MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huta w Dąbrowie Górniczej nad przepaścią? Związkowcy oddziału ArcelorMittal Poland kontra władze stalowego giganta

PAS
arc
Stan techniczny wielkiego pieca nr 3 w dąbrowskiej hucie Arcelor Mittal Poland zagraża zdrowiu i życiu pracowników – alarmują związki zawodowe. W tym roku doszło tam już do dwóch poważnych awarii. Tymczasem w ocenie związkowców pracodawca bagatelizuje problem. Zupełnie inne zdanie na ten temat mają natomiast władze ArcelorMittal Poland, twierdząc, że wszystko jest pod kontrolą.

Huta w Dąbrowie Górniczej nad przepaścią

Powtarzające się awarie wielkiego pieca zaalarmowały pracowników huty w Dąbrowie Górniczej. Organizacje związkowe domagają się pilnie działań ze strony zarządu Arcelor Mittal.

- 21 czerwca miał miejsce wybuch jednej z instalacji wielkiego pieca nr 3. W marcu doszło do podobnej awarii w tym samym miejscu – mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w AMP w Dąbrowie Górniczej. – W obu tych przypadkach pracodawca nie podjął w naszej ocenie odpowiednich działań, aby usunąć zagrożenie, a wręcz można odnieść wrażenie, że stara się ukrywać przed związkami zawodowymi informacje o rzeczywistym stanie technicznym wielkiego pieca. Tymczasem mówimy tutaj o sytuacji, w której może dojść do potężnej eksplozji zagrażającej zdrowiu i życiu pracowników. Ponadto przy każdym tego typu zdarzeniu do atmosfery przedostają się ogromne ilości szkodliwych gazów i pyłów, co stanowi również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej – dodaje.

4 lipca związki zawodowe, działające we wszystkich oddziałach Arcelor Mittal Poland, przyjęły wspólne stanowisko, w którym zażądały od pracodawcy podjęcia zdecydowanych działań w związku z powtarzającymi się awariami wielkiego pieca.

– Zakładowe Organizacje Związkowe działające w ArcelorMittal Poland S.A. żądają przedstawienia przez Zarząd i Dyrekcję ArcelorMittal Poland S.A. szczegółowego programu (planu) działania trwałej poprawy stanu technicznego instalacji i urządzeń technologicznych, ograniczającego do minimum prawdopodobieństwa wystąpienia awarii stwarzających zagrożenie dla pracowników i otoczenia oraz opracowania w porozumieniu z organizacjami związkowymi i wdrożenia odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Żądamy również niezwłocznego uzupełnienia stanu zatrudnienia co najmniej do poziomu pozwalającego na okresowe przeglądy stanu technicznego instalacji i urządzeń technologicznych oraz przestrzeganie przepisów polskiego prawa pracy – czytamy w stanowisku.

Po czerwcowej awarii praca wielkiego pieca nr 3 została wstrzymana.

To bardzo komplikuje sytuację dąbrowskiego zakładu i jego pracowników. W lipcu miał się rozpocząć remont wielkiego pieca nr 2, co w zaistniałej sytuacji pewnie będzie musiało zostać odłożone w czasie.

– Trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o remont generalny, który powinien zostać przeprowadzony. Ma to być jedynie pobieżny remont, który przedłuży żywotność pieca o 3-5 lat. To co się dzieje obecnie w naszym zakładzie zarówno z piecem nr 2, jak i piecem numer 3 jest efektem polityki oszczędzania na wszystkim i za wszelką cenę. Ostrzegaliśmy przed takim postępowaniem od wielu lat. Niestety naszego głosu nie słuchano i dzisiaj mamy tego efekty – mówi przewodniczący.
Jak podkreśla Goiński w tej chwili prawie cała produkcja AMP opiera się na wielkich piecach zlokalizowanych w Dąbrowie Górniczej. Wielki piec nr 5 znajdujący się w krakowskim oddziale koncernu stanowi tylko jej uzupełnienie. – Teraz w Dąbrowie piec numer 3 jest w fazie ponownego rozruchu a piec nr 2 jest przygotowany do remontu. To duży problem i zagrożenie dla dalszego funkcjonowania zarówno samej surowcówki, jak i całego ArcelorMittal Poland. To również kłopoty dla firm współpracujących i korzystających z wsadu – wyjaśnia szef Solidarności w dąbrowskim AMP.

Oto stanowisko ArcelorMittal Poland ws. informacji Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” z 5 lipca br., w którym władze firmy zaprzeczają informacjom podanym przez związki zawodowe.

ArcelorMittal Poland z całą mocą zaprzecza sensacjom przekazanym dziś mediom przez Śląsko-Dąbrowską „Solidarność”.
Nie jest prawdą, że 21 czerwca doszło do wybuchu na wielkim piecu nr 3. Tego dnia miała miejsce awaria, o której ArcelorMittal Poland rzetelnie poinformował wszystkie wymagane prawem instytucje oraz – z własnej inicjatywy – miejskie centrum alarmowe w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowska huta ArcelorMittal Poland posiada wszystkie niezbędne procedury oraz instrukcje opracowane na wypadek wystąpienia awarii przemysłowej. W dniu zdarzenia postępowaliśmy zgodnie z zapisami tych procedur. Niezwłocznie podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu zatrzymania wielkiego pieca dla bezpieczeństwa pracowników i instalacji. Bezpiecznie zatrzymaliśmy wielki piec nr 3. Od momentu zdarzenia do chwili zatrzymania jednostki teren zabezpieczali wezwani na miejsce ratownicy gazowi i zakładowa straż pożarna, którzy prowadzili stały monitoring stężenia gazów na terenie zakładu oraz poza nim. W wyniku tego zdarzenia nikt nie został poszkodowany.

Nieprawdą jest stwierdzenie pana Jerzego Goińskiego, jakoby, „ArcelorMittal Poland starał się ukrywać przed związkami zawodowymi informacje o rzeczywistym stanie technicznym wielkiego pieca”. W pracach zespołu działającego na miejscu zdarzenia aktywnie uczestniczył wydziałowy społeczny inspektor pracy, będący przedstawicielem związków zawodowych. Ponadto o przebiegu wydarzeń związki zawodowe zostały poinformowane podczas bezpośrednich spotkań z dyrektorem generalnym ArcelorMittal Poland oraz z dyrektorem dąbrowskiej huty. Uczestnicy otrzymali odpowiedzi na wszystkie zadane przez siebie pytania.

Przypominamy, że dąbrowska huta podlega regularnym kontrolom przeprowadzanym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach. Dodatkowo WIOŚ wraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej przeprowadza w zakładzie kontrole pod kątem poważnych awarii.

Nie jest też prawdą, że wielki piec nr 3 jest obecnie w stanie rozruchu. Usunęliśmy skutki awarii, a rozruch zakończył się kilka dni temu. Piec pracuje obecnie na swoich normalnych parametrach.

Co do wielkiego pieca nr 2 – jego remont został zaplanowany jeszcze w ubiegłym roku i rozpocznie się w lipcu. Plany produkcyjne ArcelorMittal Poland na ten rok uwzględniają 40-dniowy postój tej instalacji, nie można zatem mówić o „zagrożeniu dla dalszego funkcjonowania części surowcowej i całego ArcelorMittal Poland” . Remont ten, wbrew twierdzeniom związków zawodowych, nie będzie remontem „pobieżnym”, bo jego koszt to aż 85 mln zł. Jak już informowaliśmy wcześniej, zresztą przy współudziale związków zawodowych, decyzja o przeprowadzeniu remontu o mniejszym zakresie jest skutkiem niepewności wynikającej z nowej odsłony unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS). Kategorycznie zaprzeczamy, jakoby ta decyzja była efektem „polityki oszczędzania”, o której piszą związki zawodowe.

Oprócz remontu wielkiego pieca nr 2, ArcelorMittal Poland w dąbrowskiej hucie prowadzi obecnie ogromne inwestycje w ochronę środowiska. Projekty te wynikają z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych i dotyczą modernizacji systemów odpylania spiekalni i stalowni, a także budowy instalacji odsiarczania i odazotowania spalin w elektrociepłowni TAMEH. Wartość tych inwestycji to ok. 700 mln zł. Wydatki tej skali w jednym tylko oddziale spółki dowodzą, że mówiąc o „polityce oszczędzania” związki zawodowe mocno rozmijają się z prawdą.

Co do żądania „niezwłocznego uzupełnienia stanu zatrudnienia”, informujemy, że w ArcelorMittal Poland zaplanował na ten rok ponad 600 rekrutacji, z czego firma zrealizowała już ponad połowę.

Nie znajdujemy wytłumaczenia dla postawy związków zawodowych, które, mimo że nie zakończyła się analiza przyczyn awarii na wielkim piecu nr 3, wysuwają pod adresem ArcelorMittal Poland nieprawdziwe i nieuzasadnione zarzuty, niepoparte żadnymi ekspertyzami ani materiałami. Tym bardziej, że w informacji przesłanej do mediów wyraźnie powołują się na własną „ocenę” i swoje subiektywne „wrażenie”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Mazda Mirai Motors Challange 2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni