MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękna Austeria, jedna z najstarszych karczm w Polsce, przejdzie gruntowny remont. Co zmieni się dla klientów?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Austeria to zabytkowa, piękna karczma z XVIII wieku. W 2023 roku częściowo wyremontowany został jej dachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Austeria to zabytkowa, piękna karczma z XVIII wieku. W 2023 roku częściowo wyremontowany został jej dachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sławków
Najbardziej znana i najstarsza karczma w Zagłębiu Dąbrowskim – Austeria przejdzie gruntowną modernizację. Miasto podpisało w maju umowę z wykonawcą prac przy zabytkowym budynku, w którym można cały czas skosztować kulinarnych pyszności. Czy w czasie remontu będzie można nadal korzystać z gastronomicznej oferty?

Austeria w Sławkowie przejdzie gruntowną modernizację, by przez długie lata zapraszać klientów

Rewitalizacja całego obiektu możliwa będzie dzięki pozyskaniu przez lokalny samorząd miliona złotych z Rządowego Programu Ochrony Zabytków.

- W ramach prac przewidziana jest między innymi naprawa, wzmocnienie, impregnacja i izolacja ścian fundamentowych, impregnacja grzybobójcza i ogniochronna. Zaplanowane zostało również docieplenie stropu nad parterem, renowacja drewnianej stolarki okiennej, impregnacja gontów, renowacja kominów, uszczelnienie ścian zewnętrznych poddasza, wymiana i uszczelnienie wiatrołapu – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Wszystkie przewidziane w projekcie prace zakończą się w drugiej połowie roku. - Dzięki temu dofinansowaniu uda się nam zabezpieczyć ten bezcenny zabytek dla następnych pokoleń. Jednocześnie pragnę uspokoić, że planowane prace rewitalizacyjne nie wpłyną w żaden sposób na ciągłość funkcjonowania restauracji – wyjaśnia Rafał Adamczyk.

W 2023 roku Austeria przeszła już częściowy remont fragmentu dachu. Na ten cel miasto pozyskało 80 tys. zł z pieniędzy, jakimi dysponuje wojewódzki konserwator zabytków w Katowicach.

Austeria powstała w 1791 roku. Wiele wskazuje na to, że może być jeszcze starsza

Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana - to oficjalna urzędowa nazwa karczmy położonej w Rynku Sławkowskim pod numerem policyjnym 2, używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1781 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku.

Określenie "Pierwocha" pochodzi prawdopodobnie od słowa "pierwsza", czyli najstarsza lub największa. Nie można również wykluczyć, że nazwa ta została utworzona od nazwiska jednego z licznych jej dzierżawców.

Austeria (z jęz. włoskiego) to z kolei staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie, dobrze wyposażonej i posiadającej bogaty asortyment wszelakiego jadła i napitków, mieszczącej się w solidnym, obszernym budynku, spełniającym jednocześnie funkcje gastronomiczne oraz hotelowo-stajenne w zajeździe.

Sławkowska Austeria jest najpiękniejszą spośród wszystkich zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 metrów kwadratowych przykrywa dwuspadowy dach.

W 1734 roku w Sławkowie i okolicach było aż osiemnaście karczm. W 1787 roku odnotowane zostały natomiast nazwy trzech karczm, funkcjonujących w samym mieście: Austeria Miejska, Szopa Sławkowska i Karczma Wygoda, w informacji zawarta jest również wzmianka, iż łącznie sprzedały one 1620 garnców gorzałki i 219 beczek piwa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni