MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do kogo w tym roku trafi Nagroda Literacka Juliusz? Wyłoniono pięć finałowych biografii. Wśród nich te o Jerzym Urbanie, czy Izaaku Babelu

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W tym roku Nagroda Literacka Juliusz będzie wręczana 9. raz.
W tym roku Nagroda Literacka Juliusz będzie wręczana 9. raz. Michał Koczy/UM Rybnik
W październiku, podczas odbywających się w Rybniku Dni Literatury kolejny raz wręczona zostanie Nagroda Literacka Juliusz. Kapituła konkursowa, która wskaże najlepszą biografię napisaną po polsku w minionym roku wybierze ją spośród pięciu książek. Właśnie tyle znalazło się bowiem w gronie finalistów. Są wśród nich książki o artystkach: Stanisławie Przybyszewskiej i jej matce Anieli Pająkównie, a także o Guntherze Niethammerze, ornitologu z obozu Auschwitz.

Rybnik: Wyłoniono pięć biografii, które mogą otrzymać Nagrodę Literacką Juliusz

Wszystkich zgłoszonych pozycji było 45. Później ograniczono się do 15. Ostatecznie wskazano pięć z nich. I to właśnie w tej piątce jest książka, która zostanie zwycięzcą Nagrody Literackiej Juliusz, która od 2016 wręczana jest w Rybniku.

Obecnie konkurs na najlepszą biografię napisaną w poprzednim roku w języku polskim - takie są zasady Nagrody Literackiej Juliusz - jest w trakcie drugiego etapu, który zwieńczy wybór zwycięskiej pozycji. Wcześniej konieczne było wspomniane wskazanie pięciu najlepszych książek biograficznych. Ich wyboru dokonała kapituła konkursowa.

- Do Rybnika z całej Polski zjechali jurorzy i jurorki Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz: tłumaczka i biografistka Anna Arno, krytyczka literacka prof. Bernadetta Darska, Ewa Niewiadomska, redaktorka Radia Katowice, dziennikarka Agata Passent i profesorowie: Tadeusz Sławek i Zbigniew Kadłubek - wymienia skład jury konkursu literackiego, Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Wśród nominowanych do nagrody za najlepszą biografię, książki o ornitologu z Auschwitz, polskich artystkach i Jerzym Urbanie

Decyzją obradujących w ramach kapituły konkursowej, jurorów i jurorek wśród pięciu najlepszych biografii wydanych w ubiegłym roku, znalazły się książki o różnych postaciach. W walce o nagrodę - czyli 50 tysięcy złotych - pozostaje biografia Gunthera Niethammera, esesmana z Auschwitz, jednocześnie będącego ornitologiem.

Nominowane są też biografie: Izaaka Babela, rosyjskiego pisarza, zamordowanego na polecenie Stalina, napisana przez Aleksandra Kaczorowskiego, historia Jerzego Urbana, autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, podwójna biografia polskich artystek: Stanisławy Przybyszewskiej oraz jej matki Anieli Pająkówny, będąca książką napisaną przez Annę Kaszubę a także biografia zbiorowa śląskich artystów z Katowic, której twórcą jest Rafał Księżyk.

- Biografia Babla Kaczorowskiego wiele tłumaczy jeśli nie rozumiemy, skąd bierze się rosyjska agresja, Niethammera - jak budzi się zło w zwykłych ludziach. Jedna i druga książka są niezwykle aktualne w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Podwójna biografia Pająkówny i Przybyszewskiej przywraca głos ofiarom przemocy, a "Urban" to historia Polski ostatnich prawie stu lat, a szczególnie PRL-u, z którego długo się nie wyzwolimy. No i "Śnialnia" (biografia grupy artystów z Katowic - przyp. red) - dowód, że w każdych czasach ludzie szukają miejsc, w których można się schronić. I im się to udaje - mówi Aleksandra Klich, dyrektorka biblioteki w Rybniku, a zarazem członkini jury Nagrody Literackiej "Juliusz".

"Juliusz" zostanie wręczony przy okazji Rybnickich Dni Literatury

Laureat tegorocznej Nagrody Literackiej "Juliusz" zostanie wskazany za kilka miesięcy. Jak zapowiadają organizatorzy konkursu nastąpi to przy okazji trwających Rybnickich Dni Literatury. Te zaplanowano na październik. Wręczenie - już po raz 9. - "Juliusza" będzie miało miejsce podczas gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Odbędzie się ona 12 października.

Będzie to część wspomnianych Rybnickich Dni Literatury. Ich program zawiera w sobie o wiele więcej wydarzeń. Z zapowiedzi płynących z rybnickiego magistratu wynika, że ich częścią będą też wystawy, spektakle teatralne, spotkania z twórcami, a także różnego rodzaju warsztaty.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni