Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hawk w Stuttgarcie to jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Można go obejrzeć z bliska

LIS
System Hawk jest jednym z najpotężniejszych superkomputerów na świecie
System Hawk jest jednym z najpotężniejszych superkomputerów na świecie Uniwersytet w Stuttgarcie
Niedawno uruchomiony w Stuttgarcie system Hawk jest jednym z najpotężniejszych superkomputerów na świecie i zarazem najszybszym systemem ogólnego przeznaczenia do obliczeń naukowych i przemysłowych w Europie. Co ciekawe, można go wirtualnie zwiedzać korzystając z 360-stopniowego wideo.

Wirtualna wycieczka pozwala z bliska obejrzeć 44 szafy z 5600 węzłami obliczeniowymi i z 720 000 rdzeniami 2. generacji procesorów AMD Epyc. Wycieczce towarzyszyć będzie dr Bastian Koller, dyrektor zarządzający HLRS, który w wielu miejscach opowiada o możliwościach systemu Hawk dla naukowców, przyszłości jego użycia oraz wykorzystanym sprzęcie. Aby wziąć udział w wirtualnej wycieczce trzeba wejść tutaj.

Pracujący na Uniwersytecie w Stuttgarcie klaster oferuje ok. 26 PetaFLOPS mocy obliczeniowej, czyli aż 26 kwadryliony operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Gdyby ktoś miał wykonywać jedną taką operację na sekundę, to musiałby pracować 31 688 765 lat, by przeliczyć to co system o mocy 1 PetaFLOPS robi w ciągu 1/60 minuty. Tymczasem Hawk zapewnia aż 26 razy więcej mocy, dzięki czemu naukowcy i inżynierowie mogą wykorzystywać go do badań naukowych na dużą skalę i przy bardzo złożonych zjawiskach, w tym do pracy nad sztuczną inteligencją, głębokim uczeniem, symulacją czy analityką dużych zbiorów danych (big data).

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Warto dodać, że 7 PetaFLOPS to sumaryczna moc systemów do badań służących walce z globalną pandemią COVID-19, jakie firma AMD przekazuje obecnie, w ramach wsparcia, takim uniwersytetom jak Massachusetts Institute of Technology (MIT), New York University (NYU) i Rice University – to pierwsze uczelnie, które są beneficjentami AMD HPC Fund. Chcąc udostępnić konieczną moc obliczeniową szerszemu gronu naukowców na świecie, AMD wraz z Penguin Computing przygotowuje też zdalny system w chmurze, który już wkrótce zaoferuje nawet 4 PetaFLOPS mocy. (źródło: AMD)

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty