Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 5 firm chce wybudować nowy szpital miejski w Gliwicach. Wybór wykonawcy może zająć nawet pół roku

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
wizualiacja: Industria Project
Gliwicki samorząd otrzymał pięć ofert w przetargu na budowę nowego szpitala miejskiego. Wybór wykonawcy może zająć nawet pół roku. Miasto przeznaczyło na tę inwestycję 360 mln zł, co pozwoli na wzniesienie obiektu w stanie surowym. W celu zrealizowania całej inwestycji, szacowanej na 1 mld zł, planowane jest ubieganie się o środki zewnętrzne.

Przetarg na budowę szpitala w rejonie ul. Kujawskiej, w pobliżu hali Arena Gliwice, został ogłoszony przez miasto w czerwcu ubiegłego roku. Zamówienie podzielono na zakres podstawowy, który ma być realizowany w pierwszej kolejności, oraz osiem dodatkowych opcji. Łączną szacunkową wartość zamówienia ustalono na 1,084 mld zł.

Według środowego ogłoszenia z otwarcia ofert, w przetargu wpłynęło ich pięć. Przy budżecie 350,6 mln zł na zakres podstawowy, najniższą cenę zaoferowała firma Mirbud, proponując kwotę 355,8 mln zł. Pozostałe oferty mieszczą się w zakresie od 363,9 do 468,7 mln zł. Natomiast ceny wszystkich opcji zawierają się w przedziale od 522,7 do 561,2 mln zł. Najniższą łączną cenę za całe zamówienie również zaproponował Mirbud, wynoszącą 878,5 mln zł, podczas gdy pozostałe oferty wahają się od 887,2 do 1029,9 mln zł.

Budowa nowego szpitala miejskiego w Gliwicach

Zakres podstawowy przewiduje budowę obiektu do stanu surowego zamkniętego, wraz z głównymi podejściami instalacyjnymi, oraz wykonanie praktycznie pełnego zagospodarowania terenu, pomijając jednak elementy małej architektury oraz zieleni. W zakresie podstawowym uwzględniona jest również przebudowa zewnętrznego układu drogowego w rejonie ul. Pocztowej, Kujawskiej i Ceglarskiej.

Pierwsza opcja dodatkowa obejmuje pełne wykończenie budynku szpitala oraz wyposażenie w sprzęt medyczny, co jest kluczowe dla możliwości funkcjonowania placówki. Druga opcja zakłada instalację paneli fotowoltaicznych na dachu szpitala, trzecia – montaż paneli solarnych, czwarta – wykonanie instalacji źródła ciepła i chłodu.

Opcja piąta przewiduje postawienie instalacji paneli fotowoltaicznych o mocy blisko 1 megawata po drugiej stronie ul. Kujawskiej, szósta – zagospodarowanie szpitalnej działki zielenią, siódma – postawienie tam elementów małej architektury, zaś ósma – zagospodarowanie działek przylegających do działki szpitala poprzez budowę dodatkowych parkingów w formule "projektuj i buduj".

W zależności od dostępu do finansowania, poszczególne opcje będą realizowane w całości, w części, pojedynczo lub kilkakrotnie. Miasto podczas ogłaszania przetargu podkreślało, że stosowanie opcji zapewni elastyczność w prowadzeniu inwestycji.

Nowy szpital miejski w Gliwicach będzie imponujący

Nowy obiekt szpitalny ma zajmować około 57 tysięcy metrów kwadratowych i będzie składał się z 5 kondygnacji, obejmując podpiwniczenie, parter oraz trzy piętra. Planowane jest funkcjonowanie 12 oddziałów, łącznie z 356 łóżkami dla pacjentów. Wśród zaplanowanych działów znajdują się m.in. szpitalny oddział ratunkowy (dla którego przewidziano także lądowisko na dachu), osiem sal operacyjnych, zespół przychodni, działy diagnostyczno-zabiegowe, zakład rehabilitacji kardiologicznej oraz laboratorium genetyczne.

Lokalizacja inwestycji została wybrana przy ul. Kujawskiej, w sąsiedztwie ulic Ceglarskiej i Pocztowej, blisko zjazdu na Drogową Trasę Średnicową oraz skrzyżowania autostrad A1 i A4 na węźle Gliwice Sośnica. Projekt szpitala był już gotowy w 2021 roku, a od stycznia 2022 roku posiada kompletną dokumentację i zgody budowlane.

Miasto przeprowadziło również niezbędną procedurę w Ministerstwie Zdrowia dotyczącą celowości inwestycji poprzez tzw. IOWISZ – Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia. Lokalne władze podkreślają, że dla planowanej inwestycji w Gliwicach minimalna wymagana liczba punktów to 6,2 tysiąca, podczas gdy projekt gliwickiego szpitala otrzymał ponad 31 tysięcy punktów.

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu, miasto zakłada, że budowa szpitala potrwa trzy lata od dnia zawarcia umowy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera