Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikary 2014 w Bielsku-Białej rozdane [ZOBACZ ZDJĘCIA]

KLM
Magdalena Legendź i Krzysztof Maciejowski zostali laureatami Ikarów, nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki, które w Bielsku-Białej przyznano po raz 22.

W sobotę w Bielskim Centrum Kultury już po raz 22. zostały przyznane „Ikary”, czyli nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymała Magdalena Legendź - teatrolog, dziennikarka, redaktor książek, krytyk teatralny, stale współpracująca z miesięcznikiem „Teatr”, Teatrem Lalek” i kwartalnikiem „Relacje-Interpretacje”.

Magdalena Legendź jest autorką książki „Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku”, w której zawarła 150 tekstów krytycznych recenzujących spektakle bielskich scen, wywiady z ludźmi teatru oraz artykuły publicystyczne dotyczące życia teatralnego w Bielsku-Białej. To pierwszy w historii miasta zbiór recenzji przedstawień bielskich scen oraz artykułów nakreślających obraz życia teatralnego naszego miasta w aspekcie artystycznym i społeczno-kulturalnym. Laureatka „Złotego Pióra” – nagrody bielskiego środowiska teatralnego oraz nagrody Zarządu Głównego Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej „Bliżej Teatru”. Jurorka konkursów recytatorskich i teatralnych.

Ikara 2014 za wybitną dotychczasową działalność otrzymał Krzysztof Maciejowski - muzyk, kompozytor i aranżer, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Złotej Maski 2007 za muzykę do spektaklu „Testament Teodora Sixta" zrealizowany w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, z którym współpracuje od 1993 roku. Współpracował także z teatrami Warszawy, Krakowa i Łodzi. Z zespołem „Tricolor” zwyciężył w 38. festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, a Iwona Loranc śpiewając jego kompozycje odniosła sukces na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Artystycznej w Rybniku. Współtwórca zespołu „Dzień Dobry”, współpracował z zespołami: Lizard i Golec uOrkiestra.

Podczas uroczystości Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult wręczył dyplomy honorowe, które otrzymali Grupa literacka „Apostrofa” oraz Piotr Witkowski (wieloletni działacz i animator Klubu Inteligencji Katolickiej, który powstał w Bielsku-Białej w 1981 roku).

Dyplomami specjalnymi zostali wyróżnieni Iwona Purzycka, dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz Piotr Majchrzak, muzyk i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Tytuł Dobrodzieja Kultury 2014 otrzymały ENERSYS spółka z o.o. w Bielsku-Białej oraz KLINGSPOR spółka z o.o. w Bielsku-Białej.

Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2014 nominowani byli Jan Borowski (prowadzący Chór ATH), Marta Gzowska-Sawicka (aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej) oraz Radosław Sadowski (aktor bielskiej „Banialuki”).

Za wybitną dotychczasową działalność nominowano Romana Polok (pedagog, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Beskid”), Piotr Skucha (Artysta kabaretowy), Bożena Bieńczyk (kierownik i choreograf 90-osobowego Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko”), Tomasz Sylwestrzak (aktor Teatru Lalek „Banialuka” ) i Krzysztof Przemyk (organista, dyrygent, prezes Bielskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!