MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile naprawdę zarabiają pielęgniarki? 3,3 tys. zł/miesiąc to dobra pensja pielęgniarki

Maria Jodłowska
Ile zarabiają pielęgniarki w szpitalach i przychodniach? Poznaj szczegółowe dane
Ile zarabiają pielęgniarki w szpitalach i przychodniach? Poznaj szczegółowe dane Przemyslaw Swiderski
Ile zarabiają pielęgniarki? Większość badanych jest zdania, że zarobki pielęgniarek są zbyt niskie. Same pielęgniarki nie są zadowolone ze swojej sytuacji. Ile naprawdę dostają co miesiąc? ZOBACZ, jak zmienia sie wynagrodzenie pielęgniarek. ILE ZARABIA PIELĘGNIARKA?

Nawet 10 tysięcy pielęgniarek, może pojawić się na proteście w Warszawie - zapowiada Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Według związku podwyżki proponowane przez Ministerstwo Zdrowia są za niskie.

- Chodzi nam o podwyżkę 1500 zł, ponieważ to co otrzymujemy to są żenujące pobory - tłumaczy pielęgniarka Barbara Zborowska.

Manifestacja rozpocznie się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, następnie, przejdzie pod Sejm.

- To jest taka manifestacja pokojowa, ostatni dzwonek dla ministra i rządu, że to jest naprawdę ostatni czas żeby coś zrobić - mówi Małgorzata Szymankiewicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie.

Zarobki pielęgniarek nigdy nie były wysokie. Dlaczego pielęgniarki zarabiają znacznie mniej od lekarzy?

Pod koniec 2014 roku w Polsce zarejestrowanych było blisko 283 tys. pielęgniarek. Ponad 98% tej grupy zawodowej stanowiły kobiety.

Większość pielęgniarek pracujących w Polsce to osoby powyżej 40. roku życia. Najmniej liczną grupę stanowią natomiast pielęgniarki w wieku 21-25 lat, których jest niecałe 2%.

KLIKNIJ I POZNAJ SZCZEGÓŁOWE DANE NT. ZAROBKÓW PIELĘGNIAREK:
ZAROBKI PIELĘGNIAREK CZARNO NA BIAŁYM

Ile tak naprawdę zarabiają pielęgniarki?

Pielęgniarki zatrudnione w sektorze publicznym zarabiają więcej niż w sektorze prywatnym. Przeciętne wynagrodzenie pielęgniarek w sektorze publicznym wyniosło 3 309 zł brutto. Z kolei w sektorze prywatnym (niepublicznych jednostkach opieki medycznej) średnia pensja była niższa o 182 zł i wyniosła 3 127 zł.

Przeciętne wynagrodzenie pielęgniarek stanowi 84% średniej pensji w gospodarce. Zdaniem osób wykonujących ten zawód ta kwota jest nieadekwatna do wykonywanych obowiązków. Jak wiadomo praca pielęgniarki nie należy do najlżejszych. Pielęgniarka pracuje często pod ogromną presją czasu, w niesprzyjających porach i jest narażona na bezpośrednie pretensje ze strony pacjentów i ich rodzin. Z drugiej jednak strony ta grupa zawodowa posiada dodatkowe możliwości zarobkowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni