Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala Gliwice jest prawie gotowa. Trwają prace wykończeniowe i montaż krzesełek [ZDJĘCIA 360]

Redakcja
Hala Podium Gliwice
Hala Podium Gliwice Marzena Bugała-Azarko
Hala Gliwice jest prawie gotowa. Z zewnątrz wygląda jak wielki przeszklony owal, częściowo wyłożony betonem architektonicznym, a po bokach ma dwie mniejsze bryły. Ta również owalna to hala treningowa, a prostokątna - parking dwupoziomowy. Na budowie pracuje od 400 do 500 osób. Hala ma być gotowa w 2017 roku. ZDJĘCIA 360 ZNAJDZIECIE W TEKŚCIE PONIŹEJ

Hala Gliwice jest prawie gotowa. Z zewnątrz wygląda jak wielki przeszklony owal, częściowo wyłożony betonem architektonicznym, a po bokach ma dwie mniejsze bryły. Ta również owalna to hala treningowa, a prostokątna - parking dwupoziomowy.

Najważniejsze prace zarówno w hali głównej, jak i połączonej z nią mniejszej, treningowej, są ukończone. Dwa tygodnie temu rozpoczął się montaż krzesełek w hali głównej i hali treningowej.

- Właściwie trwają roboty wykończeniowe trybun, łazienek, sufitów podwieszanych, trwa też malowanie - mówi Tomasz Kaźmierczak, kierownik budowy z firmy Mirbud.

Kliknij w zdjęcie i zobacz halę w budowie

W hali głównej będzie ponad 10 tys. 300 miejsc dla widzów na poziomach 0, 1, 2 i 3. Sama arena sportowa ma 4785 m kw., dzięki czemu będzie można zamontować bieżnie: okólną 6-torową, sprinterską jednostronną 8-torową i skocznie do skoków w dal, wzwyż i o tyczce.

W hali głównej będą mogły się też odbywać koncerty. - Projektant to przewidział i będzie możliwe zamontowanie sceny - potwierdza Bartłomiej Pacyniak, inżynier budowy z firmy Mirbud.
Trybuny będą rozkładane i będzie można ustawić scenę. Dzięki temu w hali mają się odbywać duże koncerty, targi różnych branż i festiwale muzyczne.

Wówczas na płycie przed sceną zmieści się nawet 7 tys. ludzi, co oznacza, że przy wypełnieniu trybun (za wyjątkiem tych za sceną, które podczas koncertu będą wyłączone), w hali zmieści się ok. 14-15 tys. osób.

W hali treningowej krzesełka są już zamontowane. Są czerwone i jest ich 1180. Będą mogli tutaj trenować sportowcy różnych dyscyplin, także hokeiści.

W budynku hali Gliwice jest też miejsce na centrum SPA, fitness i siłownię oraz salony kosmetyczny czy fryzjerski. Centrum SPA jest integralną częścią hali, ale ma osobne wejście. W sumie wejścia do hali są cztery.

Co było najtrudniejsze podczas budowy hali Gliwice? Tomasz Kaźmierczak podkreśla, że nie lada wyzwaniem był montaż konstrukcji dachu linowego na halą główną.

- Technologia wykonania była znana, znaliśmy projekt, ale mimo wszystko taki dach nie zdarza się w Polsce często - zaznacza.
Dach nad halą główną to siatka linową rozpięta na gigantycznym żelbetowym pierścieniu. Jak opowiada kierownik budowy, pierścień, na którym rozpięta jest siatka linowa, ma ok. 120 m średnicy. Jego montaż odbywał się na wysokości od 25 do 34 metrów. Aby wykonać żelbetowy pierścień, budowlańcy zużyli ok. 1,7 tys. metrów sześc. betonu. Gdyby "wyprostować" ów pierścień, powstałaby konstrukcja o długości 400 m.

- Elementy żelbetowe musiały zostać bardzo precyzyjnie zamontowane, z dokładnością co do 5 milimetrów. Dodatkową trudnością był montaż całości na wysokości ponad 20 albo i 30 metrów - opowiada Kaźmierczak.

Wykonanie i montaż pierścienia oraz dachu hali głównej trwało ok. 4 miesięcy. Pracowało przy tym nawet 150 osób, a w sumie na budowie hali pracuje od 400 do 500 osób.

Hala Gliwice, przypomnijmy, powstała w miejscu dawnego stadionu XX-lecia. Wyrosła w sąsiedztwie miasteczka akademickiego. Jej budowa pochłonie ok. 320 milionów zł.

Jej dużym atutem jest bardzo dobrą lokalizację. Jak wyliczyli gliwiccy urzędnicy, w odległości jednej godziny jazdy od hali mieszka ponad 4 mln osób, a od węzła Gliwice Sośnica dzielić ją będzie dystans 4 km, zaś od centrum Gliwic 1,6 km. Co więcej, dzięki autostradzie A1 na organizowane tam w przyszłości imprezy mogliby przyjeżdżać Czesi i Słowacy. Droga z lotniska w Pyrzowicach zajmie 20-30 min, a z krakowskich Balic - około godziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty