MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żory w liczbach. Jakie jest przeciętne wynagrodzenie w Żorach? Jakie są zasoby mieszkaniowe? Tego możesz nie wiedzieć o mieście

Robert Lewandowski
Żory są 16 miastem z największym odsetkiem osób zamężnych/żonatych w Polsce. Są jednocześnie 39 miastem w Polsce z największą liczbą rozwodów na 1000 mieszkańców. Dane na koniec 2022 roku.
Żory są 16 miastem z największym odsetkiem osób zamężnych/żonatych w Polsce. Są jednocześnie 39 miastem w Polsce z największą liczbą rozwodów na 1000 mieszkańców. Dane na koniec 2022 roku. RL
Jakie jest przeciętne wynagrodzenie w Żorach? Jakie są zasoby mieszkaniowe? Gdzie pracują mieszkańcy Żor? Tego można dowiedzieć się ze statystyk przedstawionych w galerii artykułu, za portalem polskawliczbach.pl, obejmujących ostatni okres statystyk 2022-2023. Zapraszamy do galerii!

Żory w liczbach. Tego możesz nie wiedzieć o mieście

Na podstawie danych z portalu polskawliczbach.pl, przedstawiamy kilka ciekawych informacji na temat miasta Żory. Dziś to bez wątpienia jedno z piękniejszych miast województwa śląskiego. Ale czy jego mieszkańcy wiedzą o swoim mieście wszystko? Zobaczcie galerię z ciekawostkami o mieście!

Czy Żory to dobre miejsce do życia? Sztuczna inteligencja odpowiada

Zapytaliśmy sztuczną inteligencję, czy Żory mogą być uznawane za dobre miejsce do życia. AI odpowiedziała, że Żory mogą być atrakcyjnym miejscem do życia dla osób ceniących spokojne, dobrze skomunikowane miasto z rozwiniętą infrastrukturą edukacyjną, rekreacyjną i kulturalną. Jak każde miejsce, ma swoje unikalne cechy, które mogą odpowiadać różnym preferencjom życiowym.

Sztuczna inteligencja podaje, że miasto jest dobrze skomunikowane dzięki autostradzie A1, co umożliwia łatwy dostęp do innych miast Górnego Śląska, takich jak Katowice, Gliwice czy Rybnik. Bliskość większych miast zapewnia dostęp do szerokiego wachlarza usług i możliwości zawodowych. Według AI, Żory mimo że są częścią większej aglomeracji, zachowały charakter małego, przyjaznego miasta. To może być atrakcyjne dla osób szukających spokoju i bardziej kameralnej atmosfery. Co więcej, miasto inwestuje w rozwój edukacji, co jest korzystne dla rodzin z dziećmi. Znajdują się tu dobre szkoły podstawowe, średnie oraz techniczne.

Sztuczna inteligencja zauważyła także, że koszty życia w Żorach mogą być niższe w porównaniu z większymi miastami, takimi jak Katowice. Ceny nieruchomości i wynajem mieszkań są bardziej przystępne, co może przyciągać młode rodziny i osoby zaczynające karierę. Jednocześnie według AI, miasto rozwija się gospodarczo, co stwarza nowe miejsca pracy i możliwości zawodowe. Dynamiczny rozwój sektora usług i technologii informatycznych przyciąga inwestorów i przedsiębiorców.

Żory - krótki rys historyczny

Żory to jedno z najstarszych miast regionu, którego historia sięga XIII wieku. Zostały założone w 1272 roku przez księcia opolskiego Władysława. Nazwa miasta - prawdopodobnie - pochodzi od staropolskiego słowa "żar," oznaczającego wypaloną ziemię, co nawiązuje do techniki wypalania lasów stosowanej przy zakładaniu osady. W XIV i XV wieku Żory były ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Miasto słynęło z produkcji piwa, a także z licznych cechów rzemieślniczych. W XVI i XVII wieku Żory były wielokrotnie niszczone przez wojny, najazdy oraz pożary. Wielki pożar w 1702 roku zniszczył większość zabudowy miejskiej.

W XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu na Górnym Śląsku, Żory zaczęły się szybko rozwijać. Powstały liczne zakłady przemysłowe, a miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym. Żory, podobnie jak cały region, były pod panowaniem niemieckim do końca I wojny światowej. Po wojnie, w wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku, miasto zostało przyłączone do Polski w 1922 roku. Żory zostały odbudowane i stały się ważnym ośrodkiem przemysłowym. W latach 70. i 80. XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój miasta, powstały nowe osiedla mieszkaniowe i zakłady przemysłowe.

Obecnie Żory są ważnym centrum przemysłowym. W mieście działa wiele zakładów przemysłowych, w tym zakłady chemiczne, metalurgiczne i motoryzacyjne. W ostatnich latach miasto rozwija również sektor usług oraz technologie informatyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni