MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna szkoła w Dąbrowie Górniczej do generalnego remontu. W SP 11 trzeba załatać dach, odnowić sale i zamontować windę

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Szkoła Podstawowa nr 11 w Dąbrowie Górniczej będzie remontowana Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szkoła Podstawowa nr 11 w Dąbrowie Górniczej będzie remontowana Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Kolejna szkoła w Dąbrowie Górniczej zmieni się z korzyścią dla uczniów oraz całego grona pedagogicznego. Tym razem prace remontowe rozpoczną się wkrótce w Szkole Podstawowej nr 11 przy ulicy Piłsudskiego, która należy do najstarszych w mieście.

Siedem firm chce remontować Szkołę Podstawową nr 11 w Dąbrowie Górniczej

Szkoła Podstawowa nr 11 w Dąbrowie Górniczej to charakterystyczny budynek z kamienną elewacją w parterowej części. Wybudowany został w 1956 roku. Dotychczas nie był gruntownie modernizowany, ale teraz ma się to zmienić.
Tą inwestycją chce się zająć siedem firm, między innymi z Dąbrowy Górniczej, Częstochowy, Kielc, Krakowa czy Bielska-Białej. Złożone przez nie w procesie przetargowym oferty zaczynają się do ponad 4,7 miliona złotych, aż po ponad 8,4 miliona złotych, a więc różnice w wycenie prac są dość znaczne.

Aktualnie wszystkie oferty są sprawdzane i analizowane, weryfikowana jest prawidłowość złożonych dokumentów i spełnienie przez firmy wszystkich wymogów. Po wyborze i podpisaniu umowy wykonawca prac będzie miał 12 miesięcy na realizację inwestycji.

Społeczność szkolna czeka na zmiany. Trzeba załatać dach

– Cała społeczność szkolna z niecierpliwością oczekuje zmian – mówi Dorota Bulińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11. – Na przestrzeni lat wykonywane były naprawy i remonty, będące odpowiedzią na bieżące potrzeby placówki. Obecnie budynek szkoły wymaga kapitalnego remontu, dzięki któremu będzie to nowoczesna placówka, spełniająca standardy przewidziane przepisami. Szansą na to jest planowana termomodernizacja i  przebudowa szkoły. Dzięki tej ogromnej inwestycji znikną problemy z zapewnieniem odpowiednich warunków nauki i pracy, w znacznym stopniu podniesie się jakość i komfort nauki – dodaje.

Budynek ma zostać ocieplony, ale projekt inwestycji przewiduje również odtworzenie charakterystycznego wyglądu elewacji.
Wiceprezydent miasta Damian Rutkowski podkreśla, że najpilniejszą kwestią była naprawa przeciekającego już dachu. – Dlatego, mimo że trwają jeszcze prace projektowe związane z drugim etapem modernizacji SP nr 11, postanowiliśmy nie czekać na ich zakończenie i ogłosiliśmy przetarg na pierwszy etap prac – mówi wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Zakres prac jest szeroki i obejmuje m.in.: wymianę okien i drzwi, ocieplenie ścian wraz z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, elektrycznej i wentylacyjnej. Na wspomnianym wcześniej dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Nowe skrzydło szkolne z windą w planach

Kolejny etap przewiduje powstanie nowego skrzydła z dwoma salami dydaktycznymi, a także z zapleczem sanitarnym dla sali gimnastycznej, które zostanie połączone z nową częścią. Nowa część, dzięki windzie, umożliwi także komunikację z pierwszym piętrem.

Modernizacja szkoły pozwoli na adaptację dodatkowych pomieszczeń, m.in. w piwnicy umieszczone zostanie archiwum, na parterze znajdzie się nowa szatnia z metalowymi szafkami. Wyremontowane albo przebudowane zostaną wszystkie sale lekcyjne, świetlica, biblioteka czy toalety. Co ważne, w czasie robót w szkole prowadzone będą zajęcia.

Zespół Szkół nr 4 na Łęknicach wygląda jak nowy

Ostatnio zakończył się w mieście generalny remont Zespołu Szkół nr 4 w dzielnicy Łęknice. To jedna z największych placówek oświatowych w mieście. Od jesieni 2022 roku trwał tutaj kompleksowy remont i przebudowa całego budynku. Uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki korzystają już z odnowionych sal lekcyjnych w poszczególnych segmentach i nowej infrastruktury szkolnej. Na parterze pojawiła się również w przebudowanym obiekcie filia Żłobka Miejskiego, której w tej części miasta wcześniej nie było.

W czasie modernizacji ośmiu szkolnych segmentów ściany zostały docieplone wełną mineralną, w całym obiekcie została wymieniona stolarka i wszystkie instalacje. Tym samym budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych, a dzięki budowie windy stał się przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Modernizacji doczekały się będące w złym stanie toalety. Odnowiony został basen, hala sportowa i zaplecze kuchenne.

Odnowiona została też elewacja szkolnego budynku, renowacji została poddana charakterystyczna rotunda. Po jej lewej stronie powstał szyb windowy. Ponieważ szkoła powstała w latach 90. XX wieku wymagała już unowocześnienia. Wyremontować trzeba było tutaj praktycznie wszystko. Wycenioną ostatecznie na ponad 42 mln zł brutto inwestycję miasto powierzyło firmie Częstobud.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni