Hanna Dikta z Piekar Śląskich wydała powieść. Spotkała się z...

  Hanna Dikta z Piekar Śląskich wydała powieść. Spotkała się z czytelnikami [ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Hanna Dikta z Piekar Śląskich wydała powieść. Spotkała się z czytelnikami [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  „Piekary Śląskie - miasto, w którym wychowała się Agata, a teraz mieszkała Joasia z mężem - odróżniało się pozytywnie od otaczających je aglomeracji [...]” - to jeden z pierwszych fragmentów debiutanckiej powieści piekarzanki Hanny Dikty pt. „We troje", wydanej przez poznańskie wydawnictwo „Zysk i Spółka". Ciekawi co dalej?
  W bibliotece miejskiej w Piekarach Śląskich odbyło się spotkanie autorki z czytelnikami, zachęcające do sięgnięcia po książkę. N półkach w księgarniach pojawiła się w połowie lutego.

  – Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam swoją powieść ładnie wyeksponowaną w salonie Empik w Katowicach, było to dla mnie ogromnym przeżyciem – mówi z uśmiechem Hanna Dikta. – Bardzo głośno jest o niej w Piekarach. Jestem zaskoczona także tym, że książka jest tak dobrze przyjmowana przez wielu czytelników. Obce osoby zaczepiają mnie, mówią mi, że kończą czytać, oceniają bohaterów - a każdy inaczej – kontynuuje.

  Powieść wydało popularne poznańskie wydawnictwo „Zysk i Spółka”. Pisarka po rozesłaniu tekstu do różnych wydawnictw, na odpowiedź czekała około dwóch miesięcy. Udało się. Akcja powieści toczy się w Kozłowej Górze, rodzinnej miejscowości pisarki i w Białogórze, do której jeździ na wakacje. Bohaterkami książki są dwie siostry: Agata i Joanna. Różne, ale w każdej jest coś, co łączy je z autorką.

  – Zarówno Agata, jak i Joasia mają pewne moje cechy. Nie ma jednak dokładnego odwzorowania. Wiernie opisywałam znane mi miejsca. Można niemal trafić pod mój dom. Np. bohaterka chodzi nad zalew w Kozłowej Górze, gdzie ja także zawsze lubiłam bywać – wyjaśnia Dikta.

  Książka opowiada o relacjach rodzinnych i trudnych wyborach. Przeplatają się w niej wątki miłości i śmierci. – Nie na wszystko mamy wpływ. Trzeba konstruktywnie myśleć o życiu. Doświadczamy miłości, patrzymy na śmierć. Miłość czasem jest ucieczką od śmierci - tak jak u moich bohaterów – mówi pisarka.

  Mimo tego, że tematyka powieści do łatwej i przyjemnej nie należy, to przystępny język i styl, w jakim jest napisana, sprawiają, że książkę czyta się znakomicie.

  – Można utożsamić się z bohaterami, wzruszyć, coś przemyśleć – przekonuje Weronika Górska, również pisarka, redaktorka w katowickim wydawnictwie Stapis, prywatnie zaprzyjaźniona z panią Hanną. – Powieść jest dla mnie wyjątkowa w momentach, w których można przeczytać o nowotworowej chorobie mamy bohaterek i przeżywaniu żałoby po latach. Nastolatki tracące rodziców, w nietypowy sposób przeżywają śmierć. Wzruszyły mnie wspomnienia z dzieciństwa jednej z sióstr – dodaje.

  Przypomnijmy, że Hanna Dikta razem z mężem i trojką dzieci mieszka w Piekarach Śląskich, z których pochodzi. Z wykształcenia jest nauczycielką języka polskiego i historii. Zadebiutowała w 2012 roku tomikiem z wierszami pt. „Stop klatka”, wydanym w „Zeszytach Poetyckich” w Gnieźnie. Jest laureatką kilkudziesięciu konkursów poetyckich. Publikuje w ogólnopolskiej prasie literackiej, m.in. w „Odrze”, „Toposie”, „Migotaniach” i „Arkadii”.

  – Będzie druga część powieści? – pytają czytelnicy. Niewykluczone.

  – Zazwyczaj kolejne części książek są gorsze niż pierwsza. Może coś powstanie. Muszę tylko mieć na to dobry pomysł – zastanawia się pisarka. – Obecnie kończę kolejną powieść - tym razem o przyjaźni pomiędzy kobietami. Być może wydane będą też opowiadania, do których wróciłam. Bohaterkami są kobiety z różnymi dylematami. Będą w nich m.in. wątki macierzyństwa, aborcji czy romansu nauczycielki z licealistą – zdradza.

  Hanna Dikta wcześniej książkę promowała już m.in. w Bytomiu, Jastrzębiu-Zdroju i w Bydgoszczy.

  Z twórczością Dikty, a także z aktualnościami dotyczącymi promocji książki „We troje” można zapoznać się na jej blogu literackim pod adresem: www.hannadikta.pl.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION