MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Siemoniak w Gliwicach: agresja wobec Polski trwa. Minister odniósł się do cyberataku na PAP

OPRAC.:
PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Minister odniósł się do cyberataku na PAP
Minister odniósł się do cyberataku na PAP arc
- Agresja wobec Polski trwa, nie ustają próby rosyjskiej destabilizacji sytuacji w kraju – powiedział w piątek 31 maja szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do cyberataku na PAP. Jak dodał, jest w tej sprawie w kontakcie m.in. z premierem i ministrem cyfryzacji. Minister spotkał się z samorządowcami z Gliwic, w tym z prezydent Katarzyną Kuczyńską-Budką oraz reprezentantami pobliskich gmin.

Minister Tomasz Siemoniak odwiedził Gliwice

W piątek 31 maja, Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji przyjechał do Gliwic, by rozmawiać z prezydent miasta Katarzyną Kuczyńską-Budką oraz reprezentantami pobliskich gmin. Jak podkreślano, chodziło o "ważne sprawy dla samorządów".

- Rozmawiano m.in. o zasadach finansowania samorządów i konieczności wprowadzenia zmian w tym zakresie, sposobach podziału środków, a także o problemach budżetowych, z jakimi na co dzień mierzą się gminy. Poruszano tematy związane z bezpieczeństwem i ustawą o ochronie ludności, kondycją ekonomiczną szpitali oraz składowiskami odpadów niebezpiecznych - podaje UM w Gliwicach.

Minister Siemoniak zapewniał, że chce ściśle współpracować z samorządami i pomagać w rozwiązywaniu problemów wspólnych dla wielu gmin. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji zadeklarował chęć udziału w kolejnych takich rozmowach. Prezydent Gliwic podkreśliła, że samorządowcy są otwarci na tę propozycję, a jednym z jej priorytetów jest ścisłe współdziałanie z sąsiednimi gminami i rządem w celu poprawy sytuacji samorządów i jakości życia lokalnych społeczności.

Siemoniak o wyborach do Parlamentu Europejskiego

Szef MSWiA przekonywał, że kandydaci KO dzięki swej wiedzy i doświadczeniu będą mogli w PE rozwiązywać najważniejsze problemy, m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa polityki przemysłowej, edukacji, ekologii i bezpieczeństwa.

- Na pewno Unia musi tu mocno przedstawić zwrotnice, także finansowe, żeby obywatele Unii, w tym Polacy mogli czuć się bezpiecznie. [...] Ten Parlament, ta kadencja będzie niesłychanie ważna. Ona przesądzi o różnych kwestiach na długie dziesiątki lat i warto, żeby z Polski były tam osoby, które wiedzą po co tam idą, wiedzą czego chcą, są przygotowane, są bardzo doświadczone też w polskiej polityce i które pozostaną w najbliższym kontakcie z rządem, z polskim parlamentem, samorządami – przekonywał.

Poseł Budka, wiceszef PO i lider śląskiej listy KO powiedział, że wraz z nim kandydują dobrze przygotowani samorządowcy, przedsiębiorcy i parlamentarzyści. Nawiązując do spotkania Siemoniaka z samorządowcami mówił, że rozmawiano na nim m.in. o zagospodarowaniu odpadów niebezpiecznych i walce z mafią śmieciową. "Pan minister zapewnił również o tym - jako osoba nadzorująca w rządzie kwestie samorządowe i kwestie bezpieczeństwa – że ten temat będzie potraktowany priorytetowo" – powiedział polityk.

Również posłanka Szumilas akcentowała, że ważna jest współpraca rządu i samorządu, zwłaszcza budowanie poczucia bezpieczeństwa. Nawiązała też do prezydenckiego weta ustawy uznającej śląski za język regionalny i uzasadnienia tej decyzji. Jak mówiła, wywołało to oburzenie w całym regionie. "Jesteśmy Ślązakami, mamy swoją śląską godkę i będziemy o nią walczyć, bez względu na to, czy to się komuś podoba, czy nie" – powiedziała Szumilas i zapewniła, że śląski stanie się językiem regionalnym.

Siemoniak: cyberatak na PAP pokazuje, że nie ustają rosyjskie próby destabilizacji

W trakcie konferencji prasowej, minister Siemoniak odniósł się do cyberataku na Polską Agencję Prasową.

- To pokazuje – napisał o tym przed chwilą w sieci premier Donald Tusk - że nie ustają rozmaite próby rosyjskie destabilizacji sytuacji w Polsce. Walczymy z próbami aktów sabotażu na zlecenie służb rosyjskich, jest cała seria aresztowań, działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji, oczywiście pod nadzorem prokuratury – powiedział szef MSWiA.

Przypomniał, że zaostrza się też sytuacja na wschodniej granicy, gdzie polski żołnierz i funkcjonariusze Straży Granicznej zostali zranieni przez osoby próbujące nielegalnie przedostać się do Polski.

- Ta agresja wobec Polski trwa. Nie mamy wątpliwości, ona ma związek z tym, że Polska wspiera Ukrainę, tak jak cały wolny świat, tak jak i cały Zachód. I też oczywiście ma to związek ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Chce się destabilizować, siać chaos. Tego typu działania Rosja i Białoruś podejmują nie tylko wobec Polski - wskazał minister.

Tomasz Siemoniak powiedział, że w sprawie cyberataku na PAP jest w kontakcie z premierem Donaldem Tuskiem i wicepremierem, ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim. - Odpowiednie polecenia otrzymała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, żeby natychmiast tą sprawą się zająć. Również rozmawiałem z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego panem ministrem Jackiem Siewierą, tak żeby wszystkie organy państwa miały ten sam poziom informacji – dodał szef MSWiA.

Cyberatak na PAP

Polska Agencja Prasowa doświadczyła w piątek 31 maja cyberataku, w efekcie którego w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP dwukrotnie ukazała się nieprawdziwa depesza o rzekomej mobilizacji w Polsce. PAP tłumaczy, że nie była źródłem tej informacji. - Depesza nie powstała w agencji, nie została napisana ani nadana przez pracowników PAP; została natychmiast anulowana i wycofana z serwisu - podała agencja.

- W ramach podjętych niezwłocznie czynności wyjaśniających zidentyfikowano i zablokowano ścieżkę, wykorzystaną do wprowadzenia nieprawdziwej depeszy do serwisu PAP. Wszelkie informacje techniczne, niezbędne do wyjaśnienia charakteru tego groźnego incydentu, są przekazywane właściwym służbom. Pracujemy nad dalszym wzmocnieniem zabezpieczeń, chroniących nasze systemy i serwisy. Deklarujemy ścisłą współpracę z organami wyjaśniającymi przebieg zdarzenia - tłumaczy PAP.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni