Igrzyska Europejskie w 2023 roku w Katowicach? A może w...

  Igrzyska Europejskie w 2023 roku w Katowicach? A może w metropolii? "Myślimy nad kandydaturą"

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stadion Śląski, potencjalnie najważniejsza arena imprezy leży poza granicami Katowic...

  Stadion Śląski, potencjalnie najważniejsza arena imprezy leży poza granicami Katowic... ©Marzena Bugała-Azarko

  Katowice rozważają starania o organizację Igrzysk Europejskich (European Games) w 2023 roku. To duża, kontynentalna impreza sportowa, europejski odpowiednik dużo starszych Igrzysk Azjatyckich, Afrykańskich czy Igrzysk Panamerykańskich. Przedstawiciele Katowic wybrali się dziś na rozmowy w tej sprawie do Rzymu. Czas na złożenie oficjalnej kandydatury mają do 28 lutego.
  Stadion Śląski, potencjalnie najważniejsza arena imprezy leży poza granicami Katowic...

  Stadion Śląski, potencjalnie najważniejsza arena imprezy leży poza granicami Katowic... ©Marzena Bugała-Azarko

  - Rozważamy włączenie się w starania o organizację Igrzysk Europejskich w 2023 roku w naszym mieście - potwierdza prezydent Katowic, Marcin Krupa, który dziś do Rzymu, do siedziby Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, wysłał delegację swojego miasta (osobisty udział uniemożliwił pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza). - Mamy doświadczenie w organizacji wielu przedsięwzięć w skali globalnej, także sportowych.

  Igrzyska Europejskie?
  W tym roku odbędą się w Mińsku. Cztery lata temu ich pierwszym gospodarzem było Baku, stolica Azerbejdżanu. Organizatorem imprezy jest Europejski Komitet Olimpijski, do którego należą komitety narodowe, w tym Polski Komitet Olimpijski. Nieoficjalnie wiadomo, że to właśnie w PKOl narodziła się idea, że kolejne, trzecie European Games mogłyby odbywać się w Katowicach.

  - Korzyści? Promocja miasta i całego regionu. Tegoroczne igrzyska w Mińsku będą relacjonowane do ponad 100 krajów - mówi Henryk Urbaś, rzecznik PKOl. - Szansa na pozyskanie pieniędzy na nowe obiekty sportowe, na rozwój infrastruktury...

  Szansa? Budowa obiektów byłaby na barkach samorządów, przy ewentualnym wsparciu województwa lub rządu. Z luźnych obliczeń wynika, że koszt organizacji Igrzysk Europejskich może wynieść co najmniej 40 mln zł. M.in. od sensowności ich ponoszenia zaangażowanie w IE uzależnia marszałek województwa:

  - Pomysł wydaje się ciekawy, ale zastanowimy się, jakie korzyści mógłby on przynieść województwu. Będziemy je analizować, razem z ryzykiem - mówi marszałek Jakub Chełstowski.

  Wsparcie rządu? Jan Widera, wiceminister sportu mówi, że resort może dofinansowywać ważne imprezy sportowe. Kwota?Niezbyt imponująca, ok. 1 mln zł. Prezydent Krupa nie wyklucza szerszego partnerstwa w organizacji IE: nie tylko z marszałkiem, ale i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Sam Stadion Śląski, potencjalnie najważniejsza arena imprezy leży przecież poza granicami Katowic.

  - Metropolia, ze względu na swój charakter, mogłaby mieć rolę wiodącą w organizacji takiego przedsięwzięcia - uważa Krupa.
  Kazimierz Karolczak, szef GZM:

  - Jeśli Katowice postanowią starać się o tę imprezę, metropolia będzie to wspierać, by uniknąć sytuacji, która miała miejsce podczas zabiegania o Euro 2012. Sam Chorzów nie był w stanie rywalizować z Krakowem, Warszawą czy Gdańskiem. Po to także powstała metropolia.

  Osobne pytanie dotyczy poziomu sportowego tych zawodów, a co za tym idzie, zainteresowania kibiców czy sponsorów. Na Igrzyskach Europejskich nie ma tak popularnych dyscyplin, jak piłka nożna (jest tylko w wersji plażowej) lub koszykówka (tylko w wersji 3 na 3). Nie wiadomo, czy do porozumienia z organizatorami dojdą władze federacji lekkoatletycznej czy pływackiej. Na pewno rywalizacja odbywa się m.in. w łucznictwie, sportach wodnych, badmintonie, kajakarstwie, kolarstwie (szosowym, górskim i BMX), szermierce, gimnastyce, judo, karate, strzelectwie, tenisie stołowym, taekwondo, triathlonie, siatkówce (halowej i plażowej), zapasach i boksie. W niektórych dyscyplinach, jak gimnastyka, tenis stołowy czy kajakarstwo zawodnicy mają możliwość zdobycia kwalifikacji olimpijskich.

  Do końca stycznia powinno być jasne, czy Katowice staną do rywalizacji o Igrzyska Europejskie. Na początku stycznia szef Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, Słoweniec Janez Kocijančič oświadczył, że rywalizacja o organizację imprezy będzie zacięta. Wcześniej spekulowano, że do wyścigu o IE mogą stanąć m.in. Wielka Brytania i Rosja.

  Znacznie starsze od Igrzysk Europejskich są inne, podobne kontynentalne zawody. Igrzyska Azjatyckie odbywają się od 1951 roku, afrykańskie - od 1965 r. Obie Ameryki rywalizują z kolei podczas Igrzysk Panamerykańskich, których historia również sięga 1951 roku. Swoje igrzyska mają nawet kraje związane z Imperium Brytyjskim (poza Anglią, Szkocją czy Walią także: Australia, Nowa Zelandia, Indie, RPA, Jamajka, Pakistan itd.): to Igrzyska Wspólnoty Narodów.

  Zobacz zdjęcia:  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ  Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo