrich Wilhelm von Reden, Friedricha Antona von Heinitza, Salomona Isaaca, Augusta Boscamp-Lasopolskiego, Augusta Holzhausena, Johanna Friedricha Weddinga, Ephraima Abt, Rudolpha von Carnalla, Hugo Kocha.

Oprócz części historycznej, w skład Pochodu wchodzi: Część Regionalna, Młodzież, Pasjonaci i Stowarzyszenia oraz Reklama.

Pochód Gwarkowski może być wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Historyczny Pochód Gwarkowski ma szansę być na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Urząd Miejski w Tarnowskich Górach w 66. rocznicę powstania pochodu złożył wniosek w tej sprawie. Jeszcze w tym roku dowiemy się jaka zapadnie decyzja w tej sprawie. Barwny korowód prezentuje bogactwo historii tego niesamowitego miasta.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera