MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hutnicze tradycje i święto hutników na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

OPRAC.:
PAP
PAP
Dawid Wygas
Dawid Wygas
06.05.2023 chorzow ul. wolnosci pochod ludzi ognia dzien hutnika sw florian fot. karina trojok  dziennik zachodni  polska press
06.05.2023 chorzow ul. wolnosci pochod ludzi ognia dzien hutnika sw florian fot. karina trojok dziennik zachodni polska press brak
Dobre wiadomości dla miłośników historii i tradycji! Wczoraj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że tradycje hutnicze i obchody Dnia Hutnika zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Dobre wieści dla miłośników historii hutnictwa i górnictwa! Tradycje związane z tą branżą, w tym obchody Dnia Hutnika, zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Informację o tej ważnej decyzji przekazało we wtorek Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Dziedzictwo pokoleń

Wpis na listę obejmuje m.in.:

  • Tradycje związane z obchodami Dnia Hutnika (uroczyste przemarsze, msze święte, honorowanie jubilatów, przemianki hutnicze, karczmy i biesiady)
  • Edukację formalną i nieformalną związaną z hutnictwem
  • Socjolekt hutniczy
  • Kulturę muzyczną (orkiestry dęte, tradycje śpiewacze)
  • Sferę duchową związaną z kultem św. Floriana
  • Mundury hutnicze
  • Symbolikę (flaga, godło)

"Tradycje hutnicze i obchody Dnia Hutnika wymagają nieustannej pielęgnacji i podtrzymywania. To właśnie wielka rola wszystkich depozytariuszy tradycji, którzy zobowiązani są do realizacji 5-letniego planu ochrony" - poinformowało chorzowskie Muzeum Hutnictwa.

Ochrona i popularyzacja

Jak podkreśla Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, wpis na listę to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale również zobowiązanie do ochrony i popularyzacji tych cennych tradycji. W tym celu opracowano 5-letni plan ochrony, który obejmuje m.in. dokumentację, archiwizację i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie hutniczym.

Współpraca wielu stron

Wpis na listę był możliwy dzięki wieloletniej współpracy grona depozytariuszy - instytucji, organizacji i osób z pięciu województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

Ważny element tożsamości

Tradycje hutnicze to ważny element tożsamości wielu regionów Polski. Ich wpis na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to krok w stronę ich ocalenia i przekazania kolejnym pokoleniom.

Inicjatywa z Chorzowa

Prace nad wpisem na listę koordynowało Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy wsparciu przedstawicieli środowiska hutniczego, związkowego i akademickiego. Muzeum podkreśla, że celem jego działalności jest kultywowanie pamięci o hutnictwie, jego twórcza reinterpretacja i integracja potencjałów środowisk związanych z tą branżą.

Wsparcie finansowe

Starania o wpis tradycji hutniczych na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zyskały wsparcie finansowe ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trzęsienie ziemi na Wyspach. Partia Pracy wraca do władzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni